День Перемоги над нацизмом тепер святкуватимемо 8 травня

Наразі в Україні День Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні відзначають 9 травня, а 8 травня – День пам’яті та примирення. Питання про перенесення дати Дня Перемоги тривало роками, а нині, у часі війни, стало ще більш актуальним.

До Верховної Ради 18 квітня було внесено, а 19 квітня передано на розгляд комітету законопроєкт №7297, який пропонує взагалі відмовитися від державного свята в День Перемоги 9 травня, а натомість щорічно відзначати 8 травня День пам’яті і перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

Наразі остаточний текст закону не оприлюднили. Він набере чинності з дня його публікації. Авторами документу є понад 30 народних депутатів з різних фракцій.

«Ухвалення проєкту закону сприятиме остаточному звільненню України від російської парадигми відзначення Дня перемоги, дозволить відзначати спільно з народами Європи 8 травня День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, а 9 травня – День Європи», – йдеться в пояснювальній записці.

Автори проєкту також зазначили, що Друга світова війна 1939-1945 років, розв’язана двома злочинними тоталітарними режимами, стала найбільшою трагедію людства в ХХ столітті, і Україна під час цієї війни зазнала незліченних жертв і руйнувань.

«Збереження і належне вшанування пам’яті жертв Другої світової війни є важливою складовою політики національної пам’яті в Україні. Не менш важливою її складовою є відзначення внеску українського народу в перемогу над нацизмом.

Ця перемога щороку відзначається в європейських державах 8 травня – в День капітуляції нацистської Німеччини. Цього ж дня по всій Європі шанують пам’ять полеглих у Другій світовій війні», – йдеться в документі.

Однак в Україні День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні досі відзначається 9 травня. Комуністичний режим СРСР навмисне встановив окрему від решти Європи дату відзначення перемоги, щоб виокремити себе як головного переможця у війні. Це було черговою брехнею російської влади, адже усьому світові відомо, що Радянський Союз разом із фашистською Німеччиною і розв'язали цю світову війну.

Радянський Союз, а слідом за ним і Російська Федерація, перетворили відзначення 9 травня на інструмент пропаганди й досягнення політичних цілей, розпалювання війн, виправдання власних злочинів проти людяності, - нагадують автори проекту. - Відзначення в Україні Дня перемоги 9 травня є нелогічним і неприйнятним, особливо після початку повномасштабного російського вторгнення на територію України 24 лютого 2022 року. Україна має вшановувати пам’ять полеглих і відзначати День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні разом з усією Європою і всім цивілізованим світом 8 травня. А 9 травня – разом з державами-членами Європейського Союзу відзначати День Європи», – зазначається в документі.

Раніше до Верховної Ради внесли проєкт постанови, який передбачає неприпустимість присвоєння Росією собі перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.