Пандемія коронавірусу COVID-19 вплинула на всі освітні процеси, які з року в рік характеризуються своєю циклічністю та сталістю. Вступна кампанія не стала винятком. Міністерство освіти і науки змістило терміни її проведення на місяць, тож цього року абітурієнти почнуть реєструвати свої електронні кабінети не 1 липня, як було заплановано, а 1 серпня. Про ці та інші особливості вступної кампанії під час пандемічної ситуації поспілкувалися із заступником відповідального секретаря приймальної комісії Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу (ІФНТУНГ) Андрієм ЮРИЧЕМ.
– Міністерство освіти і науки внесло зміни до умов прийому та оприлюднило нові терміни проведення вступної кампанії. Отже, коли вона розпочнеться?
– Зважаючи на те, що в країні триває загальнонаціональний карантин, то профільне міністерство не мало іншого виходу, як змістити терміни вступної кампанії. Тепер вона повинна розпочатись 1 серпня реєстрацією електронних кабінетів вступника. Але потрібно розуміти, що заплановані терміни можуть бути неостаточними.
З 13-го по 22-ге серпня відбуватиметься прийом заяв в електронній формі. В період, з 1 до 12 серпня, мають пройти вступні іспити і творчі конкурси, не пізніше 22 серпня – зарахування тих абітурієнтів, хто потенційно вступив до закладу вищої освіти за співбесідою. З 22-го до 27 серпня – приймальні комісії вивірятимуть дані внесені до Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО), адже в усіх поданих заявах вступника повинні бути відображені ідентичні дані. Насамперед, це стосується середнього балу свідоцтва про повну загальну середню освіту, підтвердження права вступника на присвоєння заявам сільського коефіцієнта чи нарахування додаткових балів. 27 серпня – оприлюднення рекомендацій до зарахування на бюджетну форму навчання, а до 18-ї години 31 серпня вступники мають подати документи для зарахування. Найбільш ймовірно, що навчальний рік для вступників 2020 року розпочнеться з середини вересня або 1 жовтня. Щодо цього ще немає конкретики. Загалом, окрім змін термінів вступної кампанії, її процедура не зазнала суттєвих змін.
– Як, на вашу думку, позначиться на цьогорічній вступній кампанії зміщення її термінів проведення?
– Для того, щоб вступити у заклад вищої освіти абітурієнти повинні скласти ЗНО, а оскільки зробити це вчасно вони не можуть через пандемію, відповідно, всі терміни посуваються. Як це відіб’ється на вступі, важко сказати. Зрозуміло, що в цій ситуації найбільше «постраждали» одинадцятикласники, адже і кінець навчального року виявився нетрадиційним, і між закінченням навчання в школі та ЗНО буде перерва. Комусь, можливо, ця перерва зіграє в плюс, адже з’явилося більше часу, щоб підтягнути свої знання, іншим – в мінус, бо з плином часу можна забути те, що вивчив раніше. Загалом, вступникам буде доволі важко, незвично і нетрадиційно. Щодо приймальних комісій, якщо система буде працювати стабільно, то немає різниці, коли приймати заяви – в липні, чи в серпні. Наголошую ще раз, якщо збоїв не буде, то робота приймальних комісій відбуватиметься в звичному динамічному руслі.
– Завдяки електронній подачі документів від вступників, з року в рік у приймальних комісіях уже немає черг та ажіотажу, вступники не їздять, як раніше до університетів, адже багато процесів відбувається дистанційно…
– Цього року навіть магістри подають електронні заяви. Реєстрація для участі в єдиному вступному іспити (ЄВІ) та єдиному фаховому вступному випробуванні (ЄФВВ) розпочалася у дистанційному форматі 12 травня. Магістрам потрібно встигнути зареєструватися до 5 червня.
Сьогодні в паперовій формі подають документи лише абітурієнти, котрі вступають до закладів вищої освіти на базі освітньо-кваліфікаційного рівня (ОКР) молодшого спеціаліста.
– Все ж таки, окрім зміщення дат проведення вступної кампанії, як пандемія коронавірусу і загальнонаціональний карантин вплинули на цей процес?
– На вступну кампанію – не вплинуло, але є питання щодо проведення ЗНО. У профільному міністерстві запевняють, що забезпечать необхідну соціальну дистанцію під час тестувань, а це своєю чергою вимагає збільшення площ, необхідність залучати додаткових працівників, які б організовували цей процес.
- В чому особливості цьогорічних умов прийому, чи є певні нововведення, зміни?
– Перший момент – змінилися пропорції у кількості заяв, котрі може подати вступник на бюджетну форму навчання. Цього року – це 5 заяв на будь-які спеціальності, можна комбінувати по-різному. Поріг для вступу на бюджетну форму навчання у 2020 році становить 125 балів. Якщо конкурсний бал абітурієнта нижчий порогового, то він вже не може претендувати на бюджетну форму навчання, лише – на контракт.
Окрім цього, для вступу на бюджетну форму певних спеціальностей потрібно набрати мінімальний конкурсний бал. Наприклад, для вступу на спеціальності «стоматологія», «медицина», «педіатрія», абітурієнт має набрати 150 балів ЗНО з другого та третього конкурсного предметів. Також збільшили конкурсний бал з 130 до 140 на «Право», «Публічне управління та адміністрування», «Міжнародні відносини».
Якщо говоримо про вступ на бакалаврат на базі ОКР молодшого спеціаліста, то тепер за всіма спеціальностями потрібно скласти фаховий іспит зі спеціальності та мати результат ЗНО з української мови та літератури. А за економічними спеціальностями ще й результат ЗНО з математики.
Для вступу на навчання для здобуття ступеня магістра на основі здобутого ступеня бакалавра, окрім спеціальностей галузей знань «Освіта/Педагогіка», «Аграрні науки та продовольство», «Воєнні науки, національна безпека, безпека державного кордону», складають єдиний вступний іспит з іноземної мови за технологією ЗНО. Окрім цього, на спеціальності «Право» та «Міжнародне право» вступники складатимуть єдине фахове вступне випробування (ЄФВВ) з права та загальних навчальних правничих компетентностей.
У 2020 році подання оригіналів необхідних документів для зарахування на місця державного та регіонального замовлення, окрім особистої подачі, може здійснюватися шляхом надсилання їх засобами поштового зв’язку з обов’язковим описом вкладень, або шляхом надсилання їх сканованих копій, з накладанням на відповідні файли кваліфікованого електронного підпису вступника, на електронну адресу приймальної комісії закладу, зазначену в реєстрі суб’єктів освітньої діяльності ЄДЕБО в терміни визначені правилами прийому.
– Які поради можете дати вступникам під час цьогорічної вступної кампанії?
– Насамперед, берегти себе, тому що в країні – пандемічна ситуація. Наступне, зберігати спокій і не втрачати контроль над собою в складних моментах чи це складання ЗНО, чи якійсь інші випробування, які чекають на вступників. Також дуже важливо стежити за новинами, щоб зробити все вчасно, не забути прийти на ЗНО і подати електронну заяву, вивчити тонкощі вступної кампанії, розібратися, що таке пріоритети, яка логістика проведення автоматичного конкурсу, яким чином подавати заяви тощо. Традиційно, доля абітурієнтів, їхнього вступу і навчання за тою чи іншою спеціальністю в значній мірі залежить від їхньої відповідальності, їхніх рішень і дій. Вступники повинні бути відповідальними.
Загалом, терміни вступної кампанії ще можуть коливатися, але процедура не зміниться, тому не треба відкладати на завтра те, що можна зробити сьогодні. Хочу наголосити на такому моменті, що традиційно в перші дні якогось певного процесу, як правило, є навантаження на систему, тому варто не поспішати і робити якісь кроки на другий-третій день. Абітурієнт повинен вкластися в зазначені терміни, тож принципової різниці немає чи це перша хвилина 1 серпня, якщо ми говоримо про створення електронних кабінетів, чи це передостанній день такої можливості. Рекомендую вступникам стежити за сайтом університету, сторінкою у «Фейсбуці» та «Інстаграмі», адже на цих ресурсах працівники приймальної комісії ІФНТУНГ діляться найновішою інформацією, словом тримають вступників в курсі і в тонусі.