Делятинська громада – міцна опора в тилу

Івано-Франківське регіональне відділення Асоціації міст України продовжує традицію престурів в територіальні громади, які, незважаючи на складні часи війни, знаходять сили, ресурси та мотивацію для розвитку. Цього разу прикарпатські журналісти завітали до Делятинської громади, щоб на власні очі побачити, як вона долає виклики сьогодення та відкриває нові можливості для зростання.

Передовсім відбулася зустріч представників медіа з головою Делятинської громади Богданом КЛИМ’ЮКОМ, під час якої він наголосив: «В умовах сьогодення Делятинська територіальна громада працює для задоволення потреб місцевих жителів. Водночас докладаємо максимум зусиль для допомоги та підтримки військовослужбовців. Зокрема станом на 1 квітня 2025 року з бюджету громади були такі видатки, повʼязані з обороноздатністю:

- регіональні цільові програми 1 540 000,00 грн (з них профінансовано 415 800,00 грн);

- регіональна цільова програма підтримки підрозділу Територіальної оборони 310 000,00 грн (з них профінансовано 109 300 грн);

- регіональна цільова програма забезпечення проведення військової підготовки громадян та мобілізаційних заходів 50 000,00 грн (профінансовано 47360,00 грн);

- на виплати військовослужбовцям та членам їх сімей відповідно до регіональної цільової програми соціального захисту населення витрачено 360 000,00 грн».

За словами голови громади, від початку повномасштабного вторгнення з місцевого бюджету було спрямовано 30 млн грн на підтримку ЗСУ.

Також Б. Клим’юк у розмові з журналістами наголосив на важливості співпраці громади з Івано-Франківською обласною радою, яка на сьогодні дала вагомі результати. Зокрема він розповів про проєкт «Делятинщина – предвічна брама в Карпати», який став переможцем обласного конкурсу проєктів та програм розвитку місцевого самоврядування. За словами керівника Делятинської ТГ в межах реалізації проєкту «Делятинщина – предвічна брама в Карпати» було проведено чимало важливих робіт для збереження культурної спадщини. Зокрема будівництво рекреаційної зони в с. Заріччя, реконструкція приміщення майстернi лiцею пiд розміщення класу народних ремесел у с. Чорні Ослави, відновлення та облаштування соляного джерела в селищі Делятин, виготовлення буклетів карт-схем Делятинської громади, реконструкція приміщення бібліотеки під майстерню Писанки у селі Чорний Потік, виготовлено банер Делятинської ТГ та iнформацiйно-туристичні вказівники.

Також очільник громади пишається впровадженням проєкту у рамках програми підтримки ініціатив місцевих карпатських громад «Збереження історико-культурної спадщини шляхом відтворення кептарів та вишиванок Делятинського типу», у межах якого відновлено 8 кептарів, 27 вишитих сорочок Делятинського типу та закуплено 16 комплектів сценічних костюмів для відтворення повного комплекту гуцульського образу. На переконання Б. Клим’юка, надзвичайно важливо зберігати та популяризувати культурну спадщину.

Оглядини громади розпочали з Делятинського ліцею №1, який, за словами його директора Артура ПОЛІЩУКА, єдиний опорний заклад Делятинської ТГ, має зручне розташування в центрі селища та складається з ліцею і двох філій. Ліцей має сучасну інфраструктуру, забезпечує комфортні умови навчання завдяки просторим приміщенням. Ліцей приділяє особливу увагу інклюзивному навчанню та забезпеченню доступу до освіти для всіх учнів. ВІн обладнаний трьома пандусами та вбиральнею для осіб з ООП в корпусі початкової школи. На відміну від інших закладів, в ліцеї спостерігається тенденція щорічного збільшення учнів, незважаючи на складні часи для нашої держави. «Завдяки відкриттю в 2021 році корпусу початкової школи та у 2023 році спортивного залу, які побудовані спільними зусиллями за кошти обласного, державного і місцевого бюджетів, ми займаємо передові позиції у навчанні та вихованні дітей та досягненні значних результатів у спортивних змаганнях, – розповів А. Поліщук. – На базі спортивного залу ліцею проводяться різноманітні спортивні змагання від районного до всеукраїнського рівня. Завдяки команді висококваліфікованих вчителів ліцей є центром освітнього життя у громаді, сприяючи не тільки навчальному процесу, але й культурному розвитку громади.

Приємно здивував учасників престуру майстер-клас з писанкарства від мисткині з Чорного Потоку, яка походить з відомої династії писанкарів Постілецьких – Марії ТИМІНСЬКОЇ. Її дивовижні писанки-обереги відомі не тільки в Україні, а й далеко за її межами.

Цікавою була екскурсія у Делятинському краєзнавчому музеї, який створений в 1961 році як кімната-музей Марка Черемшини при Делятинській середній школі з ініціативи вчителя Тимофія Антонюка. За словами завідувача музею Андрія МИСЮКА, на початку 2000-х років через відсутність фінансування заклад припинив свою діяльність. А в 2012 році при підтримці обласного бюджету Делятинська селищна рада відновила приміщення, і з того часу в ньому функціонує вже краєзнавчий музей. З часу створення Делятинської громади музею почали приділяти більше уваги і ресурсів. З осені 2021 року музей займає весь будинок, на сьогодні він розташований в 12 кімнатах. Експозиція знайомить відвідувачів з минулим краю, окремі кімнати присвячені Миколі Лагодинському, Маркові Черемшині та Михайлу Клапчуку. Родзинкою музею є фонд творчого доробку художника Осипа Васьківа. Для залучення більшої кількості відвідувачів невдовзі відкриють конференц-зал з можливістю проведення виставкової діяльності.

Також цікаво було дізнатися про роботу Делятинського закладу дошкільної освіти комбінованого типу «Карпатська колисанка», де, за словами його директорки Вікторії НАСТЮК, одним із важливих завдань є піклування про безпеку учасників освітнього процесу, особливо в умовах сьогодення: «Розуміючи важливість створення безпечного середовища для наших маленьких вихованців, у закладі було проведено капітальний ремонт підвального приміщення для організації укриття. У 2024 році роботи з ремонту приміщення були значно розширені і тепер укриття має загальну площу 121 м², що дозволяє вмістити до 202 осіб. Це важливий крок у створенні безпечного простору для дітей і персоналу. Загальна вартість капітального ремонту становить 1 699 998,95 грн. Це кошти обласного та місцевого бюджетів».

Крім того, завдяки участі в проєкті «Забезпечення безперервності навчання та розвитку дітей дошкільного віку в умовах кризи в Україні», що реалізується Всеукраїнською громадською організацією «Асоціація працівників дошкільної освіти» в рамках програми Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ в Україні), заклад отримав сучасне ігрове обладнання для укриття. Це дозволяє не тільки забезпечити безпеку, але й створити умови для розвитку дітей навіть у таких складних умовах.

У Делятинському ліцеї №2, де також побували журналісти, оглянули належно облаштовані сучасні їдальню і укриття. За словами т.в.о. директора Світлани БОДНАРУК, освітнє середовище та матеріальна база ліцею постійно модернізуються та удосконалюються за кошти місцевого, обласного та державного бюджетів. Зокрема, у 2022 році проведено капітальний ремонт підвального приміщення для облаштування укриття, у 2023 році встановлено сонячні батареї, у цьому ж році розпочато капітальний ремонт приміщень харчоблоку, у 2024 році завершено капітальний ремонт харчоблоку та за кошти обласного бюджету закуплено нове обладнання для приготування їжі, зроблено реконструкцію витяжки, замінено двері до харчоблоку, електричну проводку, розетки і сантехніку у санвузлі та душовій кабіні, встановлено нові мийки, світильники, полиці для зберігання продуктів…»

Також побували в Зарічанському ліцеї ім. Володимира Яворського, який споруджено з ініціативи громадянки Канади, уродженки села Заріччя Анни-Люби Яворської, яка на цю справу пожертвувала 350 тис канадських доларів, та за кошти обласного бюджету.

Завершальним акордом престуру стали відвідини Делятинського міжшкільного навчально-виробничого комбінату. Директор МНВК Валерій Сергеєв зазначив, що упродовж 37 років заклад допомагає учням Делятинської громади здобувати практичні навички та впевнено крокувати в професійне життя: «Сьогодні наші учні мають можливість здобути такі професії: продавець продовольчих товарів, тракторист, водій автотранспортних засобів категорії B та C. Цього навчального року ми розширили перелік спеціальностей і започаткували навчання за професією «Перукар (перукар-модельєр)». Ця спеціальність набирає популярності, і ми раді надавати якісну підготовку майбутнім майстрам краси.

Ми активно розвиваємо матеріально-технічну базу. Завдяки коштам місцевого бюджету та власного спецфонду завершено ремонт і добудову корпусу №3, де функціонують клас правил дорожнього руху та майстерня для перукарів. Також було придбано два легкових автомобілі.

Плануємо розширювати спектр професій та відкривати підготовку за спеціальностями: манікюрниця та водій мотоцикла (категорія A)».

Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій СТЕФАНЧУК, підбиваючи підсумки престуру, зазначив: «Делятинська громада довела свою спроможність працювати ефективно навіть у складні часи. Прийняті управлінські рішення дозволяють об’єднувати всі наявні ресурси для виконання як власних, так і делегованих повноважень. З початком повномасштабного вторгнення громада активізувала підтримку військових, сімей захисників та внутрішньо переміщених осіб.

У 2023 році бюджет громади становив понад 118 мільйонів гривень, з яких близько 21 млн грн було спрямовано на підтримку Сил оборони. Однак у 2024–2025 роках громада зіткнулася зі значним скороченням доходів через переспрямування «військового ПДФО» з місцевого бюджету до державного. Власні надходження громади скоротилися на 40 відсотків і становили близько 72 млн. грн, а надходження з ПДФО зменшилися майже на 60 відсотків.

Попри це у 2024 році громада виділила близько 3,4 мільйона гривень на допомогу військовим, а на 2025 рік уже заплановано понад 3,2 млн грн. За можливості цю суму планують збільшити.

Делятинська громада, як й інші громади Івано-Франківщини, доводить, що навіть у складних фінансових умовах можна знаходити ресурси для критично важливих потреб. Водночас, на 11 році реформи децентралізації, місцеве самоврядування стикається із законодавчими загрозами. Зокрема, у разі ухвалення законопроєкту №4298, повноваження місцевого самоврядування можуть бути суттєво обмежені. А ухвалений ще в червні 2023 року законопроєкт №9559-д, який дозволяє місцевим радам фінансувати підрозділи Сил оборони, досі не підписаний Президентом.

Попри виклики Делятинська громада продовжує підтримувати військових та, залучаючи позабюджетні кошти, зберігати стратегічний курс на розвиток і модернізацію інфраструктури. Це дозволяє не лише вистояти в кризовий період, а й належним чином виконувати свої повноваження».

Редактор відділу газети “Галичина”