В Івано-Франківську відбулося зібрання очільників громад Прикарпаття, присвячені проблемам місцевого самоврядування, зокрема на ринку електроенергії.
За словами голови Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України, міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа, з’являється чимало нових постанов і законів, які не сприяють розвитку місцевого самоврядування. Зокрема правила роздрібного ринку електричної енергії, затверджені постановою НКРЕКП, – це очевидний удар по громадах, оскільки вони втратили можливість економити за рахунок нічного тарифу.
«Щороку відчуваємо зменшення видатків на захищені статті, зокрема це стосується освіти, охорони здоров’я, культури. Навіть розрахунки за формулою показують, що набагато більше мало б бути коштів, проте їх постійно не додають, не враховують збільшення класів у школах, мережі закладів. Також із врахуванням медичної реформи є перегини щодо медичної субвенції. Якщо з первинною ланкою начебто все гаразд, то коштів на вторинну і третинну не вистачає. Громади змушені перекривати захищені статті коштами, які б вони могли спрямувати на дороги, капітальне будівництво тощо. Якщо делеговані повноваження не буде підкріплено фінансовим ресурсом, реформа не стане повноцінною», – звернув увагу Руслан Марцінків.
За словами голови Делятинської ОТГ Богдана Клим’юка, постанова НКРЕКП про підвищення ціни на вуличне освітлення негативно позначилася на скарбниці громади, оскільки тепер доведеться вишукувати додаткове фінансування, аби забезпечити вуличне освітлення задля безпеки людей.
А міський голова Надвірної Зіновій Андрійович у розмові з журналістами акцентував, що НКРЕКП як державний колегіальний регулятор енергетичного сектору, що підпорядкований Президентові та підзвітний Верховній Раді, відповідно до своїх функцій має приймати економічно обґрунтовані рішення, спрямовані на збалансування інтересів споживачів, суб’єктів господарювання і держави.
«Якщо до 2014 року ринок електроенергії для зовнішнього освітлення працював більш-менш за понижуючими тарифами, сказав він, – то з 2015 року НКРЕКП, перейшовши межу здорового глузду, лобіюючи тільки окремі бізнес-інтереси за рахунок суспільного добробуту під гаслом реформ, грабуючи пересічних українців задля збагачення олігархів, штампує антинародні та ганебні постанови, згідно з якими піднімає вартість електроенергії, що чинить негативний вплив на розвиток місцевих громад.
Так, з 28.12.2015 року згідно з постановою № 3141 коефіцієнт до загального тарифу на електроенергію, що використовується для зовнішнього освітлення, зріс у 2,4 рази, що вартувало міському бюджеті м. Надвірної понад 500 тис. грн. Відтак згідно з постановами №2210 та №2358 з 01.01.2017 року скасовано понижуючий коефіцієнт та прирівняно тариф для вуличного освітлення до ринкового, тобто до оптово-роздрібного тарифу, який використовують для промислових підприємств, бюджетних установ та інших споживачів: вартість електроенергії збільшено фактично в 5 разів і становила 2,43 грн. за 1 кВт. Для м. Надвірної це коштувало 1,2 млн. грн., а в межах Івано-Франківської області – це додаткові кошти в сумі понад 30 млн. грн.
Наприкінці 2018 року НКРЕКП зробила черговий «подарунок» для місцевих громад: прийняттям чергової постанови повністю скасувала тарифні коефіцієнти, нічний трьохзонний облік, через що в міському бюджеті м. Надвірної на 2019 рік необхідно додатково відшукати кошти в сумі близько 1,5 млн. грн., щоб місто не відключати від зовнішнього освітлення».
А села, як вважає З. Андрійович, тепер можуть поринути у пітьму.
Відповідно на зборах уповноважених представників органів місцевого самоврядування – членів Івано-Франківського РВ АМУ було схвалено звернення до Верховної Ради України з вимогою невідкладно розглянути законопроект №9406 «Про внесення змін до деяких законів України щодо безперебійного постачання електричної енергії суб’єктам господарювання, що надають комунальні послуги та коригування цін/тарифів на комунальні послуги». Адже, на переконання учасників зборів, це дозволить забезпечити стабільну роботу підприємств житлово-комунального комплексу, знизить навантаження на місцеві бюджети, оптимізує ринок електроенергії під європейську модель.