Безпрецедентна оказія – такий наразі головний проміжний результат довиборів до Верховної Ради на Івано-Франківщині

«Битва гігантів» на 87-му в/о, про яку ми розповідали в минулому випуску «Галичини», з «гарячого» протистояння на етапі підрахунку голосів між командами головних претендентів на крісло нардепа – Василя Вірастюка від партії «Слуга народу» та Олександра Шевченка («За майбутнє») – ввійшла у фазу «холодної війни» між ними, коли «у гру» вступили правоохоронні органи.

4 квітня Надвірнянська окружна виборча комісія (ОВК) опрацювала всі результати волевиявлення на виборчому окрузі №87. За попередньою інформацією 31,25% (15 076) виборців проголосували за В. Вірастюка, на другому місці опинився О. Шевченко – 29,69% (14 327), а на третю сходинку піднявся представник Всеукраїнського об’єднання «Свобода» Руслан Кошулинський – 28,86%, або ж 13 927 голосів.

5 квітня протокол від ОВК з такими даними прийняла Центральна виборча комісія. Та оскільки «наразі 24 справи щодо виборів на Івано-Франківщині розглядають у судах, комісія детально опрацює отримані матеріали та встановлюватиме результати виборів з урахуванням остаточних судових рішень», – такий запис з’явився в понеділок на сторінці ЦВК у фейсбуці.

«Дуже непрості вибори відбулися. Є багато порушень, наприклад, зникнення виборчих бюлетенів. Закликаємо правоохоронні органи якнайшвидше провести розслідування та притягти до відповідальності порушників», – додав голова ЦВК Олег Діденко. Тим часом у Нацполіції розпочали 17 кримінальних проваджень за фактами перешкоджання роботі виборчої комісії за попередньою змовою групи осіб, підкупу виборців, використання підроблених документів, явно неправдивого повідомлення про загрозу безпеці громадян, викрадення виборчих бюлетенів...

Словом, ЦВК непросто буде прийняти остаточне рішення. Та ще й у законодавчо відведений термін – до 12 квітня. Та ще й під тиском вимог інших, окрім О. Шевченка, учасників парламентських перегонів, які так само не визнають їхні попередні результати. «Вимагаємо провести перевибори, а винних у фальсифікації та зриві волевиявлення громади Прикарпаття – притягти до відповідальності згідно з чинним законодавством», – заявив зокрема лідер «Свободи» Олег Тягнибок. Проведення повторних виборів у 87-му окрузі вимагає і партія «Європейська солідарність», претендентка на мандат парламентаря від якої відома волонтерка, контрактниця ЗСУ Маруся Звіробій-Біленька зняла свою кандидатуру на користь Р. Кошулинського.

Тобто наразі головним проміжним результатом довиборів до Верховної Ради на Івано-Франківщині стала безпрецедентна, мабуть, за всю майже 30-річну історії нашої держави, оказія, «багатовимірний» скандал на всю Україну. Але з безлічі оцінок того, що насправді відбулося на багатостраждальному в/о 87, – правильних і хибних, справедливих і не зовсім, які вже прозвучали з уст багатьох відомих політекспертів, хотілось би виокремити думки вже знайомого нашим читачам письменника-історика Павла Бондаренка (Правого), який відізвався на слова відомої політикині Ірини Геращенко про те, що «округ, мовляв, «зламали через коліно», будь-якою ціною пропхавши Вірастюка від «слуг». Не допомогло й грубезне бабло Шевченка, яким він намагався купити округ…».

«Ці вибори показали катастрофічний стан справ і у «слуг», і персонально в Зеленського, – написав він у фейсбуці. – 2019-го народ голосував за будь-кого зі знаком «Зе», не питаючи прізвищ. Тепер же під «зеленим» прапором не проходить навіть розкручена «медійна» особа. Гадаєте, просто так було підібрано місцевого уродженця, персону знамениту, якою пишаються земляки, і на якій (увага!) немає відвертого негативу. Та ось при цьому всьому кандидат від «слуг» не «впихувався», мов квадратне у круглу дірку. Довелося «впихувати». І це завдало більше шкоди, ніж користі. За підсумками того «слуги» матимуть лише ще одного депутата, що незіставно з іміджевими та репутаційними втратами. У Вірастюка ж, як на мене, було завдання не так парламентарем стати, як підняти рейтинг «Слуги народу».

Набагато гарніше зіграла на тому ж виборчому окрузі «Європейська солідарність». От у кого розумні політтехнологи та стратегічне мислення у лідера партії!».