Чи платитимуть приміські ОТГ за навчання сільських дітей у школах Івано-Франківська?

Обираючи для своїх дітей навчальний заклад – школу чи дитсадок, батьки, як правило, віддають перевагу тому, який вдало розміщений: умовно кажучи, в сусідньому дворі чи має хороше транспортне сполучення.

Звісно, вагомим аргументом на користь тієї чи іншої школи буде якість освітніх послуг та їхня винятковість, наприклад, поглиблене вивчення окремих предметів, наявність тих чи інших гуртків, секцій тощо. З таких міркувань жителі сусідніх населених пунктів віддають своїх дітей до міських навчальних закладів. Це традиція, яка складалася роками.

Втім, навчання в дитсадках та школах Івано-Франківська, як загальноосвітніх, так і музичних, може стати платним для дітей з прилеглих до обласного центру ОТГ. Про це на одній з нарад заявив міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. Його ініціатива не є унікальна, адже зі схожими пропозиціями виступили чільники й інших українських міст, котрі зіткнулися з такими ж викликами.

«Галичина» вислухала аргументи усіх зацікавлених сторін і намагалася з’ясувати законність такого рішення.

ЗВІДКИ НОГИ РОСТУТЬ?

Ініціатива Руслана Марцінківа «монетизувати» відносини Івано-Франківська з чинними приміськими об’єднаними територіальними громадами стала реакцією на небажання декількох приміських сіл приєднуватися до міста та ініціювання ними утворення окремих ОТГ.

«Дав доручення опрацювати зміни до алгоритму прийняття до шкіл, садків, закладів культури та медичних закладів тощо. Маємо значне недофінансування з Державного бюджету, особливо у сфері освіти, – роз’яснив на своїй сторінці у «Фейсбуці» міський голова. – Я прихильник того, що від ситуації, що склалася, не повинні страждати діти чи батьки. Повинні відповідати сільські голови за свої рішення та вчинки. Тому до решти документів при прийнятті до вище перелічених закладів обов'язково має бути заява від сільського голови. У нас утворено багато ОТГ навколо міста, тому очікуємо на фінансування від них безпосередньо чи з обласного бюджету. Звичайно, мова не йде про села, які належать до Івано-Франківської міської ради чи з якими у нас договори про співпрацю. Але в інших випадках має бути справедливість!».

Загалом із приміських сіл у закладах загальної середньої освіти Івано-Франківська навчається 1 210 учнів, а у дошкільних навчальних закладах виховується 595 дітей. Щоправда, ці цифри неповні, адже не охоплюють дітей з Тисменицького району. Тим, що дітки з приміських населених пунктів виховуються та навчаються в міських навчальних закладах, нікого не здивуєш, і такий стан речей існує вже багато років. Для когось міська школа чи садок розташовані ближче, аніж сільська, інші суб’єктивно чи об’єктивно вважають міські навчальні заклади кращими і переконані, що навчання саме у них відкриє перед їхніми дітьми більше можливостей. Хоча не варто забувати, що є певний відсоток міських дітей, котрі також з тих чи інших причин відвідують сільські навчальні заклади. Отже, ситуація не така проста, як може видатися на перший погляд.

Голова Угринівської ОТГ Мирослав Вівчаренко не заперечує, що є певний відсоток дітей, котрі навчаються в Івано-Франківську, але не вбачає в цьому жодної проблеми і вважає її штучною.

«Свого часу в селі дозволили будувати багатоповерхівки. Переконаний, що то була дуже погана практика. Ті будинки розташовані фактично на межі з Івано-Франківськом. Зрозуміло, що дітям з них простіше йти в міську школу, аніж повертатися в село. Буває, що й амбіції в батьків грають, мовляв, міська школа краща. Хоча я із цим твердженням посперечався би. Українське законодавство передбачає, що батьки мають право обирати для навчання своєї дитини той заклад, який вважають за потрібне», – твердить голова ОТГ.

За словами директора Угринівського НВК Світлани Євгейчук, для тих угринівців, котрі живуть у мікрорайоні, що прилягає до «Пасічної», до Івано-Франківських шкіл №18 та №24 значно ближче, ніж до Угринівської. Є такі, хто свідомо обирає міські школи.

«Ніколи не роблю з цього проблеми. Це нормально. Хай батьки вирішують, де їхня дитина буде навчатися. Вони за неї відповідають, і якщо їх щось у нашій школі не влаштовує, то в місті великий вибір шкіл, їдьте, пробуйте, доводьте, – зауважує Світлана Орестівна. – Є частина дітей, які хочуть навчатися за математичним спрямуванням, пробують вступати в ліцеї. Це вже свідомий вибір, який вони роблять після 7-го класу. Знаю, що тепер з двох паралельних класів двоє дітей готуються вступати до ліцею. Щороку після четвертого класу двоє-четверо дітей пробують вступати до Української гімназії №1 м. Івано-Франківська».

ПОЗА ЗАКОНОМ

Угринівську ОТГ утворили 29 квітня 2018 року, тобто в нових фінансових умовах вона функціонує неповний рік. До цієї територіальної громади належать тільки два села – Угринів та Клузів. Вона є однією з найменших в Україні. Голова Угринівської ОТГ Мирослав Вівчаренко вважає заяви Руслана Марцінківа про платні освітні та медичні послуги для жителів його ОТГ спекуляцією політиків на державних законах і зазначає: якби був мером Івано-Франківська, то тішився би тому, що діти з навколишніх сіл навчаються в міських школах, бо за такої умови гроші не залишаються в селі, а йдуть за учнем.

«Таке враження, що люди не знають ні Конституції, ні законів. Займають солідні посади, а розказують якісь байки, «страшилки», котрі не мають під собою жодних підстав. Є державна субвенція, яка йде за кожним учнем незалежно від його «прописки» чи місця проживання в той навчальний заклад, де він навчається, – коментує голова Угринівської ОТГ. – Чим більше дітей навчається в закладі, тим більше він має коштів. Спекулювати на тому, що коли ви від’єднаєтеся від міста, то не матимете доступу до навчальних закладів – неправильно і незаконно, це суперечить Конституції України».

Заява міського голови Івано-Франківська про встановлення плати за навчання дітей з приміських ОТГ у міських школах обурила і Світлану Євгейчук: «Я з цим не згідна. Чому хтось має платити за навчання дітей у школі?! Треба ще подумати, чи міська школа програє від того, що сільські діти не прийдуть туди. Там також є вчителі, навантаження, години, а за цим стоїть статок педагога. От вони їдуть в місто вчитися. Ну і добре, що їдуть. Це означає, що та школа, яку обрала дитина, є для неї та її батьків якимось прикладом, авторитетом. Більше дітей – більша заробітна плата. Радію, коли до нашої школи приходять діти. Якщо вони її обрали, то це означає, що в ній є щось цікаве для них. Не треба бачити лише один бік медалі».

Попри свою категоричну позицію в цьому питанні голова Угринівської ОТГ готовий піти на компроміс. «Завжди потрібно шукати точки дотику. Мусимо порозумітися, адже ми сусіди. Звісно, є певна категорія дітей, яким треба надати пільги, наприклад, на харчування, і ми готові з містом укласти угоду і виділити на це кошти», – наголошує він.

РЕАЛІЇ УГРИНІВСЬКОЇ ШКОЛИ

В Угринівській ОТГ функціонує дві школи. В Угринівській ЗШ І-ІІ ступенів навчається близько 70 учнів. До структури Угринівського НВК належать дитячий садок та загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів. Тут навчається 398 учнів та 70 дітлахів виховуються в дитсадку. Згідно з новим Законом «Про освіту» заклад у процесі переформатування у ліцей.

Директор Угринівського НВК Світлана Євгейчук наголошує, що останніми роками спостерігається збільшення кількості дітей дошкільного та шкільного віку. Це, беззаперечно, свідчить про розвиток об’єднаної територіальної громади.

«Йде інтенсивна розбудова Угринова та Клузова, і за рахунок цього спостерігаємо зростання чисельності дітей у школі, – інформує директорка. – 10-15 років тому в школі навчалося понад 200 учнів, сьогодні фактично – в два рази більше. Відчуваємо брак приміщення, і якраз громада над цим працює, щоб побудувати окремо дитсадок, а також плануємо розширити приміщення школи».

Світлана Орестівна зауважує, що Угринівська школа І-ІІІ ступенів має свої неповторне обличчя, традиції та хороше матеріально-технічне забезпечення. Щороку учні закладу демонструють високі результати на предметних олімпіадах та зовнішньому незалежному оцінюванні. Наприклад, цього року заклад увійшов у десятку шкіл Тисменицького району за результатами предметних олімпіад. А за результатами ЗНО посів другу сходинку в районі та восьму – в області.

«Торік ми були 37-мі у рейтингу шкіл області за результатами ЗНО, а цього року – восьмі. Це залежить насамперед від дітей та відданої праці вчителів. У нас учні не вибрані, звичайні діти, різні за своїми здібностями та можливостями. Випускники школи продовжують навчання за кордоном, а також вступають у вищі навчальні заклади Івано-Франківська, Львова, Києва, Чернівців тощо», – інформує директорка.

В Угринівському НВК, окрім дітей з Угринова, навчається близько 100 дітей з Клузова. «Є шкільний автобус, який щоранку довозить дітей до школи. Жодної проблеми тут не виникає», – запевняє голова ОТГ.

Варто зазначити, що у цьому навчальному закладі здобувають освіту й івано-франківські діти. Таких учнів тут більше десяти. Як правило, це старшокласники та діти вчителів Угринівського НВК.

ПОЗИЦІЯ ДЕПАРТАМЕНТУ ОСВІТИ

Директор департаменту освіти, науки та молодіжної політики обласної держадміністрації Віктор Кімакович зауважує, що мер Івано-Франківська може впровадити оплату в дитсадках та музичних школах, бо на це є законні підстави. Втім, встановити оплату за навчання в загальноосвітніх школах для дітей з сусідніх ОТГ – рішення поза законом.

«Якщо батьки обрали заклад навчання для своєї дитини і її туди прийняли, то вона має конституційне право там навчатися, – коментує чільник обласної освіти. – А з другого боку, місту фінансово вигідно, щоб у його школах навчалися діти з інших населених пунктів. Тому що кошти йдуть за дитиною, відповідно кошти, які надходять разом із субвенцією в міський бюджет, збільшуються. Це економічно вигідно для міського бюджету. У всьому світі є такий фактор, що батьки переїжджають туди, де доброякісна освіта, де є центр тяжіння для доброї громади. Це маркер того, що в місті все добре. Тому з цим не потрібно боротися, це потрібно заохочувати. Адже є ще непрямі надходження до міського бюджету, тому що дитинка купує, наприклад, «Снікерс» в місцевого виробника, батьки приїжджають та заправляють машину в місті чи користуються комунальним транспортом, скуповуються в магазинах. А уявімо собі зворотний ефект, коли батьки почнуть віддавати дітей в школи Клубівців, Підпечар, Галича чи Ямницької ОТГ, субвенція у них збільшиться, а в міста – зменшиться. Тому тут дуже легко перевірити, де емоції, а де економічний розрахунок. Фінансування йде за дитиною, отож чим більше дітей, тим більше фінансування».

За словами Віктора Кімаковича, він попри все розуміє стурбованість міського голови Івано-Франківська, адже школи міста тріщать по швах. На його думку, буде несправедливо, коли через переповнені класи тієї чи іншої школи дитина з міста не зможе потрапити в перший клас до школи на сусідній вулиці, а дитина із села за 20 кілометрів буде там навчатися.

«Це єдине, що може бути перешкодою, але ці моменти відрегульовано документами освітніх округів, – констатує освітянин і додає: – Угринів дав дозвіл на будівництво на своїй території багатоповерхівок, і місцева влада повинна відповідати на запитання: в який садок, школу підуть діти, які там живуть? Така ж ситуація і в місті. В Івано-Франківську будують величезну кількість житла, проте не вводять в експлуатацію нові школи. В який дитсадок, школу підуть діти з цих будинків? Якщо немає відповіді на це запитання, то не потрібно давати дозволів на будівництво, а треба спільно вирішувати, планувати, де буде школа. При тій демографічній ситуації, яку ми бачимо, хвиля дитсадків потроху буде спадати, а хвиля перших класів – наростати. Ми вже бачимо, як важко потрапити, наприклад, у школу №23. Чому? Тому що в межах того округу здають величезну кількість житла і планують будувати ще. Ті всі діти мали б десь навчатися. І вони вже просто не можуть потрапити ні в 9-ту, ні в Крихівецьку, ні в 4-ту, в 12-ту, ні в 28-му школи. Треба щось вирішувати, тим паче, що поки що в тих масивах живе 20-25% населення, а якщо там буде жити 100% населення?».

…Кожна дитина має право на вільний доступ до доброякісної освіти, і якщо школа її мрії чи мрії батьків розташована не в рідному селі чи об’єднаній територіальній громаді, то це не привід для того, щоб позбавляти її шансу здобути ті знання, котрі зроблять її конкурентоспроможною. Існує золоте правило, яке тут буде більш ніж доречне: від конфліктів дорослих не повинні страждати діти!

Редактор відділу газети “Галичина”