В ексклюзивному інтерв’ю для газети «Галичина» директор з науки та розвитку Інституту громадянського суспільства, ідеолог децентралізації влади Анатолій Ткачук розповів про особливості нового поділу на райони, пояснив, чому нові райони збігатимуться з медичними округами, а також зорієнтував, як буде виглядати карта нових районів Прикарпаття.
- Пане Анатолію, сьогодні багато говорять про те, що наступним кроком реформи місцевого самоврядування має стати новий поділ районів, і навіть у ВР уже зареєстровано законопроекти з цього приводу щодо окремих областей, у тому числі й щодо Івано-Франківської. Розкажіть про ідею нового районування і поясніть його доцільність.
- Наступним кроком реформи є не зміна районного поділу, а радше завершення формування об’єднаних територіальних громад на всій території України. Це є найважливішим на сьогодні.
Звичайно, що утворення об’єднаних громад веде до руйнації районного рівня. І сьогодні ми вже бачимо, що районний рівень на більшості територій уже зруйновано. Тому його потрібно змінювати. Для цього Верховна Рада має прийняти закон про засади адміністративно-територіального устрою України, відповідно до якого Кабінет міністрів внесе пропозиції щодо затвердження нового районного поділу.
Цей районний поділ передбачатиме значне скорочення кількості районів. І мова йде не про об’єднання районів, а про утворення нового районного поділу. Це принципова відмінність. Бо коли ми говорили про об’єднання громад, то це первинна ланка, цеглинки якої формують ОТГ. Районний рівень не складається з малих районів, він створюється відповідно для потреб розміщення найперше органів виконавчої влади, а також районних рад.
Райони будуть великими, у них проживатиме щонайменше 150 тис. осіб. Те, що у Верховній Раді зареєстровано 7 законопроектів щодо районного поділу в окремих областях, підтверджує тезу про те, що вакууму не буває. Якщо парламент не розглядає системний закон, а є потреба у зміні районного поділу, з’являються такі клаптикові законопроекти. Я не підтримую таких ініціатив щодо окремих областей, оскільки має бути ухвалено головний закон.
- Якими будуть критерії формування районів і коли буде створено нову модель територіального поділу на райони?
- Модель поділу на райони створено, уже давно було відмодельовано систему адміністративно-територіального устрою. Щодо кожної області є варіанти, скільки районів повинно бути. Просто це має бути оприлюднено після ухвалення закону про засади адміністративно-територіального устрою.
Район – це передовсім територія для розміщення територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади. Тобто величина району не впливає на людей. Людям не треба їздити в райцентр, оскільки всі послуги надаватимуть у ЦНАПах або в об’єднаних громадах. Тому район – це для чиновників. На території району має проживати достатньо велика кількість людей і центр району повинен мати хорошу доступність і домінувати над іншими поселеннями, щоб у нікого не виникало сумнівів, чому саме це місто є центром, а не інше. Все дуже просто, в області є 3-4 міста, які колись були повітовими, а нині є найбільшими після обласного центру, вони якраз будуть центрами районів. Тому в областях буде 3-4 райони.
- Побутує думка, що нові райони співпадатимуть з медичними округами. Чи це так?
- Річ у тім, що не можна сказати, що основою районів є медичні округи чи навпаки. Але з огляду на показники кількості людей, які там проживають, інфраструктури, справді медичний округ і районний рівень співпадатимуть. Це так, як свого часу перед об’єднанням громад, говорили про опорні школи. А коли утворились ОТГ, то все стало на свої місця. Кожна громада – територія шкільного округу, де є опорна школа. Вимоги до медичних округів співпадають з вимогами до районів. Тобто новий район фактично й буде медичним округом.
- Якими конкретно повноваженнями буде наділено нові райони? Чи можна буде у новому форматі уникнути дублювання функцій?
- Райони – це передусім територія юрисдикції органів виконавчої влади, тому що основні повноваження місцевого самоврядування будуть на рівні ОТГ. І, якби не Конституція, то на районному рівні для органів місцевого самоврядування мало що залишається. І райони навряд, чи можна було б назвати територіями для самоврядування. Але Конституція є, районні ради залишаться, проте їхні функції будуть незначними і стосуватимуться питань міжгромадівського рівня.
Тобто районні міжгромадівські транспортні мережі, спеціалізовані школи тощо. Дублювання функцій у новому форматі не буде. Нині дублювання функцій очевидне, тому що в районі є об’єднані громади і ті, які ще не об’єдналися. Виходить, що районні ради і адміністрації частково мають повноваження, притаманні об’єднаним громадам. Коли вся територія району буде покрита ОТГ, дублювання не буде.
- Звідки братимуть ресурс на забезпечення повноважень нових районів?
- Це будуть державні субвенції. Районний рівень не повинен мати власних надходжень.
- А районну владу будуть обирати чи призначати?
- Відповідно до чинної Конституції все залишається так, як є. Районну раду обиратимуть люди, а районну адміністрацію призначатимуть відповідно до Конституції. Тому що закон не змінить конституційних норм.
- Чи не розглядали творці реформи місцевого самоврядування варіанту відмови від районів і запровадження дворівневого управління – децентралізованих громад і керівництва обласного рівня?
- Поки не змінено Конституцію, говорити про те, що на районному рівні буде ліквідовано райради нереально.
- Як виглядатиме карта нового поділу районів Прикарпаття?
- Івано-Франківщина, як і всі інші області, мала свої повіти. Тому нові райони на 90 відсотків буде сформовано, очевидно, на основі колишнього поділу регіону на повіти.