Боргів навісили: Куди звертатися, якщо на вас оформили кредит

Щоб оформити мікрокредит, достатньо мати паспортні дані та Інтернет, і за кілька хвилин ви отримуєте необхідну суму. Або лише борг якщо від вашого імені кредит оформив хтось інший.

«24 грудня минулого року в мене вкрали телефон, у якому були фото всіх документів. Сталося це у барі, в якому я була з друзями, швидше за все, просто підглянули як я вводила пароль. Коли зрозуміла, що телефона немає, мені вже встигли зламати дві пошти і поміняли пароль навіть до епл айді. Намагалися оплачувати покупки моїми картами, але спрацювала антифрауд-система і банк просто не пропустив інвойс», - розповідає на власній сторінці у Facebook Анна Лаунець.

Та на цьому історія не закінчилася: на ім’я дівчини злочинці оформили вісім мікрокредитів. Її вразило те, що маючи чужі паспортні дані, які, до речі, отримати не важко, шахраї без особистої присутності чи підпису людини оформляють на неї цілу низку боргів.

«Поки ти спиш чи лежиш у ванній, от просто нічого від тебе не треба, щоби на твоє ім'я оформили кредит. Ну а якщо у них в руках твій телефон, то й твої електронні підписи теж. Зрозуміло, що банк так не наб'єш. Але ці контори збудовані так, щоб можна було видати гроші на крадені дані, а потім їх з когось вимагати», - зауважує постраждала.

А вимагають ці гроші з родичів «боржника». У випадку Анни колектори телефонують її літнім батькам, брешуть, аби змусити заплатити гроші, які вона не брала.

Як зауважує дівчина, звернення в поліцію результату не дало: перший раз справу не відкрили, другий відкрили на втрату документів, на третій раз справу все таки відкрили і уже через кілька днів «успішно» закрили. Дівчина найняла адвоката, подала заяву до суду і скаргу до прокуратури, сподівається, що цю невдалу кредитну історію таки вдасться покращити.

На сайті Міністерства юстиції пояснюють, що мікрокредит може оформити банк або небанківська організація навіть через Інтернет. Зробити це дуже просто: необхідно зареєструватись на сайті МФО і внести всі необхідні дані.

«Такий шлях часто використовують шахраї, тож якщо ви виявили, що такий кредит взяли на ваше ім’я, слід дізнатися, в якій МФО це зробили та на яку суму. Далі звернутися до МФО з вимогою надати завірені в установленому порядку копії кредитного договору, що має містити номер, дату укладення, реквізити кредитора та документів, які підтверджують, що саме ви укладали договір. А також наголосити, що жодних договорів ви не укладали, гроші не отримували і попросите скасувати заборгованість», - наголошують в Мінюсті.

Усі телефонні розмови зі співробітниками МФО чи колекторськими компаніями фахівці рекомендують записувати, в подальшому вони можуть бути підтвердженням неправомірних дій цих організацій. Без вашого дозволу колектори не мають права заходити до вашого помешкання, забирати майно, примушуючи сплатити борг.

Про факт шахрайства необхідно повідомити в правоохоронні органи, можна також звернутися у Департамент кіберполіції. Задля проведення перевірки та відібрання пояснень від МФО необхідно також подати скаргу до Національного банку України. Це можна зробити трьома способами:

– заповнити онлайн-форму за посиланням: https://bank.gov.ua/ua/consumer-protection/citizens-appeals;

– надіслати звернення на електронну пошту: nbu@bank.gov.ua;

– зателефонувати на номер контакт-центру: 0 800 505 240.

У зверненні важливо зазначити суть питання, назву установи, щодо якої відбувається звернення, ваше прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання та адресу електронної пошти.

«Щоб уникнути шахрайства, дуже важливо себе захистити, для цього слід поставити подвійну аутентифікацію усіх свої акаунтів. Інакше шахраї зламують вашу поштову скриньку, а там можна знайти усі ваші документи, які ви колись комусь пересилали і саме на них беруть кредити. А ще пошта прив’язана до соціальних мереж, а уже через них пишуть вашим друзям, просять позичити гроші, збирають відповідні суми і зникають», - зауважує під час зустрічі у рамках спільного проєкту Українського кризового медіа-центру та Естонського центру міжнародного розвитку Начальниця Управління зв’язків з громадськістю та фінансової обізнаності департаменту комунікацій НБУ Леся Войтицька.

Експертка радить ставити надійні паролі. А також повідомити вашого оператора зв’язку, що ви забороняєте перевипускати вашу сім-карту. Якщо цього не зробити, шахраї можуть перевипустити вашу карту, а далі звернутись до банку, отримати доступ до рахунків і підчистити їх під нуль.

«Щодо мікрокредитів, їх справді оформляють. Для того, щоб себе убезпечити, необхідно прослідкувати, щоб на пошті і в месенджерах не зберігалися ніякі документи. І не варто зберігати паспортні дані у смартфоні», - наголошує.

«Не можна зберігати фото документів у телефоні. А також не варто вводити паролі у натовпі людей, адже не знаєш, хто і з якою метою може це використати», - акцентує увагу Анна Лаунець.

Якщо скарги і заяви у перелічені вище установи не дали бажаного результату, необхідно йти до суду. Насамкінець варто звернутися в Бюро кредитних історій з вимогою вилучити запис про оскаржену кредитну заборгованість з вашої кредитної історії.