Чим інтелектуальніший лідер, тим успішніша громада

В Івано-Франківській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. Франка відбулася презентація монографії «Інтелект у публічному управлінні ресурсами територіальних громад України». Співавторами монографії є представники кафедри публічного управління та адміністрування ІФНТУНГ – директор Інституту гуманітарної підготовки та державного управління, доктор філософських наук, професор, депутат обласної ради Дмитро Дзвінчук, доктор філософії з публічного управління Руслан Панасюк, доктор економічних наук, професор Віктор Петренко та аспірант Марко Лютий.

У новому інтелектуальному доробку науковці довели, що головним ресурсом соціально-економічної системи виступає людина з її інтелектом, який сьогодні використовують неефективно, а інколи навіть усупереч раціональним основам природокористування.

Д. Дзвінчук у розмові з журналісткою «Галичини» наголосив: «Інтелект як інтегральна властивість є характерною тільки для людини. Саме від інтелекту залежить розвиток людської цивілізації, саме на інтелекті він базується. Якби не мислення та інтелект, очевидно, ми й далі б жили в печерах, ходили у шкурах і полювали на мамонтів, тобто нічого в людській природі не змінилося б. Інтелект кожної людини – це безперечно величезне досягнення, проте інтелект, об’єднаний через спільну працю і зусилля, дає вражаючі результати. Тому наша монографія спрямована на те, як використати інтелект як ресурс розвитку територіальних громад України. Зрозуміло, що в якоїсь громади кращі природні ресурси, на території іншої розташоване потужне підприємство, яке сплачує значні суми податків. Але це все тимчасове. І розвиватимуться, і стануть успішними тільки ті громади, що зможуть поєднати спільні зусилля, які принесуть користь. Наприклад, Японія – країна, де немає природних ресурсів, проте вона вражає своїми технологічними досягненнями, своїм високим рівнем життя. А це завдяки тому, що там вміло використовують освіту, інтелект нації для загального блага».

На думку Д. Дзвінчука, посібник може бути корисним для кожної громади. Він звернув увагу, що в заключному розділі зроблено першу спробу показати, як поєднуються власні ресурси громад і непродуктивні витрати. За його словами, зробивши аналіз щодо 62 прикарпатських громад, науковці отримали доволі несподівані результати щодо неефективності використання коштів на утримання управлінського апарату.

Вочевидь, ця книга допоможе лідерам ТГ глянути ширше на проблему розвитку самої громади, знайти ті внутрішні резерви, які допоможуть їй у подальшому становленні. Адже інтелект лідера має бути органічно поєднаним і задіяним разом з інтелектом самої громади задля спільної реалізації планів щодо її майбутнього, як наголосив Д. Дзвінчук. Монографія також може бути корисною не тільки у роботі посадових осіб місцевого самоврядування, а й у навчальному процесі здобувачів ступенів бакалавра, магістра і доктора філософії за спеціальністю «Публічне управління та адміністрування».

Співавтор посібника Р. Панасюк зазначив: «Закономірно, що ми, громадяни України, перебуваємо у постійному бажанні якісних змін у своїй державі – прагнемо економічного, соціального, екологічного добробуту. Очевидно, що такі зміни можуть настати як підсумок професійного, якісного та інтелектуального управління, за якого буде почуто кожного представника громади чи іншої спільноти або команди, а його думку включено у загальний результат. А таке можливе за належної комунікації всередині команди, громади, побудованих на рівних, відкритих, довірливих стосунках. У нас є всі передумови стати саме такою інтелектуальною і ефективною нацією Європи та назавжди розірвати зв’язки з нав’язаною, централізованою, совєтською системою управління».

У монографії обґрунтовано необхідність і доцільність удосконалення та модифікації відомих моделей і технологій управління процесами інтелектокористування в людських спільнотах, запропоновано оригінальні моделі, технології та інструменти управління життєдіяльністю людських ресурсів територіальних громад, які орієнтують читача на інтелектуалізацію управління і лідерства, а також на необхідні для цього зміни в ментальності як керівників і персоналу органів місцевого самоврядування, так і всього населення.

Редактор відділу газети “Галичина”