Чи потрібен українцям додатковий вихідний?

Розвинуті країни світу вже давно практикують перехід на 4-денний робочий тиждень. Чи можливе таке в Україні?

Світовий досвід психологічних досліджень показує, що тривалість робочого дня робітника і навантаження дуже впливають не лише на його працездатність, а й на психологічний клімат у його колективі та в сім’ї.

Психолог Уортонської школи бізнесу Адама Гранта (США) та економіст Рутгера Брегмана (Нідерланди) порушили це питання в Давосі, де щорічно проходить Всесвітній економічний форум.

Вони пропонують перейти на чотириденний робочий тиждень, аргументуючи це тим, що зниження тривалості робочого часу позитивно впливає на якість роботи і креативність співробітників. Згідно з дослідженнями (вони, правда, стосувалися, більше офісних працівників), співробітники, які проводять на роботі менше часу, більше люблять свою роботу і рідше готові змінювати робоче місце. Як приклад можна згадати про трудову революцію Генрі Форда, відомого американського винахідника, промисловця, власника заводів з виробництва автомобілів по всьому світу, який свого часу скоротив робочий тиждень з 60 до 40 годин. Його компанія не впала, а навпаки, робітники стали більш працездатними і продуктивними, оскільки менше втомлювалися.

Експерти, які підтримують таку ідею, також доводять, що людина, яка менше виснажується на роботі, не лише краще і професійніше виконує її, але й ліпше фізично та психологічно почувається, її організм більш стійкий до стресів та різних захворювань. Клімат у родині також покращується, бо більше уваги можна приділити своїм рідним та навіть разом десь відпочити. Адже важливо не лише заробляти на прожиття, інколи до повного виснаження і втрати здоров’я, але й відпочивати, відновлювати сили, отримувати задоволення від життя. Наприклад, в Іспанії та Італії цього досягають хоча би завдяки продовженню для працівників обідньої перерви до двох годин, чого вистачає для відновлення сил.

Деякі країни вже практикують три вихідних - наприклад, Німеччина, Нова Зеландія, Японія і т. д. При цьому обсяги роботи зберігаються і зарплата теж. Результати експерименту лише позитивні, адже співробітники дійсно працюють продуктивніше. Це можливе завдяки тому, що у технологічно розвинутих країнах набагато вищий рівень життя населення і більшу частку важкої роботи виконує штучний інтелект. Хоча деякі експерти пояснюють такі нововведення зростанням безробіття.

Правда, наші заробітчани за кордоном здебільшого не мають таких привілей і працюють інколи не лише без вихідних, але й понаднормовий робочий день, тобто і 12, і більше годин. До речі, в Україні таке дуже часто трапляється, особливо на роботі у приватних підприємців. Адже їм байдуже, що робітник не має обідньої перерви чи працює понад норму - інколи за кількох людей за ту саму зарплату. І якщо робітник не приймає такі умови праці, йому просто вказують на двері.

Чотириденний робочий тиждень в Україні практикують лише поодинокі компанії - дозволяють працювати з дому або присвятити цей день собі і близьким з умовою, що робота повинна бути виконана в зазначені терміни.

Звичайно, що така розкіш, як скорочений робочий день чи тиждень, доступна лише у високорозвинених країнах, де все частіше роботу людини виконує штучний інтелект. Поки що в цьому плані Україна дуже відстає.

Та й не всі українці готові відпочивати у додатковий вихідний. Багато хто і у вихідні підробляє, адже такі економічні реалії в нашій державі - за мізерні зарплати не прогодуєш сім’ю, не проплатиш захмарні комунальні послуги. Тому якщо для українців зробити лише чотири робочі дні, то у вихідні вони все одно будуть шукати собі додатковий заробіток замість того, щоб присвятити його відпочинку чи хобі.

Є і противники ідеї скорочення робочого тижня і робочого дня. Здебільшого це керівники приватних підприємств і закладів, яким економічно вигідно, щоб наймані робітники за ту саму зарплатню виконували більший об’єм роботи.

Кореспондент