Андрій Деркач: Від ефективності рад територіальних громад залежатиме успіх їхнього розвитку

Вибори 2020 року до органів місцевого самоврядування відкривають нову сторінку в літописі місцевого самоврядування України, яка буде повністю вільна від спадку тоталітарної комуністичної системи. Таку думку в коментарі для «Галичини» висловив регіональний консультант з юридичних питань (проєкт «ПУЛЬС», який впроваджує Асоціація міст України за підтримки USAID) Андрій ДЕРКАЧ:

– Коли 1997 року ухвалили Закон «Про місцеве самоврядування в Україні», то функції й повноваження рад різних рівнів передбачили в ньому в рамках старої системи адміністративно-територіального устрою. Основні засади і принципи цієї системи було виписано Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 12.03.1981 р. Вона передбачала складну структуру місцевих рад, яка формувалася на основі різних категорій населених пунктів – сіл, селищ, міст районного та обласного значення та рад обласного й районного рівня. Ради різного рівня були пов’язані між собою складними квазіієрархічними зв’язками: попри відмову від принципу «демократичного централізму», 90 відсотків фінансово знекровлених сіл, селищ і міст України фактично були заручниками волі спочатку органів державної влади та рад вищого рівня.

Реформуванням адміністративно-територіального устрою серед іншого ставили за мету сформувати необхідну територіальну основу, яка б гарантувала сільським, селищним, міським радам належні фінансові й матеріальні активи для ефективного функціонування та надання громадянам якісних послуг. Як результат, в Івано-Франківській області замість 530 місцевих рад – 24 селищних, 15 міських (з яких 6 – міста обласного значення), 14 районних і 477 сільських рад, що діяли на початку реформи, діятиме 62 ради територіальних громад та 6 районних рад. Саме ради територіальних громад матимуть прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом і від їхньої ефективності залежатиме успіх розвитку громади. Ні місцева влада, ні місцеві жителі вже не зможуть сказати що район/область/центр винні у їхньому становищі. Тому жителі громад повинні розуміти, що їхній вибір реально формує управлінський апарат, а відповідно визначає той напрям, в якому їхня громада рухатиметься протягом найближчих п’ять років.

Редактор відділу газети “Галичина”