Наразі в Комітеті з питань фінансів, податкової та фінансової політики Верховної Ради лише пропонують відповідні правки. Їх викладено в доопрацьованому законопроєкті з поправками до Податкового кодексу №4101-д «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» з так званого «бюджетного пакета». Тобто цей закон, уже за багаторічною традицією, мають приймати разом із новим Державним бюджетом на наступний рік.
Напевне, найбільш резонансною новацією, котру пропонує законопроєкт, може стати саме скасування мораторію на проведення документальних (крім документальних перевірок платників податків з обсягом доходу до 20 млн грн за попередній календарний рік) та фактичних перевірок бізнесу. Для тих платників, у котрих річний дохід менший за 20 млн грн, мораторій пропонують продовжити до 1 липня 2021 року.
У ЗМІ вже повідомили, що Європейська бізнес-асоціація вимагає не допустити скасування мораторію на перевірки до закінчення дії карантину, аби компанії могли і надалі працювати та шукати можливості вистояти під час пандемії.
Можемо назвати ще кілька законодавчих ініціатив, які, ми переконані. також не залишать байдужими багатьох громадян країни. Наприклад, є пропозиція оподатковувати автомобілі, середня ринкова вартість яких перевищує 200 мінімальних зарплат (наразі норма передбачає 375 мінзарплат).
Пропонують також знизити тимчасову ставку податку на додану вартість на низку імпортного обладнання та комплектуючих до 14% (з 2021 по 2023 рік).
Уряд та парламент планують також щорічно з 2021 року підвищувати на 5 грн за тонну екологічний податок на викиди двоокису вуглецю (СО2) – з 10 грн за тонну до 30 грн за тонну в 2024 році та підвищити вдвоє до 2029 року ставки екологічного податку за скидання забруднювальних речовин у воду.
Парламентський комітет також має намір розширити повноваження контрольних органів щодо отримання інформації про банківські рахунки платників податків.
Додамо, що серед планів парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики є і позитивні для платників податків. Наприклад, пропонують пролонгувати термін списання заборгованості з єдиного внеску фізичним особам–підприємцям, які не здійснюють підприємницьку діяльність, до 1 березня 2021 року; врегулювати питання списання заборгованості з єдиного внеску фізичним особам–підприємцям, які припинили підприємницьку діяльність до 3 червня 2020 року; врегулювання питання сплати єдиного соціального внеску особами, які отримують заробітну плату за основним місцем роботи та одночасно отримують дохід (прибуток) від здійснення підприємницької або незалежної професійної діяльності.
Назвемо також ініціативи обмежити врахування від’ємного значення об’єкта оподаткування податком на прибуток 5-ма роками; відстрочити сплату податку на прибуток платниками податку – виробниками «зеленої» електроенергії в частині електричної енергії, яку не було оплачено.
Наразі планують також ставку акцизного податку на алкогольні напої, екологічного податку (крім ставок екологічного податку за викиди двоокису вуглецю та за скиди забруднювальних речовин у водні об’єкти) та рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України з урахуванням прогнозного індексу споживчих цін на 2020 рік збільшити на 11,6%.
Хоча нині чути чимало протестів проти такого кроку, але після схвалення згаданого на початку законопроєкту для цілей оподаткування буде внесено тютюнові вироби для електричного нагрівання до визначення поняття «тютюнові вироби».
Зауважимо, що законопроєкт передбачає ще чимало новацій і щодо рентної плати за використання лісових ресурсів, і щодо отримання ліцензій на пальне, і щодо маркування пива, сидру та чималої кількості інших, важливих для бізнесу питань. Єдине, що насторожує: всі ці зміни ми отримаємо одночасно із бюджетом. А наразі через пандемію коронавірусу, напевно, ніхто не може сказати, коли економіка відновиться і скільки платників податків зможуть зберегти свій бізнес. Хоча, зрозуміло, країна повинна планувати своє майбутнє. От тільки питання, наскільки це планування в таких умовах може бути реалістичним.