Бідні – у черзі… Багаті країни з самого початку скупили більшу частину різних вакцин, тож решті доводиться чекати

Коли Європа всі свята провела вдома, в режимі жорсткого локдауну, ми розважалися. Новорічні корпоративи, гучне святкування Нового року, Різдва. І аж із 8 січня маємо локдаун. У МОЗ уже очікують нової хвилі захворювання (логічно після святкувань), зачинено кав’ярні, ресторани, кінотеатри, спортклуби, навчальні заклади, непродовольчі магазини. А в супермаркетах певні товари – під забороною, що викликало шквал критики в соцмережах. Особливо дісталося шкарпеткам. Ніяк не міг пересічний українець зрозуміти, чим так провинився цей елемент гардеробу, поки міністр охорони здоров’я не пояснив. Виявляється, таким чином уряд планує зменшити наплив покупців у маркети. От ідуть люди по молоко, м’ясо, хліб. А якщо б до них приєдналися ще й усі ті, кому раптом забракло шкарпеток, тиснява була б, як на курортах. Так, гірськолижним курортам працювати дозволено. Машини стоять у кількагодинних заторах, черги до витягів кілометрові. Ніякої дистанції, ніяких масок – територія вільна від коронавірусу... І сам Президент без маски робить селфі з охочими. Недаремно дотепні українці уже назвали цей локдаун лохдауном. Обмеження – для лохів, для тих, хто не може собі дозволити салат із квашеної капусти за… 200 грн (ціни наших гірськолижних курортів, точніше, одного з них).

А тим часом світ накриває нова хвиля паніки і страху, пов’язана з мутованим штамом вірусу. Загалом діагноз COVID-19 отримали вже понад 90 мільйонів осіб. Найбільше нових випадків підтверджуть у США, а в Європі лідер антирейтингу – Велика Британія. Її прем’єр Борис Джонсон уже давно б’є на сполох, а днями канцлерка Німеччини спрогнозувала, що в наступні тижні тут може початися найважча фаза пандемії. Тож у низці країн продовжено суворі обмеження, і це при тому, що в Європі триває процес щеплення. Ставку на швидку вакцинацію робить уряд Великої Британії. Там вакциновано більше мільйона осіб. 20% населення вже щеплено в Ізраїлі, уряд планує навесні повернутися до нормального життя. Понад 400 центрів вакцинації діють по всій Німеччині. У грудні 2020-го німецькі федеральні землі отримали 1,3 млн доз вакцин, до кінця січня має бути 4 млн. Стартує кампанія вакцинації у Ватикані. «Я вважаю, що з етичного погляду кожен має отримати вакцину», – заявив днями Папа Римський Франциск. Він теж щепитиметься і закликає всіх вакцинуватися, щоб захистити не лише своє життя, а й життя оточення.

Тим часом в Україні «щеплять» поки що самими обіцянками на кшталт: «Президент України Володимир Зеленський спільно з Міністерством охорони здоров’я проводить активну роботу щодо отримання Україною вакцин проти COVID-19», як повідомив 30 грудня сайт МОЗ. У цьому ж повідомленні зазначено, шо МОЗ через «Медичні закупівлі України» уклало договір на поставку 1 млн. 913 доз вакцини виробництва китайської компанії «Сіновак». Їх країна отримає впродовж 30 днів після реєстрації вакцини або в країні-виробнику, або в інших країнах. Маємо уже і скандал, пов'язаний з вакцинацією. Бізнесмен М. Бродський через ЗМІ заявив, що частина нардепів і урядовців вакцинувалася нелегально завезеною в Україну вакциною Pfizer. МОЗ Ізраїлю заперечило факт передачі вакцини, за дорученням Президента СБУ почала перевірку інформації. За повідомленням пресслужби СБУ, під виглядом вакцини від вірусу група осіб перевозила, зберігала й відпускала отруйні чи сильнодіючі лікарські засоби.

Україна не одна, звісно, стоїть у довгій черзі на отримання вакцини. З нею ще багато середньорозвинених і бідних країн. Річ у тім, що багаті з самого початку скупили більшу частину різних вакцин. Скажімо, із 42 країн, що розпочали вакцинацію, 36 – з високим доходом, 6 – із середнім. З цього приводу висловив занепокоєння генеральний директор ВООЗ Тедрос Адханом Гебреєсус, попередивши, що «вакцинний націоналізм» шкодить усім і веде до самознищення.

Заступник головного редактора газети “Галичина”