Де мешкаєш – там і голосуй. Олена Гатаулліна: Змінити свою виборчу адресу за фактичним місцем проживання, а не реєстрації, можна лише в міжвиборчий період

За даними Міністерства внутрішніх справ, кожен третій українець живе не за місцем своєї реєстрації. Це – мільйони жителів, які донедавна не могли реалізувати своє право голосу на місцевих виборах. Але тепер змінити свою виборчу адресу й узяти участь у будь-яких виборах, що відбуваються в країні, може кожен громадянин. Та чи потрібно чекати самих виборів, щоб подати відповідну заяву? Ні, це можна зробити вже. Власне, в ЦВК закликають змінювати виборчу адресу саме у міжвиборчий період, тобто завчасно. Про те, як це зробити та що для цього потрібно розповідає секретар Центральної виборчої комісії Олена ГАТАУЛЛІНА.

– Пані Олено, раніше проголосувати на виборах могли лише ті виборці, які мали зареєстроване місце проживання на території відповідного округу. Простіше кажучи: маєш прописку – маєш право голосу. Що змінилося нині?

– Справді, донедавна право голосу прив’язували до місця реєстрації. Та після ухвалення у 2019 році Виборчого кодексу України (ВКУ) й набуттям ним чинності 2020-го, цей підхід змінився. Тепер право голосу прикріплено саме до виборчої адреси. Виборцям надали право змінювати свою виборчу адресу за їхнім фактичним місцем проживанням. Простими словами: де мешкаєш – там і голосуй. Адже ми з різних причин можемо переїхати в інше місто чи село, в яких ми не зареєстровані. Через навчання, роботу, одруження/заміжжя тощо. І можливість голосувати там, де ти фактично проживаєш, працюєш і сплачуєш податки, де навчаються твої діти – це правильно й дуже важливо в сучасному світі.

– Чому, врешті, відбулися такі важливі зміни у виборчих правах громадян України? Що тому передувало?

– Однією з причин можу назвати те, що орієнтовно з 2015 року саме внутрішньо переміщені особи, а їх було дуже багато, почали боротися за своє право волевиявлення. Звісно, це відбувалося не без участі різних виборчих експертів і громадських організацій, які професійно займаються питанням виборів і захистом виборчих прав. Це зокрема ГО «Група впливу», «Опора» й інші. Такий рух активно просував ідею, що всі громадяни України мають право голосу, гарантоване їм Конституцією. І держава зобов’язана реалізувати цей механізм. Напевно саме завдяки активності українців, експертів, які захищали й захищають виборчі права, народні депутати і проголосували за таку можливість, затвердивши 2019-го ВКУ.

– Як тоді можна змінити свою виборчу адресу?

– Це дуже просто. Потрібно подати заяву про зміну виборчої адреси – в письмовій або в електронній формі. В першому разі треба прийти особисто до органу ведення Державного реєстру виборців та заповнити заяву, показавши паспорт або тимчасове посвідчення громадянина України. Також письмову заяву виборець може подати з допомогою уповноваженого представника за наявності довіреності.

А другий спосіб – це заповнити електронну форму на сайті Державного реєстру виборців. Для цього обов’язково потрібно мати електронний підпис. Отже, потрібно зайти на сайт реєстру, в кабінеті виборця обрати відповідну форму для зміни виборчої адреси і вказати ту адресу фактичного проживання, яку виборець хоче визначити як свою виборчу. Потім – вказати свою електронну пошту, на яку прийде лист-відповідь за результатами розгляду заяви. Й найголовніше – це підписати заяву своїм електронним цифровим підписом. Органи ведення Державного реєстру виборців розглядають запит про зміну виборчої адреси упродовж 15-ти днів.

– Коли найкраще подати відповідну заяву, щоби запустити саму процедуру зміни виборчої адреси?

– Зазвичай це варто робити в міжвиборчий період. Тим, хто живе не за місцем реєстрації, я раджу не відтягувати й уже користуватися цим механізмом – подавати заяви до органів ведення Державного реєстру виборців. Також закон визначає, що змінити виборчу адресу можна не пізніше ніж на 5-й день після початку виборчого процесу. Наприклад, виборчий процес місцевих виборів, призначених на 27 березня, почався 5 лютого. Відповідно, виборці могли змінити свою виборчу адресу до 10 лютого включно й не пізніше.

– Як часто можна подавати заяву про зміну виборчої адреси? Приміром, я працюю півроку в Житомирі, а півроку в Запоріжжі…

– Скористатися, скажімо, вдруге своїм правом на зміну виборчої адреси за фактичним місцем проживання можна не раніше ніж через рік з моменту внесення змін в Державний реєстр виборців за такою підставою.

– Чи є в зміні виборчої адреси термін придатності? Наприклад: я прописана в Харкові, а проживаю і працюю в Києві, й відповідно, подала заяву на зміну виборчої адреси. Як довго я можу ходити голосувати саме за тією адресою, яку вказала як свою нову?

– Змінивши виборчу адресу за фактичним місцем проживання, виборець може голосувати за нею на будь-яких виборах постійно: і на президентських, і на парламентських, і на місцевих, і навіть на референдумах. Немає потреби щоразу проходити цей етап. Тому дуже важливо подбати про своє право волевиявлення завчасно та подати заяву на зміну виборчої адреси. Це важливо робити саме в міжвиборчий період, щоб потім без проблем піти проголосувати. Адже цим своїм правом потрібно користуватися і дуже важливо брати участь у виборах. ЦВК не втомиться повторювати ці прості істини та закликати людей брати участь у всенародному волевиявленні.