«Контінентал Фармерз Груп» має чималий досвід вирощування й професійного зберігання картоплі. Як створити умови для збереження урожаю в домашніх умовах, розповів керівник блоку «Васильківці» технолог Компанії Андрій Беднарський. Про всі нюанси та рекомендації, які можна застосувати для невеличких господарств, читайте далі.
Вчасно зібрав урожай – зробив пів справи
Хоч для істинного українця життєво необхідно викопати картоплю швидше за сусіда, поспішати з цим насправді не варто. Щоб урожай довго лежав, бульба має до кінця дозріти, сформувати міцну шкірку – це основний захист плоду від інфекцій та хвороб.
Але й тримати бульбу в землі задовго теж не можна. Є таке поняття, як «стресована картопля», – це коли плід пережив різкі перепади температур або навіть «назбирав» зайвої як високої, так і низької температури. Словом, треба витримати баланс – і зібрати врожай вчасно. Ключову роль у термінах збирання врожаю відіграє сорт картоплі. Рання бульба дуже тендітна, залишити її на пізній збір – погана ідея: вона точно гнитиме, і цьому особливо нічим не зарадиш.
Буває, що зібрати картоплю в заплановані терміни не дозволяє погода. Крім зайвої вологості ґрунту, що особливо сприяє появі захворювань у плодів, пізнє збирання врожаю приховує ще й небезпеку приморозків. Дуже бояться низької температури чипсові сорти: достатньо, щоби позначка на термометрі опустилася до 5°C – і крохмаль у плодах перетвориться на цукор. Якщо таку картоплю посмажити, вона буде солодкою й темно-коричневого кольору.
Брудна картопля неприваблива. Можна її помити?
Щоб надати картоплі кращого товарного вигляду, її можна помити. Але доведеться одразу продати, бо довго зберігати після цього не вийде.
Іноді картопля має механічні пошкодження на шкірці: зрізи, подряпини. На щастя, бульба чудово вміє сама себе полікувати – якщо перебуватиме в сприятливому для загоєння ран середовищі. Однак коли на такі проблемні місця потрапляє вода, плід починає гнити. Адже у воді запросто переносяться інфекції та хвороби.
Дуже брудну картоплю краще залишити в сухому приміщенні, відтак під час сортування й переміщення земля трохи обтруситься. Бульба не буде ідеально чистою, зате не зіпсується.
Викопану картоплю не можна одразу нести в льох
Після збирання врожаю картоплю слід просушити. На виробництві ми робимо це автоматизовано, регулюючи вологість повітря в ангарі. У домашніх умовах єдиний можливий варіант – висипати картоплю невеликим шаром десь у підсобці чи гаражі.
Одразу нести картоплю в льох чи підвал не можна. Річ знову ж таки в температурі: її слід понижувати повільно, тоді картопля увійде в стан спокою, засне.
Що відбувається з картоплею, яку відразу несуть у холодне місце? Через різкий перепад температур на ній утворюється конденсат, а це сприятливі умови для розмноження бактерій і гниття в майбутньому.
Як створити ідеальні умови для картоплі в льосі?
Найпростіший спосіб зберігання – насипом у дощатих загорожах; оптимальна висота купи – до 1,5 м. Ще краще – покласти картоплю в дерев’яні ящики. Встановити їх можна на підставки, забезпечуючи повітряний просвіт на 15–20 см між їхнім дном і підлогою льоху. Такий же просвіт потрібний між бічними стінками ящиків та стінами підвалу, тому не присувайте ящики з картоплею впритул до бічних стін, дайте бульбам можливість «дихати».
Часто в селах люди кладуть на картоплю кормові буряки. І це добра ідея, оскільки він вбиратиме в себе зайву вологу.
Дуже важливо класти різні сорти картоплі окремо, адже ті можуть мати інакші терміни зберігання. Ранні чи середньостиглі долежать до листопада, а середньопізні та пізні – до наступного літа. Краще не змішувати їх в одну купу, щоб не вибирати відтак звідти підгнилі бульби.
Оптимальні умови для зберігання картоплі такі: температура від 3 до 5°С, вологість повітря – 87–92%.
Правильно вчиняють господарі, які не лінуються обробити льох, перш ніж щось туди нести. Стіни та підлогу можна покропити спеціальним засобом або хоча б побілити: вапно – це чудовий дезінфектор. Іноді в льосі навіть спалюють кілька ряден соломи – висока температура й дим уб’ють шкідників, грибок. Але в такому разі критично важливе дотримання техніки безпеки, тож для широкого застосування його не рекомендую.
Старші люди часто посипають картоплю в льосі попелом, крейдою чи навіть піском – це трохи допомагає боротися із зайвою вологістю та хворобами. Але якщо картоплі у вас багато, все одно колись доведеться задуматися про правильно збудований погріб чи хоча б облаштування доброї вентиляції у спорудженому льосі.
Що робити з позеленілою картоплею?
Зелена картопля шкідлива й непридатна для вживання. Але це чудовий посадковий матеріал. Через підвищений вміст соланіну така картопля більш захищена від шкідників (зокрема від фітофтори), а також швидше сходить.
Насіннєву картоплю зумисне перед тим, як занести в льох, варто з тиждень потримати на сонці – так вона краще підсохне, а її шкірка потовстішає. До речі, зелену картоплю миші у сховищах оминають – бояться отрути, тож шанси на гарний урожай вищі.