Вже традиційно ЛУН взяв інтерв’ю у генерального директора blago – Романа Коржака. Найбільший портал новобудов поцікавився баченням Івано-Франківської компанії на 2023 рік: як зміняться ціни на первинну нерухомість, що буде з попитом та чого очікувати в цьому році.
Про перспективи розвитку українського ринку та актуальні питання – читайте далі в інтерв’ю.
Як, за вашими оцінками, почався 2023 рік?
Цей рік почався з очікувань перемоги України та усвідомлення зусиль, яких прийдеться ще докласти для досягнення цієї мети. Йдеться про перемогу на всіх фронтах, в тому числі і на економічному, політичному, інформаційному.
Ми ввійшли в новий рік більш загартованими, націленими багато працювати та досягати наших цілей. До речі, для нашої компанії 2023 рік теж почався з трансформацій. На початку року ми запустили ребрендинг, пов’язаний з масштабуванням нашої діяльності. Тепер ми технологічна інноваційна компанія blago, яка створює міста. Ми не просто будуємо нерухомість, а комплексно змінюємо міста через сучасні технології, наповнюємо їх сервісами та інфраструктурою для комфортного якісного життя.
Яким цей рік буде для девелоперів, на Ваш погляд?
Щоб продовжити будівництво у 2023 році забудовникам прийдеться справитися ще не з однією проблемою. Але, спираючись на досвід минулого року, я впевнений – ми зможемо.
Багато проблем перейшло з 2022 року. Наприклад, подорожчання і нестача матеріалів, мобілізація працівників, зруйновані логістичні ланцюжки, дефіцит кваліфікованих кадрів, інфляційні процеси та ін. Але в новий рік ми ввійшли з позитивом, оптимізмом, ще більш амбітними цілями для досягнення нашої мети і відбудови країни.
Куди, на вашу думку, підуть ціни на новобудови - вгору чи вниз?
Ми постійно моніторимо ринок нерухомості в Україні та бачимо продовження тенденції минулого року. Протягом 2022 року ціни на новозбудовані квартири в середнього виросли більш ніж на 40% в гривневому еквіваленті.
У цьому році в західних регіонах вартість 1 кв. м в новобудові лише зростатиме. До кінця 2023 року ми прогнозуємо ріст цін на 30%, що є досить привабливо для інвестицій.
Можу впевнено сказати про Івано-Франківськ – це затишне та комфортне для життя місто і попит на житло тут є завжди. Близько 20% наших покупців є родом з інших областей, але в силу різних факторів переїхали на постійне життя саме в наше місто.
Чи фіксуєте Ви збільшення попиту на новобудови? Як змінились уподобання інвесторів? І як змінилися самі інвестори?
Покупці зараз стали дуже вимогливими до всього: житлової площі, інтер’єру холів, наявності паркомісць на території, благоустрою, дитячих майданчиків, кількості ліфтів у під’їздах. Ми на сьогодні стараємося задовольнити запити найвимогливіших покупців і створюємо масштабні технологічні інноваційні проєкти.
Як змінилися інвестори? Наша аудиторія покупців помолодшала. Якщо раніше переважну кількість покупців первинного житла складали люди віком 35-45 років, то зараз ядро аудиторії зміщується в сторону діапазону 26-35 років. І з кожним роком ця тенденція буде продовжуватися.
Чи змінюються проєкти ваших новобудов з урахуванням викликів сьогодення?
Команда blago кожного року проводить постійний апгрейд своїх масштабних проєктів. Ми перші в Івано-Франківську реалізовуємо басейн на даху одного з наших житлових комплексів (ред. житлового району Manhattan UP), будуємо садочки та школи, розвиваємо інфраструктуру міста. Вже зараз закладаємо цікаві футуристичні ідеї при проєктуванні нових житлових комплексів. До речі, на початку 2023 року наша компанія анонсувала старт будівництва ЖК SKYGARDEN, в якому і передбачили нову концепцію житла – найвищої багатоповерхівки з великою зеленою зоною – понад 2,6 га.
Які кроки має зробити держава, аби допомогти забудовникам?
У цей непростий час дуже важливо, щоб держава підтримувала забудовників в ракурсі прозорості законотворчих норм, надання кредитів, розвитку державних програм «єОселя» і зменшення податкового навантаження. Також важливо не ускладнювати роботу муніципальних і нотаріальних структур.
А які кроки мають зробити саме забудовники, аби вистояти на ринку?
Бути лояльними до покупців, гнучкими до змін і вірними своїм ідеям.
Під лояльністю я маю на увазі створювати сприятливі умови для купівлі квартири в новозбудованому ЖК. Враховуючи теперішні ціни, не кожна сім’я може дозволити собі купити квартиру. Тому девелопери певною мірою також є відповідальними за доступність житла, яке вони будують. Важливо долучатися до іпотечних державних програм, розробляти спеціальні умови придбання для соціально незахищених груп населення і, звісно для тих, хто зараз ризикує своїм життя та виборює нашу свободу.
Гнучкими до змін – це вміти в екстрашвидкому режимі приймати важливі рішення, ефективно управляти наявними ресурсами, не порушуючи зобов’язань перед клієнтами та інвесторами.
Бути вірними ідеям – за жодних обставин не змінювати свої цінності та пріоритети. На кожному етапі реалізації проєктів треба думати про клієнтів – майбутніх жителів цих проєктів. Вони повинні відчувати лише задоволення від життя у новій оселі. Тому важливо будувати якісно, надійно та обов’язково в терміни.