День діалогу обласної влади і громад Прикарпаття

З ініціативи Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України та за підтримки Івано-Франківської ОДА відбувся день онлайн-діалогу органів місцевого самоврядування з головою Івано-Франківської обласної державної адміністрації Віталієм Федорівим. У заході взяли участь голова Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України, міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, понад 50 керівників громад Прикарпаття, очільники профільних департаментів Івано-Франківської ОДА та експерти.

На думку організаторів, цей захід слугує майданчиком для обговорення питань і вироблення спільної позиції органів державної влади та Івано-Франківським регіональним відділення Асоціації міст України, куди входить 54 громади області. Темою обговорення стали зібрані проблемні питання від громад Прикарпаття щодо пандемії, охорони здоров’я, бюджетного забезпечення територіальних громад, впровадження секторальних реформ, удосконалення законодавчої бази, реформи місцевого самоврядування.

Віталій Федорів насамперед подякував прикарпатським громадам, які фінансово долучилися до боротьби із Covid-19. За словами очільника області, станом на 30 квітня цього року всіма бюджетами ОТГ області на заходи із запобігання коронавірусній інфекції виділено майже 44 мільйони гривень. Найбільше коштів надали Івано-Франківська, Долинська, Калуська, Коломийська, Бурштинська міські громади та Вигодська, Делятинська селищні ОТГ.

Віталій Федорів назвав і найбільший сьогоднішній виклик для громад – виконання дохідної частини бюджетів. Тільки за квітень місцеві бюджети недоотримають майже 140 мільйонів гривень. Прогнози на травень також не надто оптимістичні. Пошук шляхів виходу із цієї ситуації, переконаний посадовець, має об’єднати виконавчу владу та органи місцевого самоврядування.

Руслан Марцінків наголосив, що громади першими прийняли удар та почали боротьбу з вірусом. Значні кошти було спрямовано на це. А тепер ще й забрали інфраструктурну субвенцію. Тобто коштів стало ще менше і через це громади опинилися у надскладних умовах. Лише разом зможемо знайти ті рішення, які будуть прийнятними для всіх, зазначив мер. Також Руслан Марцінків озвучив пропозиції Івано-Франківського регіонального відділення АМУ щодо співпраці з Івано-Франківською обласною державною адміністрацією, державними органами виконавчої влади. Він зокрема акцентував на проведенні спільних нарад (в різних форматах) з керівниками органів місцевого самоврядування міст, селищ, сіл, ОТГ, засідань регіональних платформ з політичного діалогу за участі народних депутатів України, керівництва ОДА, керівників громад, експертів ІФ РВ АМУ, спільних пресконференцій, брифінгів, а також проведенні соціологічних досліджень з питань розвитку територій та ін. задля спільного вирішення проблем.

За словами виконавчого директора Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрія Стефанчука, важливо, що проблеми місцевого самоврядування обговорюються та вирішуються на такому рівні і спільні рішення дозволять не замовчувати їх, а системно вирішувати та отримувати спільний результат. «Під час пандемії ми вчимося швидко реагувати на проблеми, а коли закінчиться карантин нам прийдеться відновлювати локальну економіку, яка наповнює місцеві бюджети, що спрямовані на реалізацію ініціатив соціально-економічного розвитку. Саме місцеве самоврядування – це дороговказ розвитку області, бо сильні громади – це якісні послуги на місцях, а спільні рішення дозволять реалізовувати Стратегію розвитку Прикарпаття», – зазначив Юрій Стефанчук.

Редактор відділу газети “Галичина”