20 листопада ця новина шокувала буквально всіх, хто її почув. Йшлося про те, що Фонд соціального страхування повідомив про призупинення фінансування виплат застрахованим особам у зв’язку з вичерпанням кошторисних призначень згідно з бюджетом. Тобто, гроші у них, мовляв, є, але відповідний бюджет не затверджено і потрібні зміни…
Реакція органів влади була швидкою і дещо пролила світло на причини гучної заяви та конфлікту у Фонді. Зокрема, Мінсоцполітики поширило інформацію про те, що йдеться про можливе рейдерське захоплення Фонду соцстрахування Євгеном Баженковим. Останній наразі є фігурантом кримінальної справи за незаконні дії з майном фонду за сприяння державного реєстратора. Баженкова звільненими з посади ще торік з ініціативи тодішнього міністра соцполітики, як стверджують, за незаконну передачу в приватну власність 71 державного об’єкта фонду. А держреєстратор допоміг йому у цій оборудці за версією обвинувачення тим, що незаконно вказав його в держреєстрі керівником фонду.
«За українською традицією» після порушення кримінальної справи Баженков звернувся до суду щодо поновлення його на посаді, і, знову ж таки, «за традицією», у листопаді цього року Печерський суд Києва задовольнив його позов.
Уже наступного дня, у четвер, своє роз’яснення до ситуації з виплатами Фонду соцстраху і його старим-новим керівником оприлюднили в уряді. Інформація про призупинення оплати з Фонду соціального страхування України лікарняних та допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами через брак коштів за відповідними статтями бюджету не відповідає дійсності. Про це повідомили у Міністерстві соціальної політики, підкреслюючи, що станом 21 листопада залишки на рахунку фонду становлять 429,4 млн грн, чого достатньо для здійснення необхідних поточних виплат.
Крім того, за даними Мінсоцполітики, надходження до фонду формуються щодня зі сплати єдиного соціального внеску роботодавцями. Причиною непорозумінь у міністерстві вважають те, що минулого тижня з’явився вердикт Печерського суду про поновлення на посаді керівника фонду Є. Баженкова, і той відразу після його реєстрації державним реєстратором на цій посаді призупинив виплати.
Міністерство підкреслює, що вважає цю ситуацію неприйнятною, та вже звернулося до Міністерства юстиції з проханням скасувати дії державного реєстратора, розраховуючи на об’єктивне та справедливе рішення органів, що повинні встановити правомірність поновлення Баженкова на посаді. Також повідомляється, що Мінсоцполітики докладе усіх зусиль для якомога швидшого врегулювання ситуації та гарантує поновлення виплат.
Як зашвидко вдасться внормувати цю ситуацію – побачимо уже найближчим часом. Однак уже сама собою «традиція», коли спочатку чиновників звільняють за порушення, а згодом наш найгуманніший суд поновлює їх на посадах, наштовхує на певні роздуми. Чи то так невміло звільняють тих чиновників, чи насправді настільки вміло, що залишають їм можливість на поновлення через суд? Бо ж ми добре знаємо: якщо помилки чиновників трапляються, то це, отже, комусь дуже потрібно.