Українські громади – села, селища, міста – занепокоєні тим, що в недавно прийнятих Верховною Радою законах про підтримку підприємців на 2021 рік таку підтримку передбачено за рахунок коштів місцевих бюджетів. Зокрема, з наступного року припинять зарахування до місцевих бюджетів частини (13,44%) акцизного податку з виробленого в Україні та ввезеного на митну територію України пального. Внаслідок такого рішення громади втратять 7,5 млрд гривень. Водночас держава втратить ефективний інструмент боротьби з тінізацією у сфері обігу пального.
Відрахування частини акцизного податку з пального до місцевих бюджетів було запроваджено 2015 року як компенсацію за зменшення надходжень від ПДФО з 75 до 60 відсотків, скасування субвенції на комунальне дорожнє господарство й низки інших податкових платежів. Місцевий акциз з пального для громад – це істотний фінансовий ресурс на розвиток: соціальна інфраструктура, місцеві дороги, освітні та медичні заклади, спортивні й дитячі майданчики.
Скасування місцевого акцизу на пальне призведе до критичних соціальних наслідків для населення України. Громади втратять надійне джерело надходжень до місцевих бюджетів у часи економічної кризи, спричиненої пандемією, і, як результат, можливість утримувати заклади освіти та охорони здоров’я; фінансувати зарплати вчителів, вихователів, лікарів; здійснювати закупівлі медикаментів та медичного устаткування, необхідних сьогодні для допомоги хворим на COVID-19. Адже для багатьох громад акциз з пального приносить до 50 відсотків доходів у місцеві бюджети.
З огляду на це голова Асоціації міст України Віталій Кличко у відкритому зверненні від імені АМУ, яка об’єднує 909 громад, закликав Президента, голову Верховної Ради, голів депутатських фракцій та груп підтримати збереження на постійній основі зарахування до доходів загального фонду бюджетів місцевого самоврядування 13,44 відсотків акцизного податку з виробленого в Україні та ввезеного на її митну територію пального. В АМУ переконані, що це дозволить не допустити зростання дефіциту місцевих бюджетів та сприятиме забезпеченню фінансової спроможності місцевого самоврядування як здобутку децентралізації.
Істотною складовою місцевих бюджетів, на переконання голови Богородчанської територіальної громади Ростислава ЗАРЕМБИ, є місцевий акциз, оскільки його спрямовують здебільшого на капітальний ремонт комунальних доріг. Зокрема у бюджеті Богородчанської селищної ради акцизний податок з пального становив понад 3 млн. грн., у форматі об’єднання громада може втратити від його скасування майже 8 млн. грн. А щодо обіцяного механізму компенсації (частину коштів дорожнього фонду спрямовуватимуть на місця), то формулювання позбавлене конкретики. Відповідно у бюджети громад може потрапити мізерна сума, яка не компенсує втрат від скасування місцевого акцизу, вважає голова громади. Також це позбавить мотивації місцеву владу ретельно контролювати незаконний обіг нафтопродуктів, нелегальні заправки…
За словами голови Рогатинської територіальної громади Сергія НАСАЛИКА, місцевий акциз становив цьогоріч приблизно 40 відсотків у бюджеті міста Рогатина. Ці кошти спрямовували не тільки на інфраструктурний розвиток, а й на соціальні потреби. Скасування акцизного податку негативно вплине і на соціальну, і на інфраструктурну складову поступу громади. Громада втратить на всіх напрямках розвитку, оскільки ці кошти потрапляли в загальний фонд, а відтак їх розподіляли на медичну та освітянські програми, допомоги людям тощо.
Голова Верховинської територіальної громади Василь МИЦКАНЮК наголосив, що без відрахування частини акцизного податку з пального до місцевого бюджету доведеться сутужно. Адже до об’єднання місцевий акциз становив третину у бюджеті селища Верховини. Ці кошти спрямовували передовсім на ремонт комунальних доріг, частково на реконструкцію вуличного освітлення та на водовідведення.
Ситуацію коментує виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України, регіональний консультант з бюджетних питань (проєкт «ПУЛЬС», який впроваджує Асоціація міст України за підтримки USAID) Юрій СТЕФАНЧУК:
– Після місцевих виборів 25 жовтня всі громади нашої області провели перші сесії, а голови і депутати з прийняттям присяги отримали повноваження та відповідальність. Наступним кроком у кожній громаді для ефективної діяльності у 2021 році є робота над бюджетом, бо саме в цьому документі закладають пріоритети розвитку кожного муніципалітету.
Під час реалізації реформи децентралізації щороку з місцевих бюджетів намагаються забрати певний вид податку, а це кошти, що могли би бути спрямовані на реалізацію соціальної або економічної ініціативи. Проте Державний бюджет не пропонує фінансового компенсатора. Як приклад – це акцизний податок на пальне. За умови можливого скасування зарахування цього податку до місцевих бюджетів, гостро постає питання визначення джерел покриття видатків на забезпечення будівництва, реконструкції, ремонту і утримання вулиць і доріг комунальної власності.
Важливо зберегти акцизний податок, адже його скасування призведе до втрат близько 200 млн. гривень до бюджетів громад Прикарпаття. Також в умовах несправедливого розподілу субвенції на дороги, спільно із громадами, наполягаємо на застосуванні формульного розподілу субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам на фінансове забезпечення будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності.
Варто звернути увагу і на суми цієї субвенції в нашій області, оскільки акцизний податок є основним джерелом наповнення дорожнього фонду. У 2020 році ця сума для Івано-Франківської області становила 523,2 млн. грн., а на 2021 рік заплановано тільки 503,6 млн. грн. тобто на 19,6 млн. грн. менше. Проблеми з дорогами залишаються в нашій області, а коштів у проєкті Державного бюджету на 2021 рік стає менше на вирішення цієї проблеми та ще й у громад хочуть забрати 200 млн. грн.
Сьогодні всі політики обласного та державного рівнів говорять про важливість реформи децентралізації та її завершення, про важливість сильних громад для побудови міцної країни, то давайте зробимо це, і не залишимо новообраних голів та депутатів з проблемами, які є спадком районного рівня.