Допомога фронту, підтримка ветеранів, міжнародні проєкти та розвиток громади – ключові пріоритети Коломийської ТГ в умовах війни. Міський голова Богдан СТАНІСЛАВСЬКИЙ розповів про останню поїздку на схід, передачу необхідного обладнання військовим, нові ініціативи для ветеранів та залучення грантових коштів для розвитку громади. Як тилова громада може бути ефективною опорою для оборонців – читайте в нашому інтерв’ю.

Поїздка на Схід: допомога фронту й нові ініціативи
– Пане Богдане, днями Ви повернулися з чергової поїздки на схід України. Розкажіть докладніше про неї.
– Такі поїздки відбуваються раз у два місяці. Завжди їду, щоб провідати наших військових на передовій. Цього разу побував у Чугуєві, де є військова комендатура, яка переїхала з Коломиї, провідав хлопців. Ми їм час від часу чимось допомагаємо, зараз їм конкретно треба було три тисячі метрів оптоволоконного кабелю і камери відеоспостереження. І ми це їм доставили. Далі поїхали до нашої «десятки», яка розміщена на східному фронті. Там ми мали зустріч з головою військової адміністрації міста Миколаївка, яка є форпостом на сході. Цим візитом розпочинаємо співпрацю в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади».

Наше спілкування було доволі цікавим і взаємокорисним, тому що в дечому вони нас випереджають, наприклад, це стосується плану просторового розвитку, оскільки були в пілотному проєкті ще до 2022 року, і в них він виконаний вже майже на 99 відсотків. А ми це тільки починаємо робити. Ми можемо для них бути корисними, наприклад, їхні діти приїжджатимуть до нас на літні канікули відпочивати, можливі різні культурні обміни. Ми є сильнішими в написанні проєктів з закордонними партнерами. Готові їх щодо цього консультувати, напрацьовувати спільні проєкти.
Саме співпраця з громадами-форпостами є ключовою ідеєю проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади». Його суть – взаємодія громад, які працюють у парі, об’єднуючись за критеріями схожості (населення, тип, економічний профіль) та оптимальної логістики. Такий підхід сприяє ефективному обміну досвідом і ресурсами.
Нам, як тиловій громаді, надзвичайно важливо підтримувати тих, хто щодня стоїть на захисті нашої безпеки, ризикує життям заради незалежності України. Саме тому плануємо подальшу реалізацію спільних проєктів для підтримки Миколаївської громади.
Також зустрівся з командуванням 10-ї ОГШБр «Едельвейс», зокрема й з командиром корпусу, в який входить «десятка», Русланом Шевчуком. Поспілкувався з коломиянами, які боронять Україну в її лавах. Радий був побачитися із заступником міського голови Олегом Токарчуком, депутатами міської ради Іваном Данилишиним та Віктором Будзінським, колишнім комбригом «едельвейсів» В’ячеславом Котликом.

Окремо ознайомився з роботою новосформованого батальйону БпЛА. Його бійці – злагоджена, вмотивована команда, готова завдавати ударів по ворогу. Замкомандира батальйону – коломиянин Богдан Федорук. Маємо чітке завдання: допомогти їм усім необхідним. Працюємо над забезпеченням автотранспортом, мобільною майстернею та, звісно, дронами. Нагадаю, що в них вже працюють 3D-принтери, які передали від Коломийської громади, щоб на місці оперативно виготовляти скиди та необхідні запчастини.
Відтак відвідали 77-й батальйон нашої Тероборони на Запорізькому напрямку. Зустрівся з нашим старостою з села Саджавки Василем Христаном та депутатом міської ради Тарасом Михалушком, які нині обороняють Україну.
З нашими військовими ми обговорювали, що готові їм компенсувати відсотки кредиту через іпотеку, через «Є-оселя», щоб сам кредит був для захисників без відсотків. Це стосується як жителів нашої громади, так і військових, які служать у військових частинах, що розташовані на її території. Щоправда є умова: житло має бути куплено в нашій громаді.
Ветеранська політика: стратегія підтримки захисників
– Як Ваша громада вибудовує систему підтримки ветеранів, щоб вона була не лише про соціальні виплати, а й про гідні умови для реінтеграції, працевлаштування, психологічної допомоги та залучення до розвитку місцевої спільноти?
– Днями ми зробили ще один важливий крок у підтримці наших захисників та їхніх родин – презентували проєкт «Стратегії ветеранської політики Коломийської міської територіальної громади».
Цей документ – не просто набір рішень, а вираз нашої глибокої вдячності й поваги до тих, хто віддав свої сили, здоров’я і навіть життя, захищаючи Україну. Визнання внеску ветеранів у боротьбу за нашу свободу – це основа, на якій ми будуємо сильну, справедливу громаду.

Наша мета – творити Коломийську громаду такою, де кожен захисник відчуватиме турботу, підтримку та можливості для розвитку. Стратегія передбачає всебічну допомогу тим, хто повертається до цивільного життя, а також їхнім родинам, сім’ям військовослужбовців, осіб з інвалідністю внаслідок війни, родинам полеглих, полонених і зниклих безвісти.
Стратегія поєднує три ключові цілі: місто комфорту для ветеранів – розвиток сервісів реабілітації та ментального здоров’я; місто можливостей – сприяння працевлаштуванню та громадській активності ветеранів і місто патріотизму – впровадження програм національно-патріотичного виховання та залучення бізнесу до підтримки захисників.
Розробка стратегії стала можливою завдяки проєкту «Віднова», який реалізується Мережею правового розвитку у співпраці з організацією «Людина в біді» за підтримки Чеської агенції розвитку. Крім цього, до роботи долучилися громадські організації: ГО «Тризуб ім. С. Бандери», БФ «Карітас Коломия», ГО «Трикутник», ГО «БФ «Локомотив», відокремлений підрозділ ГО «Самооборона майдану», ГО «Сила громади», ГО «Пізнай свою мрію» імені Степана Тарабалки, ГО «Крила Карпат» та ГО «Нескорена нація».
Забезпечення оборонців: техніка, фінансування та соціальні гарантії
– Які ключові ініціативи Коломийської громади щодо підтримки наших оборонців Ви вважаєте найуспішнішими?
– Видатки бюджету спрямовано передусім на зміцнення матеріальної бази військових частин та підтримку військовослужбовців і їхніх сімей. Торік Коломийська громада спрямувала понад 53 мільйони гривень на різнобічну підтримку захисників та захисниць. На 2025 рік ми прийняли програму, де передбачено підтримку військових на понад 60 млн. грн.
Нині найбільш затребуваними є безпілотні літальні апарати, вони – ефективні, їх завжди не вистачає. Цьогоріч, як і минулих років, у першому кварталі закуповували на 10 млн. грн. безпілотників. Але проблема полягає в тому, що їх просто немає. Тому ми вже скасовуємо третій тендер…Також дуже потрібними для військових є пікапи, квадроцикли…
На передній план виходить соціальна підтримка наших захисників та членів їх сімей, а також родин полеглих оборонців. Якщо аналізувати допомогу захисникам від Коломийської громади торік, то нам вдалось на 17, 5 млн грн закупити необхідного обладнання для воїнів. Передусім ці кошти витратили на дрони та інші речі, на які надходили запити від військових частин. Ще 2 мільйони 978 тисяч гривень виділили як субвенцію для потреб наших бригад.
Також громада адресно підтримувала захисників та захисниць. 166 військовослужбовців отримали допомогу на забезпечення тактичним спорядженням. Ще 43 поранених воїни отримали фінансову підтримку на лікування важких поранень.
Окрему увагу приділяємо родинам військових. Понад 6, 5 мільйона гривень – це сума допомоги непрацюючим батькам, жінкам та дітям загиблих і померлих захисників, яка включає також пільги на комунальні послуги. Діти військових безкоштовно харчуються в навчальних закладах, а також для них організовували поїздки за кордон.
Завдяки співпраці з донорами вдалося відкрити простір підтримки «Гарт» та інклюзивний спортивний зал, куди запрошуємо зокрема ветеранів з інвалідністю для занять спортом.
Ми докладаємо максимум зусиль, щоб наші захисники та захисниці відчували підтримку і турботу. Цьогоріч продовжуватимемо цю роботу й збільшуватимемо нашу допомогу військовим.
Я вже говорив, що ми працюємо над тим, аби усі військовослужбовці, які мешкають у Коломийській громаді або несуть службу у військових частинах, розташованих на її території, могли отримувати компенсацію відсотків за кредитами на житло. Це означає, що такі позики стануть фактично безвідсотковими.
– Як громада взаємодіє з військовими частинами, які потребують допомоги? Чи є якісь постійні партнерства?
– У нас є постійні партнерства. Це військові частини, розташовані на території нашої громади. Спілкуємося з їхнім керівництвом та допомагаємо відповідно до потреб.
– Чи отримує громада підтримку від бізнесу, волонтерів у реалізації програм для військових?
– Жителі громади активно долучаються до різноманітних зборів для потреб військових. Бізнес долучається самостійно, безпосередньо контактуючи з військовими. Громадські організації, волонтери постійно збирають кошти для оборонців. І зараз у нас готують черговий аукціон, яким більше займається районна і обласна військові адміністрації.
– Як змінилися соціальні пріоритети громади від початку повномасштабного вторгнення?
– У фокусі – забезпечення потреб військових частин. Відтак, це є наші соціальні зобов’язання перед військовими і їхніми родинами, родинами полеглих героїв. З часу повномасштабного вторгнення це – на першому плані. Попри те, ми не обділяємо увагою інші категорії жителів громади, які потребують нашої підтримки. У нас працює програма соціального захисту населення, програма «Турбота», діє Єдиний центр надання соціальних та реабілітаційних послуг, які забезпечують реабілітацію осіб з інвалідністю, допомогу людям похилого віку, забезпечують роботу «Соціального таксі». Тобто, всі напрацювання в соціальній сфері до початку повномасштабного вторгнення ми зберегли, натомість увагу в збільшенні підтримки спрямували в бік військових та їх сімей.
– Які категорії населення зараз отримують найбільше уваги з боку соціальних служб громади?
– Якщо ми говоримо про військових, то це – родини полеглих Героїв. Проводимо щомісячні виплати родинам захисників, які померли на військовій службі. І також різні соціальні доплати, компенсації відповідно до наших програм.
Міжнародні проєкти: залучення грантів та розвиток громади
– Розкажіть про досвід участі громади в міжнародних проєктах. Які результати це дало?
– У цій царині ми маємо чималі успіхи, й дедалі більше розвиваємо проєктну діяльність. Хочу звернути увагу, що міжнародне партнерство до повномасштабного вторгнення і тепер дуже відрізняється. Якщо до великої війни воно було таке декларативне, то зараз завдяки йому пишемо спільні проєкти, маючи значні успіхи.
– На яку суму торік було залучено міжнародних коштів?
– Минулого року було залучено приблизно 175 млн грн. Найбільша сума тут 82 млн – це є проєкт японського уряду, у межах якого було встановлено апарат МРТ у нашій центральній районній лікарні.

Також разом з партнерами з Румунії беремо участь у реалізації транскордонних проєктів, які стосуються покращення надання медичних послуг. Загалом – отримаємо новітнє обладнання для дитячої хірургії та для відділення малоінвазивної хірургії на загальну суму понад 40 мільйонів гривень.
Окремо відзначу роботу громади на платформі відновлення «DREAM». На сьогодні Коломийська громада лідирує в області за кількістю поданих проєктів через цей інструмент. Як результат – залучили 20 мільйонів гривень на створення сучасних харчоблоків у двох коломийських школах. І цього року теж очікуємо на залучення додаткових коштів через проєкти на цій платформі, та про них розповім вже коли отримаємо підтвердження про реалізацію.
Тут хочу підкреслити, що завдяки залученню цих ресурсів, ми маємо змогу використовувати власні кошти на інші потреби, передусім для підтримки захисників та на соціальну сферу, а водночас покращувати нашу громаду. Тому що наші захисники, їхні сім’ї, мають відчувати не тільки фінансову підтримку, їм потрібні гідні умови життя в нашій громаді, що теж намагаємося реалізувати.
– Як Вам вдається знаходити міжнародних партнерів? Що є найскладнішим у цьому процесі?
– У нас створено комунальну установу «Інститут розвитку Коломийської громади», де активно працює молода, професійна команда, щоби громада розвивалась, ставала кращою та комфортнішою. Особливу увагу тут приділяють написанню проєктів та отриманню грантів. Ми розуміємо, що дуже важливо, якщо вже виграли проєкт, його реалізувати належним чином. З огляду на відповідальну роботу директора установи Лариси Кулик і команди нашу громаду рекомендують як партнера в проєктах.
– Як відомо, громада впроваджує чимало інновацій у сфері освіти. Розкажіть про це докладніше.
– Ми розпочали реформу середньої освіти в громаді чи не найшвидше в області. Вирішили зробити це як проєкт – заклади освіти визначаються з профілем, обгрунтовують свій вибір, а громада фінансує їх запити щодо облаштування профільних класів. Цей проєкт отримав назву «Освітній прорив» і як результат наші опорні заклади сьогодні мають найсучасніші профільні класи відповідно до своїх напрямів спеціалізації.

Окрім того, наші освітні опорні заклади мають одне із завдань – це налагодження партнерських відносин за кордоном. Вони їздять за межі України не тільки з метою туризму, а щоб ознайомитися, як навчають тих чи інших дисциплін їхні колеги за кордоном. І хочу вам сказати, що ми маємо чим похвалитися, оскільки в нас дещо навіть краще, як у них, зокрема це стосується лабораторій хімії, фізики, біології… Тут дуже важливо, щоб діти самі їхали, бачили, порівнювали…
– Якими досягненнями Коломийської громади Ви найбільше пишаєтеся за останній рік?
– Кожен рік має свої різні виклики. Для нашої громади викликом є те, що забрали «військовий» ПДФО. У 2024-го в нас було 606 мільйонів надходжень, а «військового» ПДФО, яке у нас забрали, – 645. Тобто у нас вилучили приблизно 107 відсотків фінансування. Тому це потрібно надолужувати якраз через грантові, міжнародні й внутрішні наші проєкти. І ми поставили собі амбітне завдання на 2025-й рік – залучити 500 мільйонів різних грантових коштів для розвитку.
На сьогодні ми найбільше пишаємось міжнародною діяльністю і залученням грантових коштів.