Ось і почався навчальний рік в освітніх закладах. В українських школах уже дозволили не проводити традиційні лінійки з обов’язковими виступами директора, запрошених гостей (наприклад, депутатів) і скасували форму. Лише ліцеї та гімназії вирішили зберегти її для власної ідентифікації. А перший дзвоник у школах провели здебільшого для першачків та учнів випускних класів – 9-го та 11-го. Потім урок, присвячений святові.
Деякі батьки з полегшенням зітхнули, що їм не треба вже витрачатися на дорожезні букети квітів, а їхніх дітей не муштруватимуть з першого дня на святкових лінійках. Хоча залишаються й прихильники колишніх шкільних традицій і серед батьків, й серед учителів, адже вважають, що День знань має починатися святково, аби дітям додати настрою та ентузіазму перед початком навчального року.
В більшості країн світу цього досягають іншими методами і святкових лінійок з шикуванням та квітами там нема – ця традиція залишилася хіба що в пострадянських країнах. Та й навчання не всюди починається із 1 вересня, як у нас.
В Польщі, у День знань урочистостей немає, а подарунок роблять символічний і лише учителю початкової школи - це якась недорога, але корисна у господарстві річ. Квіти викладачам несуть на День учителя - 14 жовтня та на випускний.
Для чеських першокласників в деяких школах влаштовують концерти (іноді з клоунами). Тут не вимагають вміння читати та писати з перших днів, проте обов'язковою є бесіда з психологом, в процесі якої робиться висновок про емоційну готовність дитини до шкільних навантажень.
В Австрії для найменших святкові концерти влаштовують старшокласники і адміністрація школи, а батьки для них готують подарунок-пакунок школяра, у якому є усе - від канцелярського знаряддя і книжок до солодощів та іграшок. Дітям проводять екскурсії школою.
У Німеччині немає певної дати для Дня знань. Навчання починається наприкінці серпня - початку вересня, залежно від погоди. Тобто дітям дають можливість якнайдовше насолодитися теплими днями канікул. Традиційно для першачків проводять концерти, екскурсії школою, богослужіння, фотосесії. Діти разом із батьками склеюють конусоподібний кульок з паперу, прикрашають його аплікацією, а батьки складають туди солодощі, іграшки і різні цікаві дрібнички, щоб заохотити малечу до навчання.
На початку навчального року у Франції проводиться зібрання з урочистою промовою для першокласників директора школи, а потім учитель по списку збирає своїх учнів і веде до класної кімнати. Квітів вчителям зазвичай не дарують.
Іспанські діти починають навчатися наприкінці вересня – початку жовтня, коли завершуються основні роботи зі збору врожаю. Урочистостей у ці дні немає. А ще в школярів нема щоденників і оцінок в зошитах, і якщо батьки не бажатимуть знати про те, як вчиться їхня дитина, про її успіхи чи проблеми, їм ніхто повідомляти про це не буде.
У Великобританії більшість діток вступають у державні початкові школи з 5 років. Перший шкільний день починається у вересні, проте не має конкретної дати і проходить як звичайний урок. Форму для школярів продають у спеціалізованих магазинах, де знають дизайн форми кожного навчального закладу в Лондоні, хоча для більшості державних шкіл країни достатньо придбати светр з логотипом закладу і портфель.
В різних регіонах Італії школярі стають до навчання в різні дати вересня. І завершуються шкільні будні також у різні терміни - це залежить від термінів канікул, які встановлюються місцевими органами самоврядування.
Діти Фінляндії та Швеції сідають за парти у середині серпня. Але навчальний процес у них дуже спрощений. Діти мають багато свобод, їх не змушують вчитися, що начебто мало би мотивувати їх до отримання знань. Щоденників тут нема, лист з успіхами дітей батьки отримують раз на місяць. Дітям на заняттях можна паралельно з навчанням займатися своїми справами, лише щоб не заважали іншим. Незважаючи на безліч поступок, учні фінських шкіл досить часто показують дуже високий рівень знань.
Для Ірландії властиво те, що перший день навчання ніколи не починають з понеділка, адже, за традицією, перший день тижня вважають днем духів. Після дзвоника діти одразу йдуть на уроки.
А в Нідерландах, навпаки, навчальний рік починається в понеділок, що можливо і в середині серпня. Для школярів директор готує святкову промову. Квіти тут дарують учителям, але не першого дня навчального року, а останнього. Початок навчання святкують у п'ятницю. Цього дня проводять конкурс саморобних листівок, які діти під час канікул надсилали до школи. Переможців чекає нагорода - якась цікава річ і обов'язково морозиво. Справжнє святкування влаштовують наприкінці навчального року концертами чи виставами, забавами на подвір’ї школи.
Особливістю шкіл Норвегії є те, що навчальний рік починається в середині серпня і без урочистостей (хіба що вітають учителя невеликим букетом квітів від усього класу), а закінчується наприкінці червня. У більшості з них немає їдалень та організованого харчування. Наймолодшим видають лише йогурти і сік, інші діти беруть їжу та напої з дому. Також до 7-го класу учням не виставляють оцінки.
Діти США йдуть до школи п’ятилітніми на початку вересня. Для них це підготовчі групи, як у садочку, і в перші тижні діти не вчаться, а лише граються. Через два тижні в школі батьківський комітет проводить святковий захід із закусками і розвагами для дітей та батьків на території школи. По п'ятницях у деяких школах є лінійки, на яких учнів збирають біля американського прапору, хтось робить коротку промову і усі співають гімн чи розучують танці.
Перший понеділок вересня у Канаді є святом - Днем праці, коли закінчується літній сезон, тому навчання в школах розпочинається наступного дня. Після урочистої промови директора в актовій чи спортивній залі діти йдуть сідати за парти у свої класи. А вже наступних вересневих вихідних у школах проводять розважальне сімейне свято з атракціонами та частуваннями.
Навчання в Японії розпочинається на початку квітня, коли розквітає сакура. Тут вважають, що весна - це початок нового життя, тому саме час починати вчитися. Святкову лінійку проводять лише для першокласників. Вчителі вітають їх, вирішують організаційні питання з батьками. Далі у дітей є цілий тиждень для підготовки до школи. І вже через тиждень до школи йдуть усі школярі. Дарувати квіти чи подарунки вчителям заборонено законом. До школи зазвичай діти ходять у шкільній формі.
В Індії навчальний рік також починається у квітні. В перший клас ідуть дітки, яким лише чотири рочки. Урочистостей в перший навчальний день нема. Змалку школярам прищеплюють любов до праці і рукоділля, навчають заробляти на прожиття і для школи. В індійських навчальних закладах для цього є спеціальні майстерні з ткацькими верстатами і кожен школяр повинен здати свою норму власноруч витканого полотна. Гроші від продажу тканини йдуть на потреби школи. Викладають здебільшого чоловіки, а найбільш шанованим предметом у закладах є математика, тому країна славиться програмістами.
Навчання в Ізраїлі розпочинається переважно 1 вересня, якщо його не зміщують якісь інші державні чи релігійні свята. Першачки знайомляться і спілкуються зі своїми однокласниками. А святкова лінійка проходить під час другого уроку, під час якого школярі пишуть на повітряних кульках бажання і запускають їх у небо.
Малюки Камбоджі вперше знайомляться зі школою 1 жовтня. Цього дня учні інколи дарують вчителю подарунки: мило, рушники, побутові прилади - залежно від добробуту учнів та престижності школи.
День знань у Південній Кореї відзначають у березні. Діти вступають до школи у 8 років, складаючи при цьому вступний іспит. Найкращі отримують право обирати навчальний заклад на свій розсуд, інші - за розподілом. Тому батьки, які бажають віддати дитину до елітної школи, активно займаються її навчанням з 5-6 річного віку.
Цікаво, що у Новій Зеландії дитина вперше йде до школи саме в день, коли їй виповнюється 5 років. Якщо це під час шкільних канікул, то хтось з учителів знайомить її зі школою, проводячи екскурсію. Перший день після канікул у різних школах у різні дати - таким чином місцеві влади зменшують перевантаження транспорту та затори на дорогах.
А на протилежному боці земної кулі, в Австралії, навчання починають у лютому, бо саме тоді за їх календарем завершується літо.