Останніми роками громадяни України, усі засоби ЗМІ, різного роду експерти, можна сказати, кричали про те, що ціни на опалення й на інші компослуги завищені і не відповідають ні нормам, ні стандартам, які мали б випливати із платоспроможності українців. Нас "годували" обіцянками знизити ціни на газ, опалення і ін., а тим часом щоквартально лише підвищували їх і вкотре виправдовували це тим, що цього вимагає МВФ. І ось раптом уряд приймає таке неординарне рішення - вводить обмеження граничної вартості тепла і гарячої води. Зрозуміло, що усі ці "покращення" для людей (це стосується не лише цін на комунальні послуги) уряд впроваджує, керуючись політичними мотивами перед майбутніми парламентськими виборами.
Отож відповідну постанову про введення граничної вартості тепла і гарячої води міністри підтримали на нещодавньому засіданні. Зниження має відбутися на початку опалювального сезону – в середньому на 14% там, де вартість однієї гігакалорії була вища за 1,2 тис. грн. Виходячи з ринкової ціни газу, український уряд встановив обмеження граничної вартості тепла на рівні 1300-1400 грн. за гігакалорію. Саме таку ціну в Кабміні порахували ринково обґрунтованою.
Таке нововведення мало би ліквідувати схеми штучного завищення цін на тепло і гарячу воду місцевими комунальними підприємствами, - повідомив під час засідання уряду міністр юстиції Павло Петренко. Адже через шахрайські маніпуляції, безгосподарність з боку місцевих постачальників (комунальних підприємств чи приватних компаній, які начебто мала би контролювати місцева влада) ціни у різних областях України суттєво відрізняються - наприклад, від 1 400 до 2 000 грн. і більше, — сказав міністр. Лідерами із завищення вартості тепла й гарячої води є місто Сміла — 2300 грн. (Черкащина), серед областей - Кіровоградська — 2129 грн., Волинська - 1847 грн., Рівненська — 1795 грн., Черкаська і т. д.
Тому міністерство паралельно з наведенням ладу в ціновій політиці продовжує перевіряти великих постачальників компослуг, яких, як правило, контролюють не стільки місцева влада, як місцеві олігархи, і виявляє при цьому, що через офшорні компанії виводяться кошти з переплати за тепло і гарячу воду. Уже порушено 17 справ щодо питань зловживання монопольним становищем на місцях за рахунок споживачів, – звітує голова Антимонопольного комітету Юрій Терентьєв.
Міністр юстиції П. Петренко на засіданні міністерства також пояснив на прикладі, як для конкретного споживача ухвалене рішення уряду змінить перерахунок в оплаті за тепло: якщо сім’я, яка проживає на 62 кв. метрах, за необґрунтованими тарифами платила за тепло і гарячу воду 8994 гривні, то після виконання рішення уряду платіжку мають переглянути, і плата за тепло та гарячу воду в такій квартирі повинна бути 4967 гривні, тобто економія буде в 40%.
Проте рішення про встановлення граничної ціни на опалення та гарячу воду деякі міністри не підтримали, вважаючи його ризикованим і політичним. У профільному міністерстві застерігають, що до кожного регіону та міста має бути персональний підхід, адже комунальна галузь в Україні дуже занедбана і там, де старі мережі й відсутня енергоефективність, обмеження цін може призвести до погіршення якості наданих послуг.
Незважаючи на протест деяких міністрів, рішення уряду — ввести граничну ціну, яка є економічно обґрунтованою для місцевих постачальників, - було ухвалено. Уряд пропонує ціну на рівні 1300-1400 грн. за гігакалорію за наявності лічильника і 35,21 грн. за 1 кв. метр за відсутності лічильника.
Відбудуться зміни і в оплаті за гарячу воду. Максимальна вартість 1 куб. м за наявності рушникосушарки буде 87 грн., і 80 грн. – якщо її у ванній кімнаті немає.
До 1 вересня Мін'юст обіцяє оприлюднити і список компаній, які завищували ціни на гарячу воду та опалення, та їхніх власників.
За прогнозами уряду, з початком нового опалювального сезону здешевшання опалення і гарячої води на 20-30% відбудеться у Рівненській, Кіровоградській, Волинській та Тернопільській областях. Приблизно на 15% - у Херсонській, Донецькій, Житомирській, Київській і в столиці.
«Українці мають перестати платити з власних кишень за втрати тепла під час доставки та фактично за обігрів повітря. Забезпечити модернізацію тепломереж – це обов’язок місцевої влади. Кошти на це у них є завдяки децентралізації, яку успішно провів уряд. Тому найближчим часом Мін’юст передасть на розгляд Кабміну низку документів, які унормують тарифи. Ніхто більше не наживатиметься за рахунок громадян. Наші адвокати та юристи системи безоплатної правової допомоги вже готові захищати права українців, які після початку дії відповідних рішень Уряду Гройсмана й надалі отримуватимуть несправедливі платіжки на тепло із завищеними тарифами», – підкреслив Міністр юстиції.
Та чи так буде насправді, покаже час і життя після виборів. Адже гарних обіцянок досі було багато, а в реальності уряд щоразу підкидав українцям приголомшливі "сюрпризи".