Як ми вже писали в матеріалі "Незабаром на телеканалі "1+1", у кінопрокат вийшов американський телесеріал "Чорнобиль", який побив усі світові рейтинги (увійшов до трійки лідерів за кількістю номінацій американської телевізійної премії Emmy Awards 2019 р., отримавши 19 номінацій) і зробив територію чорнобильської катастрофи ще привабливішою для туристів.
Минулого року тут побувало 72 тисячі туристів з усього світу, а цього року, як повідомив глава Держагентства з питань зони відчуження Віталій Петрук, на 20% більше.
Оскільки інтерес у туристів до зони відчуження зріс, особливо після серіалу "Чорнобиль", президент України Володимир Зеленський доручив відповідним державним структурам підтримати цей попит і зробити із зони відчуження бренд. Буде розроблено Стратегію розвитку чорнобильської зони як туристичного об'єкта. Президент підписав указ про оновлення всієї зони відчуження. Заплановано прокласти нові туристичні маршрути, зокрема водним шляхом по річці Прип'ять (із дозиметричним контролем на в'їзді і виїзді), збудувати нові КПП, а старі модернізувати, покращити мобільний зв'язок, також забезпечити при цьому повноцінну безпеку для відвідувачів. Також буде скасовано безпідставну заборону на проведення відеозйомок.
Окремо президент висловився про процвітаючу в чорнобильській зоні корупцію: "На жаль, до сих пір зона відчуження - ще й символ корупції. Це - хабарі, які силовики беруть з туристів. Це нелегальні вивезення металобрухту та використання природних ресурсів. Давайте нарешті перестанемо відлякувати туристів і перетворимо зону відчуження в науковий і туристичний магніт".
Про корупцію розповідають і місцеві жителі, котрі після аварії повернулися жити у зону відчуження. Особливо наголошують на тому, що із зараженої зони вивозять дерева, порізану техніку й інші металеві конструкції, які можуть мати високу радіацію. В Держагентстві з питань зони відчуження ці звинувачення відкидають, мовляв, якщо це і відбувається, то у невеликих масштабах.
Нещодавно на ЧАЕС в експлуатацію було запущено новий саркофаг, який передали в управління Україні і котрий має прослужити як мінімум 100 років. Міжнародна спільнота зібрала 1,5 млрд євро на реалізацію цього проекту. На заході був присутній і президент України.