Депутати стали “кастою доторканних”, як і ми всі – звичайні українці. І деяких політиків це дуже лякає…

Відбулася подія, яку українці чекали усі 28 років, відколи наша держава стала незалежною, - з народних депутатів знято недоторканність. Верховна Рада у другому читанні проголосувала за відповідний законопроект №7203 переважною більшістю - 373 голосами.

Експерти, політики висловлювали досить суперечливі думки з приводу відповідності цього документа Конституції України і регламенту. Декотрі нардепи (мабуть, ті, що відчувають за собою реальну провину - хабарництво, розкрадання державних коштів) заявляли про побоювання, що після ухвалення закону може початися прослуховування, переслідування неугодних владі депутатів.

Проте Президент Володимир Зеленський заявив з трибуни парламенту, що нардепи не будуть нести відповідальність за політичні рішення, виступи, а виключно за кримінальні правопорушення. У законопроекті мова йде про дозвіл на притягнення до кримінальної відповідальності особи, яка, наприклад, збиває своїм авто людину, "кришує" видобуток бурштину чи будь-яку заборонену торгівлю, або вчиняє якийсь інший кримінальний злочин і т. п. Тобто депутати збережуть політичний імунітет.

"Ми отримали парламент, у якому депутати не ховатимуться від закону, і суспільство, в якому відтепер не буде "касти недоторканних". Але це лише початок. Ми будуємо нову Україну, не перемикайтеся!" - резюмував Зеленський.

Ще інші політики лякали тим, що документ може мати згодом негативні наслідки для суспільства. Погрожували оскарженням його в Конституційному суді, і якщо той знайде якісь порушення навіть у регламенті, то законопроект визнають недійсним і можуть відправити на доопрацювання.

Одним із таких порушень, вважає нардеп від депутатської групи "За майбутнє" Дмитро Лубінець, є те, що комітет засідав і рекомендував законопроект 2 вересня, в міжсесійний період, а законом заборонено проведення засідань комітетів у цей час. У відповідь йому представник комітету з правової політики, народний депутат від партії "Слуга народу" Ольга Совгиря нагадала, що під час всеукраїнського референдуму 2000 р. 90% громадян виступили за зняття недоторканності з народних депутатів, проте закон не було прийнято. "Доведіть, будь ласка, що для вас законом є воля єдиного джерела влади в Україні - українського народу. І доведіть своїм голосуванням, що стаття 5 Конституції України чогось варта в цій країні", - сказала вона.

Для всіх є очевидним, що ті, хто добряче накрався при владі, бояться, що закон про зняття недоторканності і кримінальну відповідальність за злочини їх таки торкнеться.

Спостерігаючи, як напористо депутати, котрі, як уже всім відомо, насправді роками обкрадали державу і простих українців, шукають підстави для визнання закону недійсним, виникає слушне запитання до них: чому ж вони з таким же напором і криками не відстоювали закони, які б покращили життя простих громадян? Мабуть, тому що вони не для цього йшли у владу.

Законопроект 3 вересня підтримала переважна більшість у парламенті і є надія, що він таки буде працювати, бо, як зазначають експерти, він має позитивно вплинути на діяльність і судової системи, і Національного антикорупційного бюро та й усіх інших державних структур.

Ухвалення Закону про зняття недоторканності з депутатів України підтримала і світова політична спільнота, адже в цьому вона бачить іще більший поступ нашої держави на шляху демократії та подоланні владної корупційної системи.

І, звичайно ж, це рішення найбільше порадувало українське суспільство. Громадяни в соцмережах активно схвалюють дії нинішньої ВР й подані нею законопроекти, і навіть вважають, що новий парламент за кілька днів роботи зробив більше, ніж попередні за роки своїх правлінь.

Кореспондент