На ВО «Карпати» провели семінар для керівників служб охорони праці підприємств області

Відомий вислів про те, що ми працюємо усе життя, жертвуючи здоров’ям, заробляємо для того, аби потім на зароблені гроші намагатись поправити своє здоров’я. Зрозуміло, що у такий спосіб зберегти здоров’я ще нікому не вдавалось. Втім, бувають випадки і набагато гірші.

Скажімо, за інформацією управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Івано-Франківській області, загальний рівень травматизму за 2018 рік збільшився на 30 нещасних випадків порівняно із 2017-м, а кількість смертельних наслідків при цьому зросла на 7 – до 18.

І це йдеться лише про ті, котрі визнано пов’язаними з виробництвом. Бо загалом за минулий рік обласна виконавча дирекція Фонду отримала 131 повідомлення про нещасні випадки, внаслідок яких потерпіли 143 особи, з них 41 – зі смертельним наслідком. Причому такі трагічні події зареєстровано фактично в кожному відділенні виконавчої дирекції Фонду, крім Тисменицького. Сім смертельних випадків на виробництві пов’язано із дорожньо-транспортними пригодами, три – з ураженням електричним струмом та по стільки ж – через падіння з висоти, обвал перекриття чи падіння деревини, а також по одному нещасному випадкові через утоплення та опіки під час пожежі.

Власне тому, як видається, відповідні державні органи мали б посилено контролювати питання охорони праці. Втім, на організований обласним управління виконавчої дирекції Фонду семінар з керівниками та службами охорони праці підприємств в області не прибули ні перші керівники області, ні навіть їхні заступники.

Виступає голова ради профспілок області І. Басюк, у президії – Я. Ульванська, І. Якимів, Д. Втерковський, В. Скригунець, Д. Лукань

А провели цей семінар на базі ДП «ВО «Карпати». Думається, що перемога цього підприємства у торішньому конкурсі з питань охорони праці не випадкова. І не лише з тієї причини, що тут працює відомий фахівець цієї сфери, один із розробників профільного закону – начальник відділу охорони праці, навколишнього середовища, пожежної безпеки та цивільного захисту Дмитро Лукань. А ще й через те, що це підприємство нині має серйозні контракти із закордонними компаніями, для яких виготовляє свою продукцію. А для будь-якого серйозного підприємства в Європі чи Америці питання безпеки праці завжди у пріоритеті. Бо нещасні випадки на виробництві можуть завдати серйозних репутаційних втрат, за якими йтимуть втрати фінансові. Навіть коли вони мають справу із контрагентами з інших країн.

Зауважу, що багато українських підприємців уже починають це розуміти, але у своєрідний спосіб. Знаю про те, що великі підприємства, в тому числі із агросектору, наймають ПР-агенції для поліпшення свого іміджу. Роблять це у специфічний спосіб – розповідають про історії успіху українців, як у своїй державі, так і за кордоном. Бо розуміють, що навіть таке «долучення» до чужого привабливого досвіду дасть позитивні результати і для них. Наразі ж чогось подібного в Україні не так багато. Не кажучи вже про те, щоб вітчизняні підприємці дуже лякалися репутаційних втрат. Бо ж у країні для багатьох найманих працівників нині просто важко знайти місце праці з добрим заробітком. Тому про решту важливих питань часто навіть не йдеться.

Представив учасникам семінару ВО «Карпати», яке вийшло переможцем у конкурсах з питань охорони праці – в обласному і в системі концерну «Укроборонпром» – і було нагороджено відповідно дипломами та кубком, його генеральний директор Дмитро Втерковський

Приймав на підприємстві гостей–учасників семінару генеральний директор ДП «ВО «Карпати» Дмитро Втерковський. А роботодавців області представляв заступник голови ради–виконавчий директор обласного об’єднання організації роботодавців Василь Скригунець, профспілки – голова ради профспілок області Ігор Басюк, а представляла облдержадміністрацію заступник директора–начальник управління праці департаменту соціальної політики ОДА Ярослава Ульванська.

– Хочу від імені колективу ДП «ВО «Карпати» та від себе особисто привітати начальника виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області Ігоря Якиміва, організатора сьогоднішнього семінару, і подякувати йому, що він обрав наше підприємство для проведення цього заходу, – наголосив Дмитро Втерковський. – Сьогодні на нашому ДП «ВО «Карпати», створеному на базі Івано-Франківського радіозаводу, працює майже 4 тис. працівників (хоча коли ми прийшли, було лише 200 чоловік). Випускаємо кабельно-провідникову продукцію на замовлення іноземних фірм.

На підприємстві питання охорони праці та створення безпечних і здорових умов праці стоять на першому місці. Головна соціальна гарантія для працівника – це збереження його життя і здоров’я…

Керівник успішного державного підприємства також наголосив, що на підприємстві постійно працюють з персоналом. На кожній оперативній нараді найпершим є питання охорони праці. У такий спосіб дають всім зрозуміти його важливість. Так вдалося перебудувати психологію посадових осіб та працівників для створення безпечних і здорових умов праці.

Д. Втерковський також зазначив, що понад тисячу працівників підприємства для успішного налагодження його роботи пройшли навчання в Європі. Для досягнення нормативів з охорони праці щороку на ці потреби виділяють не менше 0,5 відсотка від фонду заробітної плати за попередній рік. Але щороку цей показник перевиконують, тому за 2018-й при плані 994 тис. грн. було використано близько 3 млн. грн.

У цехах створено комфортні та безпечні умови праці, обладнано санітарно-побутові приміщення, медпункт, є три їдальні, безплатно довозять працівників на роботу та з роботи.

Щоправда, не так давно виник певний інцидент із конкурсом через систему Prozorro на проведення медичного огляду. Однак його вдалось вирішити, і, за словами керівника підприємства, кошти за медогляди та медичне обслуговування працівників не будуть спрямовані до Києва, а залишаться в області. Що, на його думку, важливо.

Говорив Д. Втерковський також і про проблеми підприємства. Зокрема пов’язані із обліком військовозобов’язаних та необхідністю збереження на підприємстві робочого місця і заробітної плати для тих, хто уклав контракт зі Збройними силами України. Йшлося і про переведення на обслуговування ВО «Карпати» до офісу великих платників податків до Львова. «Чому ми не можемо вирішувати всі свої проблеми у себе на місці?» – риторично запитував керівник.

Що стосується питань охорони праці, то на підприємстві створили базу для професійного навчання та навчання й інструктування працівників з питань охорони праці, відкрили кабінет промислової безпеки та охорони праці, бюро підготовки кадрів, створили відділ охорони праці, навколишнього середовища, пожежної безпеки та цивільного захисту.

Що стосується місцевих «ноу-хау» щодо безпеки праці, то Д. Втерковський розповів, що на підприємстві виплачують певний «бонус» працівникові, котрий не хворіє, тому в працівників немає стимулу йти на лікарняний.

Власне, організатор зібрання – начальник виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в області Ігор Якимів – наголосив на тому, що нині зустріч відбувається на підприємстві, де про охорону праці дбають найкраще в області. Відтак його служба планує провести подібні семінари у кожному районі, а підбити підсумки – до Дня охорони праці 28 квітня. Він також розповів, що торішнє зростання кількості нещасних випадків на виробництві – це в тому числі й наслідок заклику до роботодавців не приховувати реального стану справ і декларувати усі випадки виробничого травматизму на підприємствах.

– Впродовж 2018 року управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України, – наголосив І. Якимів, – зареєстровано 105 нещасних випадків, пов’язаних із виробництвом, в яких потерпіло 119 осіб, з них 18 зі смертельним наслідком. Також зареєстровано одне професійне захворювання...

Якщо аналізувати причини, внаслідок яких сталися нещасні випадки, то найчастіше вони стаються із організаційних причин, ліквідація яких не потребує великих фінансових витрат.

Кількість нещасних випадків, що сталися внаслідок організаційних причин, залишається найбільш високою – 71 випадок із 119, або майже 60 відсотків. Вагома частка із них припадає на порушення трудової та виробничої дисципліни (29), із них невиконання інструкції з охорони праці – 21 випадок та невиконання посадових обов’язків керівників робіт – 8 випадків. Порушення правил безпеки руху призвели до 24 нещасних випадків, порушення технологічного процесу – до 7, недоліки під час навчання безпечних прийомів праці, залучення до роботи працівників не за спеціальністю, недосконалість інструкцій з охорони праці, незастосування засобів індивідуального захисту – до 2 нещасних випадків. Тільки 6 випадків сталися із технічних причин.

Важливо також підкреслити, що так званий людський фактор став причиною 35 відсотків нещасних випадків, із них 27 – особиста необережність потерпілого, 12 – протиправні дії інших осіб, а ще 12 постраждалих перебували у стані алкогольного сп’яніння.

Протягом 2018 року управління Фонду здійснило виплати 2 934 потерпілим на виробництві та членам їхніх сімей на 86 млн. 531 тис. 705 грн.

Учасники семінару в кабінеті промислової безпеки та охорони праці – екскурсію для них проводить начальник відділу охорони праці, навколишнього середовища, пожежної безпеки та цивільного захисту ДП «ВО «Карпати» Дмитро Лукань

Як розповів Дмитро Лукань, у 2016 році на підприємстві трапився один нещасний випадок з втратою працездатності на 10 календарних днів. Він став переломним у психології посадових осіб і працівників підприємства у ставленні до питань охорони праці. Генеральний директор надав приміщення під кабінет промислової безпеки та охорони праці, створив відділ охорони праці, навколишнього середовища, пожежної безпеки та цивільного захисту і поставив завдання забезпечити проведення профілактичної роботи щодо запобігання травматизму на такому рівні, щоб вивести підприємство у передові в області та в галузі.

– На заводі створено базу для проведення навчання, перевірки знань, інструктажів з питань охорони праці та пожежної безпеки – це кабінет промислової безпеки та охорони праці, – зазначив Дмитро Юрійович. – Тільки на його обладнання витрачено понад 100 тис. грн. Також створено навчальний клас. У цехах обладнано кутки з охорони праці та пожежної безпеки. В 2017 році було проведено навчання більше трьох тисяч працівників. За підсумками навчання та перевірки знань було видано наказ з повним аналізом та прізвищами працівників, які повинні пройти повторну перевірку знань.

На підприємстві функціонує система управління охороною праці, яка враховує вимоги Міжнародних стандартів. Ми розпочали роботу щодо функціонування системи менеджменту безпеки та охорони здоров’я згідно з ОН SAS 18001:2007, тобто переходимо до впровадження ризико-орієнтовного підходу. У нашій роботі потрібно постійно опікуватися питанням охорони праці, створенням безпечних та здорових умов праці. Потрібно формувати культуру безпеки. Працівники повинні розуміти, що вони відповідальні за себе і за безпеку колег. А небезпека завжди ховається там, де, як ми думаємо, її бути не може…

Також керівник з питань безпеки праці ВО «Карпати» розповів про чотири ступені контролю за цим питанням на підприємстві, про розроблену «Пам’ятку для керівників підрозділів, майстрів з основ трудового законодавства, оплати праці, дотримання норм і правил з охорони праці, організації технологічних процесів та контролю якості продукції».

Насамкінець варто нагадати вислів, що його не раз повторювали на семінарі: у питанні охорони праці все залежить від того, як до нього ставиться перший керівник підприємства. І коли є розуміння того, що це питання надзвичайно важливе, тоді і працівники почуваються більш захищеними та працюють у комфортніших та безпечних умовах.

Редактор відділу газети “Галичина”