Депутати Брошнів-Осадської селищної ради вимагають прозорих дій лісівників

Минула сесія Брошнів-Осадської селищної ради була доволі нестандартною. З ініціативи активістів села Креховичі орган місцевого самоврядування ухвалив рішення про проведення виїзної сесії. Адже громада села висловлювала невдоволення діяльністю лісівників на їхній території і звернулася до представницької влади з проханням оглянути тамтешній стан господарювання. На сесію запросили й відомого активіста зі Львівщини Василя Курія, котрий, образно кажучи, має у своєму портфоліо вагомий багаж знань щодо законності ведення лісогосподарської діяльності і на його рахунку також є доведені у суді кримінальні справи проти крадіїв лісу.

Голова Брошнів-Осадської селищної ради під час виїзної сесії.

Особливих огріхів на місці, де працює бригада лісорубів Брошнівського лісництва ДП «Калуське ЛГ», депутати не помітили, але звернули увагу, що дороги між сусідніми селами могли би бути ліпшими. «Якщо лісовози розбиватимуть наші дороги, то спитаємо з вас», – попередили селяни представників самоврядного органу.

Депутатка Тетяна Данилів внесла на розгляд сесії проєкт рішення, що регламентує порядок ведення лісового господарства та використання лісосировинних ресурсів на території громади, виокремивши конкретні пункти вимог. Відтепер на території Брошнів-Осадської ТГ лісівники можуть провадити рубки, якщо з їхньої ініціативи відбулися громадські слухання і протокол їх є в селищній раді. Це рішення депутати підтримали одноголосно.

Тарас МАНОРИК, голова Брошнів-Осадської селищної ради ТГ:

– Реформа децентралізації внесла дуже багато коректив у наше суспільне життя. Бо якщо держава й делегувала органам місцевого самоврядування багато нових повноважень, то фінансової підтримки, як кажуть, катма. А нам належить самотужки утримувати дитячі садки, школи, заклади охорони здоров’я, культури, дбати про дороги, вуличне освітлення і створювати ще чимало інших благ для людей. Зрозуміло, що це все потребує значних коштів, які маємо шукати і боротися за кожну копійку.

Розбиті дороги - слід господарювання лісівників.

Так, господарями територій є громади, тобто самі люди, і представницька влада. З другого боку, ліс, який росте у нас, – це передусім національне багатство, яке також належить нам. І якщо державне лісове господарство чи іншої форми власності провадить свою діяльність на нашій території, то відповідно до чинного законодавства керівництво лісгоспу заздалегідь має підготувати і провести громадські слухання, пояснивши людям, які види вирубування дерев (санітарні чи господарські) проводитимуть, у якому лісовому кварталі, хто це робитиме і в яких обсягах. А протокол зборів слід подати до селищної ради. Важливо й те, які бригади лісорубів працюватимуть у масиві, на який рахунок сплачують ПДФО з осіб, які працюють у лісгоспі, а проживають на території ТГ, адже від цього залежать надходження податків до місцевої скарбівні. Громада має здійснювати контроль за впорядкуванням території після рубки і, безумовно, погоджувати маршрути вивезення деревини комунальними дорогами. Ми хочемо максимально прозорих дій у питаннях господарювання. З громадою має рахуватися кожен!

...Ухвалене Брошнів-Осадською селищною радою рішення – не порожні слова, адже вони мають конкретну основу. Приміром, більш ніж у половині громад Львівщини такий механізм дій уже налагоджено, й він працює. Нагадаємо також, що схоже рішення ухвалила Івано-Франківська обласна рада ще 21 жовтня 2016 р. – «Про стан використання лісових ресурсів на території області». Облрада звернулась із заявою до Кабміну щодо внесення змін до законодавчих та нормативних документів задля вирішення проблем раціонального використання, охорони та відтворення лісів Карпатського регіону. У цьому документі (пункт 4 з підпунктами) власне й було прописано алгоритм співпраці лісівників з громадами. Те, що «…землями комунальної власності вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад», прописано й у Законі №1423-ІХ від 28.04.2021 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління і дерегуляції у сфері земельних відносин». Брошнів-Осадська ТГ – перша на Івано-Франківщині, яка ухвалила таке рішення. Селищний голова Тарас Манорик ініціює засідання круглого столу з керівниками лісгоспів, які працюють на теренах територіальної громади, – ДП «Брошнівське ЛГ» (Рожнятівське лісництво), ДП «Калуське ЛГ» (Брошнівське та Підмихайлівське лісництва), ДП «Болехівське ЛГ» (Рахинське лісництво), а також Долинського спеціалізованого агропромлісгоспу (Белеївське лісництво), який є комунальним підприємством «Івано-Франківськагролісу» і провадить господарську діяльність на землях запасу облради.