Будьте обережні: з’явилися нові види шахрайства

Шахраї що тільки не придумають, аби обманути довірливих людей. Виявляється, вони наживаються не лише у соцмережах, виманюючи гроші чи то на допомогу хворим дітям, чи то на купівлю речей з неіснуючих інтернетмагазинів, чи то надаючи пільгові кредити. Не лише через мобільний зв’язок, коли вимагають терміново переказати гроші на банківський рахунок, залякуючи людей тим, що їхній родич потрапив у біду. Наживаються уже й на чеках з магазинів...

Схема шахрайства проста. На виході з магазину можуть очікувати жінка з дитячим візочком чи бабуся і просять вас віддати їм чек з оплати покупок. На запитання, навіщо їм цей папірець, пояснюють, що збирають їх для показу в суді, аби присудити чоловікові платити більші аліменти, або ж кажуть, що збирають бонуси (в супермаркетах справді часто влаштовують бонусні програми - за витрачені суми дають подарунки). Тому такі пояснення не виглядають підозрілими.

Віддаючи чек на, здавалося б, добрі справи, людина навіть не підозрює, що стала жертвою шахрая чи навіть учасником шахрайської схеми.

А небезпека полягає у тому, що часто на чеку друкують прізвище утримувача бонусної чи знижкової картки і дві останні цифри вашої банківської картки. Цієї інформації достатньо для афери. Касири віддають покупцю два чеки: на одному - з його прізвищем та ім'ям, на іншому — з останніми цифрами банківської картки.

Шахрай, який заволодів чеком, знаходить жертву по імені і прізвищу в соцмережах, дізнається номер телефону у друзів чи дивиться в її профілі і надсилає смс: "Привіт, шановний клієнт банку, ваша картка... (і останні номери картки) заблокована. Якщо бажаєте розблокувати, повідомте код".

Як і у випадку інших телефонних афер, звичайно ж ніякого блокування немає, тому код повідомляти не можна. Потрібно зателефонувати в банк, якщо є підозра, що з вас намагаються дізнатися інформації більше, ніж потрібно.

Якщо розрахунок був готівкою, то шахрай має аж два способи нажитися на вашому чекові.

У першому випадку він знаходить в магазині таку ж річ, як і в чеку, й спокійно виходить з нею з магазину. Якщо турнікет-сигналізатор "запищить" на виході, то злодій просто показує чек охоронцеві й спокійно йде по своїх справах.

У другому випадку може намагатися повернути покупку в магазин за вашим чеком і отримати гроші, або ж обміняти її.

Паспорт у більшості таких випадків не потрібен, адже повернути товар має право не той, хто його купував, а споживач — той, хто його використовує.

Отож будьте обережні, щоб не потрапити на гачок шахраїв!

Кореспондент