Війна в Україні триває вже другий рік і природно відбивається на рівні та якості життя кожного українця, змушуючи уважніше ставитися до власного бюджету і навіть обмежувати себе в деяких речах. Наприклад, за результатами опитування, проведеного соціологічною групою Рейтинг, понад 60% українців визнають, що без цього сьогодні не обійтись.
Не до розваг
Дані проведеного соціологічного опитування відображають поточні настрої українців та їхні очікування від майбутньої зими. Варто зазначити, що показник тих, хто вважає, що за нинішніх умов необхідно економити та обмежувати себе у розвагах, залишився на рівні 2022 року. До речі, обмеження у розвагах властиві зовсім різним його способам. Наприклад, соціологічне опитування любителів азарту показало, що українці не готові витрачати на таке дозвілля понад 500 грн. в місяць. Це означає, що, здійснюючи в умовне казино ElslotsWin вхід, гравці неохоче ризикують більшими сумами.
Разом з тим спостерігається і цілком логічний чіткий поділ за віком - прихильниками думки про те, що необхідно обмежувати себе, в основному є люди старшого віку. А ось 36% зайняли протилежну позицію – молодше і забезпечене покоління прагне брати від життя все.
Зберігається (а в деяких показниках навіть посилюється) невтішна тенденція щодо планування свого життя – сьогодні в Україні практично кожен другий не може з упевненістю будувати плани перед. Кількість тих, хто ще минулого року міг планувати на кілька років уперед, знизилася на 7% і тепер становить лише 12% від опитаних.
Готовність витрачати гроші
Поточне фінансове становище хвилює переважна більшість українців. Наприклад, за результатами компанії Postmen, одразу 53% українців наголосили, що протягом 2023 року рівень їх доходів зменшився. 30% взагалі говорять про суттєве і відчутне зменшення.
Настання періоду новорічних свят у цьому світлі є серйозним випробуванням для бюджету, але до нього українці готові. Більшість опитаних готові витрачати на новорічний шопінг до 5000 грн. – 56%. Разом з тим, приблизно 47% зазначають, що готові витратити приблизно чверть свого бюджету в цей період. Окремою статтею витратою для українців віднедавна стала благодійність - цей показник не знижується навіть усупереч непростому фінансовому становищу.
На поточному стані справ позначається підвищення витрат протягом року:
- 67% відзначили їхнє збільшення;
- 19% вдалося їх знизити;
- У 14% ситуація за рік не змінилася.
Створити якусь подушку безпеки або збільшити свої заощадження вдалося лише у кожного десятого.
Попри песимістичні настрої, наступний рік обіцяє деякі покращення в економічному плані, що позначиться і на рівні життя. Наприклад, до кінця 2023 року Світовий банк дещо покращив прогноз для української економіки на майбутнє – очікується, що ВВП зросте на 3,5%, а не на 2%, як прогнозувалося раніше.
Участь в азартних іграх може викликати ігрову залежність. Дотримуйтеся правил (принципів) відповідальної гри.