Чи стане доступна іпотека реальністю для українців

Якщо в США іпотечними кредитами користується більшість громадян, то в Україні іпотека завжди була майже розкішшю, а війна лише загострила це питання. В розвинутих країнах житло надають в кредит під 1-3% відсотки, що для України було недосяжним показником. Якщо забудовники і пропонували дешеву розстрочку на короткостроковий період, то ціни на довгостроковий банківській кредит становили мінімум 15%, а то й 19% – особливо високі ставки були при покупці на вторинному ринку.

Держава час від часу запускала програми по дешевій іпотеці, але масово вони не працювали. Зараз особливо гостро стоїть питання із забезпеченням житлом, оскільки багато будинків зруйновано, тому уряд анонсував запуск з 1 жовтня 2022 р. програми «Доступна іпотека».

Що відбувається на ринку нерухомості зараз

Взагалі на ринку нерухомості ситуація невизначена. З одного боку, реальних продажів фактично немає, якщо квартири і продаються, то з дисконтом 15-20%. З іншого боку, забудовники піднімають ціни, оскільки вартість будівництва зросла мінімум на 30%.

Вартість квартир у гривневому еквіваленті зростає, тому що підвищується курс долара. В липні гривнева вартість квадратного метру в новобудовах зросла у всіх відносно спокійних регіонах України:

 • Київ +12% – до 44,5 тис. грн;
 • Львів +17% – до 42,5 тис. грн;
 • Закарпаття +22% – до 36,8 тис. грн;
 • Чернівецька обл. +19% – до 29,8 тис. грн;
 • Івано-Франківська обл. +8% – до 19,5 тис.грн.

З початком війни в Україні зупинилося кредитування, станом на 1 серпня видачу іпотеки відновив лише Ощадбанк. Умови: новобудови – від 7%, вторинна нерухомість – під 14,5%.

Якщо плануєте придбати нову квартиру чи вже робите в ній ремонт, не забудьте про якісну і функціональну побутову техніку. Наприклад, вигідно купити пилосос у Івано-Франківську можна в магазині Алло.

Деталі нової програми «Доступна іпотека» або «Українська мрія»

З початку було анонсовано, що з жовтня програма запрацює для всіх, у кого недостатньо квадратних метрів, зокрема: для військових та поліцейських під 0%, медиків та педагогів під 3%, ВПО та інших під 7%. Але під час представлення програми очільником уряду були анонсовані дещо інші умови:

 • З 01.10.2022 доступну іпотеку зі ставкою 3% зможуть оформити військовослужбовці, що підписали контракт; працівники сектору безпеки та оборони; медики; вчителі та педагоги; науковці.
 • З 2023 р. іпотеку під 7% зможуть оформити ті, хто потребує розширення житлової площі.
 • Максимальна площа для сім’ї з однієї особи – 52,5 кв. м плюс 21 кв. м на кожного наступного члена сім’ї.
 • Термін кредитування – 20 років.
 • Початковий внесок 10%, максимальна сума кредиту не обмежується.
 • Максимальна вартість 1 кв. м для Києва, Львова, Одеси та Харкова ≈$1700; для обласних центрів, пригорода Києва та міст де >300 тис. жителів ≈$1360; для міст із населенням 100-300 тис. ≈$1190, інші – до ≈$680, але залежить від регіону.
 • Об’єктом кредитування може бути нерухомість або майнові права.

Заявку на участь у програмі можна буде подати на порталі Дія.