Найновіша тенденція – використання абсолютно нових інструментів зі світу штучного інтелекту (ШІ), що миттєво захоплюють увагу користувачів інтернету. Але для деяких фахівців ChatGPT символізує нову сторінку в історії технологічного прогресу.
Онлайн-користувачі вже активно граються із цим новим та потужним інструментом, аби вивчити всі його можливості, але не все так добре. Багато критиків попереджають про нову небезпеку використання таких технологій.
Розглянемо переваги й підводні камені використання цього нового та потужного інструмента.
Що таке ChatGPT
ChatGPT – це чат-бот на основі ШІ, що створює для вас дописи для блогу, статті та конкретні пошукові запити. Його база даних налічує понад 500 млн слів і словосполучень, тому йому ніколи не забракне ідей. Після тривалого навчання (компанією Ілона Маска «OpenAI») його розробники суттєво покращили (проти попередніх моделей) здатність бота генерувати тексти з урахуванням наданої інформації. Він надає інформацію з різноманітних галузей життя та здебільшого підтримує розмову на різноманітні теми.
Остання модель бота має вбудовані обмеження з погляду безпеки, які унеможливлюють надання користувачу інформації, що дасть змогу порушувати закони. Він також розуміє, що він є ботом без почуттів, тому він нічого не відповість, якщо в нього запитати про його почуття.
Отже, пам'ятаєте кінострічку «Штучний інтелект»? Цей інструмент максимально наближається до героя стрічки, і деякі користувачі з нами погоджуються.
Пошукова система
Люди здебільшого сприймають ChatGPT, як витончену пошукову систему. Вона, як і Google, обробляє будь-які пошукові запити: якщо ви шукаєте спеціальні пропозиції про азартні ігри в інтернеті, вам нададуть перелік бездепозитних бонусів у казино, а якщо ви бажаєте дізнатися, скільки голів забила збірна Іспанії на Чемпіонаті світу з футболу, вам запропонують переглянути відповідні відео. Проте ця система найкраще відповідає на складні запитання, які ненавидить Google. Потрібно розв'язати вкрай конкретну проблему, аби завершити написання коду програми, чи дізнатися сенс жарту? На відміну від Google, ChatGPT надасть конкретну відповідь, так само, як і людина, а не перелік результатів пошуку.
Генератор текстів
Ще однією рисою чат-ботів, на кшталт ChatGPT, є створення безлічі узгоджених та оригінальних текстів на задану тему, які схожі на написані людиною. Але є недоробок: бот дуже ввічливий.
Наприклад, ось, що він видає про таку чудову розвагу, як стрибки з парашутом:
Стрибок із парашутом – це спосіб переміщення з висоти на землю з використанням шатра парашута й ременів. Аби зменшити швидкість наближення до земної поверхні, парашутист розкриває купол парашута на певній висоті, що дає змогу безпечно приземлитися. Але такий спосіб є потенційно небезпечним.
Це може допомогти підлітку здати залік, але нагороду за найкращий твір ви не отримаєте.
А втім, він чудово перефразує та підсумовує думки, що може стати в пригоді тим, кому потрібно коротко щось пояснити читачам.
Можлива небезпека
Найочевиднішою вадою такого інструменту є дезінформація, чи, краще, те, що читачі довіряють дезінформації.
Бот часто ґрунтує власні відповіді на неправильних даних, які може знайти в інтернеті, і які не завжди повністю відповідають фактам. Він, авжеж, попереджає про те, що не надає абсолютно точну інформацію, але є ризик того, що користувачі йому повністю довірятимуть і поширюватимуть дезінформацію. І їх можна зрозуміти з огляду на стиль написання тексту, у якому важко засумніватися.
Але справа в тому, що в такий спосіб в пості невпинно циркулює неправдива інформація, адже згодом її ж і використовуватимуть боти на основі ШІ, поширюючи помилкові дані в інтернеті, які «затулятимуть» факти.
Також є ознаки того, що такі боти підживлюють різноманітні теорії змов про те, що вони насправді не використовують ШІ, а керуються лихими компаніями, для яких всю важливу інформацію збирають звичайні люди.
Під час обговорення чат-ботів також постає питання цензури. Уже є не поодинокі факти використання такого методу, і це підтверджують керівники компаній із «Кремнієвої долини», на кшталт Марка Андреессена, співзасновника чи не найпершого венчурного фонду «a16z».
Проте поки ChatGPT – це лише новітнє чудо інтернет-ери, а кожна нова технологія має свої вади. Питання в тому, як людство користуватиметься такими технологіями найближчими роками.