Як повідомили інформаційні агенції, перед початком опалювального сезону в Європі почали зростати ціни на блакине паливо. Особливо коли порівнювати їх із цьогорічними весняними, коли вони фактично впали до історичного мінімуму. Експерти енергоринку стверджують, що лише за перший тиждень вересня ціна на газ на європейських хабах зросла на 26 відсотків. Що це означатиме для України?
Нагадаємо, вартість газу для українських споживачів наразі залежить від так званої ціни імпортного паритету. Тобто від того, якою є закупівельна ціна на блакитне паливо на європейських біржах. Відтак немає сумнівів у тому, що підвищення ціни в Європі скоро відчують і українські споживачі.
Як розповів голова правління Асоціації постачальників енергоресурсів Артем Компан в інтерв’ю одному з інтернетвидань, «за останній місяць вартість газу на світових ринках зросла уже на 45 – 50 відсотків. Ціна ресурсу на вересень коливається від 5,5 до 5,8 гривні за кубометр. Але це лише нині. Є тенденція до того, що ціна й далі зростатиме».
Між іншим, вітчизняні експерти вважають цілком імовірним, що цієї зими для кінцевого споживача ціна газу може зрости до 7 або й навіть до 10 гривень за куб. Цього можна було б уникнути, якби видобуте в Україні блакитне паливо продавали на власній біржі для подальшого постачання споживачам. Однак наразі в нас єдиним власником усього видобутого газу стає «Нафтогаз України», який фактично і диктує нині ціну цього товару.
У цьому не важко переконатись, зважаючи на нещодавнє повідомлення прес-служби НАКу. За її словами, газопостачальна компанія «Нафтогаз України» встановила ціну на природний газ для побутових клієнтів у вересні 2020 року на рівні 4,70 грн за куб. м з ПДВ та без урахування вартості розподілу (доставки), що порівняно із серпнем вище на 45%.
Крім того, «Нафтогаз» підвищує річну ціну на газ для населення. У перші два тижні вересня її можна зафіксувати на рівні 4,73 грн/куб. м з ПДВ (без вартості розподілу), а з 16 по 30 вересня – 5,24 грн/куб. м.
При цьому у пресслужбі НАКу відзначили, що за новими правилами роботи ринку природного газу населення (побутові споживачі) може купувати газ безпосередньо у ДК «Нафтогаз України» або в будь-якого іншого постачальника.
Зауважимо, що, за даними компанії, наразі в Україні близько 12,5 мільйона домогосподарств використовують газ для побутових потреб. За оцінкою Нацкомісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у першому кварталі цього року близько 69 відсотків усього обсягу поставок природного газу населенню здійснювали постачальники, контрольний пакет акцій яких був у власників операторів газорозподільних мереж, об’єднаних під брендом «Регіональна газова компанія». Це ті ж облгази, котрі постворювали масово дочірні компанії – газзбути. Ще два відсотки газу постачає безпосередньо група «Нафтогазу», 29% – інші постачальники.
Нагадаємо також читачам, що вже у серпні цього року ціна газу для побутових споживачів зросла порівняно з липнем на 270 гривень за тисячу кубометрів, або на 9 відсотків.