Працівники системи безплатної правової допомоги на Прикарпатті з початку великої війни в Україні працюють у звичному режимі та надають правову допомогу як на своїх робочих місцях, так і під час роботи виїзних точок доступу. Однією з таких локацій є урочище Підлюте неподалік села Осмолоди Перегінської ТГ, де на базі тамтешнього комплексу Івано-Франківської архієпархії УГКЦ – пам’ятки історії та архітектури, відомої як «Кедрові палати» Андрея Шептицького, – тимчасово проживають внутрішньо переміщенні особи (ВПО) з Бахмута, Лисичанська, Херсона й інших регіонів. Разом з дітьми їх налічується близько чотирьох десятків. А допомогу в організації проживання їм забезпечує отець Василь Філіпович.
Отож недавно працівники Калуського місцевого центру з надання БПД зустрілись у Підлютому із внутрішньо переміщеними особами. Урочище розташоване на вузькій смузі між річкою Лімницею – найчистішою річкою в Європі та горою Лютою. Митрополича резиденція збудована на початку XX ст. поруч із цілющими сірководневими джерелами. Як стверджують місцеві краєзнавці, тоді резиденцію вважаласи одним з найкращих курортів в Європі. Й тепер комплекс чудово підходить для проведення реколекцій, реабілітації, а в часі війни послужив домівкою багатьом, хто втік від неї.
Головний юрист Калуського місцевого центру Василь Ткачук роз’яснив присутнім основи і принципи діяльності системи БПД, основні напрямки роботи та послуги, які громадяни із числа ВПО мають змогу отримати.
Начальник відділу названого центру Орест Жидан звернув увагу учасників заходу на найбільш проблемні питання, що виникають у час війни, особливо у внутрішньо переміщених осіб. Фахівець роз’яснив потерпілим від бойових дій порядок подання звернення на отримання компенсації за зруйноване чи пошкоджене житло: як це зробити, як подати документи на відшкодування, які тут є проблеми та як швидко надійдуть кошти.
З метою інформування громадян в рамках програми «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство» завідувач сектору «Перегінського бюро правової допомоги» Ольга Люклян ознайомила присутніх з правовим порядком набуття права власності на земельну ділянку під час спадкування.
Учасники зустрічі мали можливість отримати й консультації безпосередньо з тих правових питань, які їх турбують. Зокрема, пані Наталія з Херсонщини звернулася до юристів із проханням посприяти у відновленні допомоги на проживання, яку вона не отримує з вересня 2022 р. І працівники системи БПД допомогли їй у підготовці відповідної заяви відновленні виплат.
А пані Таміла у зв’язку з досягненням нею пенсійного віку у березні 2023 року поцікавилась у юристів питанням щодо призначення її пенсії за віком, які необхідні документи для оформлення та куди звертатись...
Також О. Жидан проінформував, що з 1 січня 2023-го не потрібно звертатися до органів соціального захисту чи ЦНАП для поновлення виплат. Оскільки ВПО, як і раніше, отримувати допомогу від держави.
Фахівці системи БПД також надали правові консультації з питань адміністративного, пенсійного, спадкового, трудового права та соціального забезпечення. Учасникам заходу роздано інформаційно-тематичні буклети про систему безоплатної правової допомоги з контактними телефонами бюро та місцевого центру.
Як же ж отримати безоплатну правову допомогу? Слід зателефонувати до контактного центру системи БПД за номером 0 800 213 103 (дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні).
А для дзвінків з-за кордону номер такий: +38 (044) 363 10 41 (вартість – за тарифами вашого оператора зв’язку). Юристи служби БПД працюють на лінії щодня: у понеділок – п’ятницю з 8 до 19 год., а в суботу й неділю – з 9 до 18 год. Контактні дані бюро правової допомоги, офіційний сайт та інші сервіси доступу до безоплатної правової допомоги – на linktr.ee/legalaid.gov.ua