«Бразерленд: війна в Україні» – очима американського фотографа

У Центрі сучасного мистецтва в Івано-Франківську відкрили виставку американського фотографа Брендана Хоффмана «Бразерленд: війна в Україні». Така назва дещо дивна, бо схід – усе-таки наша земля, і чому в ній звучить у перекладі «братня земля» чи «земля братів», збагнути непросто. І навіть якщо хтось скаже: це тільки «труднощі перекладу», осад усе ж залишиться.

Добірку великих фото, знятих з обох сторін, та найчастіше все-таки з «того» боку, вже бачили в кількох містах країни. Чи вражають вони наших співвітчизників? Думаю, ні, бо такі фото – застигла в часі абсурдна злиденність совка – шокують, але тільки не нас.

На фото зовсім мало людей у формі, солдатів зі зброєю взагалі не видно, хіба що полонені перед обміном у Новотошківському на Луганщині в 2015-му і ще кілька бойовиків, втомлених, страшних і без зброї, налякані діти, що затуляють долонями очі і вуха, біженці, котрі прибули до найближчого Харкова, безплатний суп у Донецьку, перехрестя в Авдіївці… І найбільш вражаючі кадри – одяг, що належав пасажирам рейсу МН17 Малайзійських авіаліній, фото знято у Грабовому Донецької області в липні 2014, а також – місцеві жителі того самого села, коли вони дивляться на це…

Попри те, що анотація до експозиції викличе в мислячих українців певні запитання, подаємо її цілком.

«З того часу, як протести у Києві усунули від влади президента Віктора Януковича у лютому 2014 року, Східну Україну сколихнуло сепаратистське повстання за російської підтримки, що переросло у повноцінну війну в Донецькій та Луганській областях, промисловому регіоні, відомому під назвою Донбас. Через майже п'ять років війна не стихає, навіть зайшовши у глухий кут, приносячи нові й нові смерті та поранення. Для мирних жителів, які живуть біля контактної лінії або на непідконтрольній Україні території, конфлікт – це як погода, некерована реальність життя, яка формує повсякденне існування. Кожен найкращим чином продовжує свою справу з відтренованим почуттям нормальності. Для солдатів з обох сторін ентузіазм воювати, підживлений чи то пропагандою, чи патріотизмом, стримується виснажливою працею та жахами виживання».

На офіційній сторінці Хоффмана читаємо: «Виставка мого довгострокового проекту «Brotherland: Війна в Україні» відкриється 22 лютого у галереї «ЧЕЧ» у Центрі сучасного мистецтва в Івано-Франківську, Україна. Війна на сході України, включаючи багато з непідконтрольних уряду територій, кілька відеороликів на 360 градусів і самостійно видану газету/каталог…».

Газету-каталог автор рекомендує зібрати як пазл і приклеїти його в публічному просторі, склеївши картинки за допомогою клейстеру, рецепт якого фотограф також подає на сторінках газети. І додає, що тим, хто слідує його порадам, обов’язково треба взяти до уваги місцеві закони і пам’ятати про приватну власність.

Довідка «Галичини»

Брендан Хоффман (1980 р., США) – документальний фотограф, який живе у Києві та працює з темами націоналізму, ідентичності, історії, політики та довкілля. Останнім часом його увага була зосереджена на Україні, починаючи з протестів у Києві на Майдані в 2013-2014 рр., фотографії яких були опубліковані та показані на багатьох виставках, і продовжуючи довготривалим висвітленням війни на сході України. У 2019 р. він розроблятиме новий розділ проекту про Україну як стипендіат Програми імені Фулбрайта в Україні.

Брендан також документує життя в рідних Сполучених Штатах Америки в своєму довгостроковому проекті «The Beating of the Heart» («Серцебиття»), який досліджує сучасний середній клас Америки в контексті вільної торгівлі, зменшення кількості робочих місць у промисловості, а також економічну та політичну поляризацію крізь призму маленького містечка в штаті Айова.

Брендан працював у 20 країнах для таких видань, як The New York Times, National Geographic, The New York Times Magazine, TIME, Getty Images, The Washington Post, Newsweek, NPR, Al Jazeera, The Wall Street Journal та USA Today.