Чи може бути в Україні стабільна ціна на газ?

Запитання в заголовку, звісно, риторичне. Хоча, попри коливання ціни блакитного палива на світових ринках, Україна має ту перевагу, що добуває власний газ. Тому стабільна ціна на нього цілком реальна. Адже газ власного видобутку має конкретну собівартість. Свого часу навіть називали цифри цієї собівартості і вона в рази відрізняється від ціни, яку пропонують нині споживачам. Втім, газ у нашій країні завжди був темою владно-олігархічною. Чимало нинішніх багатіїв саме на перепродажі газу здобули власний «перший мільярд». Інші ж, котрих не допустили до цих схем, прагнули отримати і собі частинку від цінових ігор з газом.

Можна навіть припустити, що зміна влади в Україні так чи інакше пов’язана із бажанням тих чи інших залучених до цієї теми людей отримати свою частку від великого пирога. І навіть те, що нинішня влада поки що не особливо зацікавилась цією проблемою, швидше свідчить про її обмеженість та намагання більше реагувати на поточні питання, ніж вирішувати стратегічні. А вирішення таки може бути, варто лише чітко сказати: наш газ коштує стільки-то, імпортний, якого ми закуповуємо не так уже й багато, має змінну ціну. Тому «змішуючи» ці два компоненти, ми отримаємо більш-менш стабільну ціну на газ, яка лише частково залежатиме від його вартості на європейських біржах. Саме цю тему намагалася просунути на попередніх парламентських виборах лідерка однієї з партій, котру називали «газовою принцесою». Та, схоже, ці ідеї залишились непотрібними новій владі.

За тисячу кубометрів блакитного палива у листопаді Україна платила в середньому 177,38 американського долара. Тож, як повідомляють інформаційні агенції, середня митна вартість газу в передостанньому місяці року знизилась на 11,1 відсотка. Та нагадують, що у жовтні цей енергоносій закуповували за ціною у 199,51 долара за тисячу кубометрів. Однак тут є ще один важливий момент: з початку року курс долара в Україні істотно знизився, тому у гривнях зменшення ціни буде ще більш виразним. Фахівці стверджують, що воно становитиме 14,3 відсотка. Бо саме за 4 276,69 гривні купували у попередньому місяці тисячу кубометрів.

Варто нагадати й те, що грудень є останнім місяцем, коли ціну на газ для населення регулюють згідно з відповідною постановою попереднього уряду, що в такий спосіб захищав побутових споживачів від необґрунтованого зростання апетитів газопостачальника, – обирають найнижчий показник між цінами на нього на біржових торгах та для промислових споживачів, а також вартістю імпортного газу й ціною, розрахованою за умовами покладення спеціальних зобов’язань…

Тим часом, як повідомив «Нафтогаз України» з урахуванням міжнародних зобов’язань України щодо лібералізації газового ринку, було сформовано кілька ринкових цінових пропозицій для споживачів, які мають право на придбання газу на пільгових умовах (ПСО). Крім звичайної щомісячної ціни, яка змінюється з урахуванням поточної ринкової ситуації, «Нафтогаз» пропонує також гарантовану квартальну ціну, яка діятиме з 1 січня 2020 року до кінця опалювального сезону. Гарантовану оптову ціну «Нафтогазу» зафіксовано на рівні 5 500 грн за тис. куб. м (без урахування ПДВ, транспортних витрат і націнки газзбутів). Ця пропозиція, за повідомленням продавця, «дозволить захистити побутових споживачів від різкого подорожчання газу, яке може відбутися в першому кварталі 2020 р.».

Запропонована гарантована ціна на 12 відсотків нижча, ніж регульована, за якою «Нафтогаз» продавав газ захищеним споживачам у січні–квітні 2019-го. Тоді оптова ціна для споживачів у рамках ПСО становила 6 236 грн за тис. куб. м. Остаточна роздрібна ціна для побутових споживачів у кожному регіоні залежить від витрат на транспортування газу магістральними і регіональними газопроводами, а також від націнки газзбутів. З урахуванням поточних транспортних тарифів кінцева роздрібна ціна разом з податком на додану вартість становитиме від 7,2 до 7,8 грн за куб. м газу (проти 8,5 грн за куб. м у 1-му кварталі 2019 р.).

Як вважає НАК, на відміну від попередньої зими, коли рівень ціни на газ для захищених споживачів визначали політичні домовленості з міжнародними кредиторами України, гарантована ціна на 1-й квартал 2020 р. ґрунтується на прозорому ринковому механізмі. Її визначили на основі котирувань на одній з найбільших європейських газових бірж і зафіксували на рівні фактичних форвардних контрактів з поставкою в січні–березні 2020-го, які уклав «Нафтогаз». Гарантована ціна на газ діятиме як для побутових споживачів, так і для виробників теплової енергії, що дасть змогу уникнути різкого збільшення вартості послуг з надання тепла і гарячої води.

Із 1 січня 2020 року і до кінця опалювального сезону всі домогосподарства і виробники тепла вже отримуватимуть газ за гарантованою ціною. Для цього споживачам не потрібно робити жодних дій, підписувати додаткові угоди або здійснювати передоплату.

Втім, щомісячна ринкова ціна протягом першого кварталу 2020 року може як зрости, так і знизитися, залежно від результатів переговорів з «Газпромом», погоди, ринкової ситуації та інших чинників, констатує «Нафтогаз». І будь-який споживач може відмовитися від запропонованої гарантованої квартальної ціни й обрати щомісячну ринкову ціну. У цьому разі до 24 грудня таким споживачам потрібно звернутися до своїх регіональних збутових компаній, які запропонують найзручніший для клієнта алгоритм відмови від гарантованої ціни. А після 24 грудня споживачі, які оберуть щомісячну ціну, не зможуть скористатися гарантованою ціною. «Нафтогаз» повідомляє, що традиційно він публікує свої цінові пропозиції на наступний місяць в 20-х числах поточного місяця.

Що стосується цьогорічного грудня, то ціна на газ для споживачів, які купують його на умовах ПСО, сягне 4 277 грн за тис. куб. м (без урахування ПДВ, націнки газзбутів і транспортних витрат). Це на 13 відсотків нижче рівня регульованої ціни газу в листопаді. «Цей рівень в поточних умовах не є ринковим і визначається формулою, що міститься в постанові КМУ від 3.04.2019 №293. Ця постанова діє до кінця 2019 року. За домовленістю з МВФ, з 1 січня 2020-го Україна переходить на ринкове ціноутворення на газ для побутових споживачів у рамках ПСО. Із 1 травня 2020 року Україна взяла на себе зобов’язання повністю лібералізувати ринок постачання газу побутовим споживачам і забезпечити умови для конкуренції в цьому сегменті», – зазначає НАК.

Стосовно споживачів, котрі погодились на «Газовий запас» від «Нафтогазу», то вони вже розуміють, що у грудні регульована ціна газу виявилася нижчою, ніж ціна на умовах пропозиції від «Нафтогазу» (4 874,42 грн за тис. куб. м проти 4 276,69 грн за тис. куб м). Клієнти, які планували в грудні використовувати частину газового запасу, можуть оплатити ресурс за більш низькою, регульованою ціною. Звісно, за бажанням вони можуть використовувати і газовий запас, але – собі у збиток. Використовувати передплачені обсяги газового запасу можна до 31 березня 2020-го. А гроші за невикористаний газ повернуть споживачам, як запевняє газопостачальник, на їхні рахунки після 1 квітня 2020 р.

А тепер ще кілька думок про можливі майбутні події, котрі можуть серйозно вплинути на ціну газу для побутових споживачів. Найперше, ми пам’ятаємо, а «Нафтогаз» ще й залякує тим, що з початку січня Росія може припинити постачання газу до Європи через українську газотранспортну мережу, якщо не вдасться укласти з нею відповідний транзитний договір на прийнятних умовах. Втім, наскільки можна було зрозуміти під час пресконференції після нормандської зустрічі, зрушення у цій справі таки відбулися. Більше того, як повідомили учасники перемовин, може йтися про те, що борг у близько 3 мільярди доларів Росія віддасть газом. Між іншим, за листопадовими цінами – це майже 17 мільйонів кубометрів газу.

Так само й на потім Росія пропонує для України ціну на 25 відсотків нижчу, ніж у Європі. Виникає запитання: як у цій ситуації «Нафтогаз» вираховуватиме «ринкову ціну», посилаючись на європейські хаби, на яких розподіляють природний газ? Звичайно, на це можна й не реагувати, але навряд чи громадяни з цим погодяться. Так само, як наразі дивними для багатьох видаються пояснення про «реверс» газу, коли північний сусід постачає його до Європи. Це що, в одній трубі частина газу йде туди, а частина – у зворотному напрямку?

І ще одне. Останнім часом питання щодо газопостачання, як видається, намагаються заплутати. Тому і «Нафтогаз» розповідає про свою ціну без ПДВ і витрат на транспортування. Але ж споживачі сплачують за блакитне паливо по максимуму, з податками і накрутками. То навіщо їх ще більше заплутувати не лише зміною цін щомісяця, а й необхідністю «вираховувати», скільки ж доведеться заплатити завтра?

Насамкінець, не полишає думка, що в Україні, котра добуває багато власного газу, ціну на нього не мають визначати з огляду на європейські угоди. Хіба що у цій ціні хтось хоче приховати своє занадто заможне життя сьогодні. Попри те, що наші надра і все, що є в них, – це спільна власність усіх громадян країни.

Редактор відділу газети “Галичина”