Представники восьми областей Асоціації міст України, яка святкує цьогоріч своє 30-річчя, розпочали відзначення ювілею організації з Івано-Франківська, де відбувся форум «Асоціація міст України єднає Україну». Також регіональні форуми місцевого самоврядування заплановані в Чернігові, Дніпрі та в Генічеську.
Спільними зусиллями всіх членів Асоціація міст України розбудовує місцеве самоврядування європейського зразка та перетворює Україну у державу сильних, спроможних громад. АМУ формує рішення, які роблять сильними усі громади, незалежно від їх місця розташування чи розміру, у кожній з них жителі повинні отримувати достойні зарплати та якісні послуги. Саме тому й назва форуму – «Асоціація міст України єднає Україну»!
У заході взяли участь народні депутати України Оксана Савчук, Віталій Безгін, Едуард Прощук, Олена Вінтоняк, Василь Вірастюк, Олександр Матусевич, Олег Марусяк, Вячеслав Рубльов, голови громад та представники місцевого самоврядування Івано-Франківської, Волинської, Закарпатської, Львівської, Рівненської, Тернопільської, Хмельницької, Чернівецької областей.
Відкрили форум голова Асоціації міст України, мер Києва Віталій Кличко та голова Івано-Франківського РВ АМУ, мер Івано-Франківська Руслан Марцінків.
«За 30 років кількість членів АМУ зросла у 30 разів! Наша Асоціація збільшується, стає ще потужнішою і ефективнішою у відстоюванні інтересів місцевого самоврядування, в захисті прав громад і перспектив розвитку міст, селищ та сіл України. Сьогодні в АМУ об’єднали зусилля вже 978 громад. І для мене очолювати таку авторитетну організацію – дуже відповідальна і почесна місія. Дякую вам за довіру та співпрацю!» – звернувся Віталій Кличко до учасників форуму.
Він підкреслив, що протягом усіх років своєї історії АМУ виступає за розбудову в Україні ефективного місцевого самоврядування як основи демократії в європейській державі.
«Щоб забезпечити інтереси всіх громад – від найменших сіл до великих міст, Асоціація постійно веде діалог та консультації з центральною владою. Це не завжди просто, але ми робимо все, щоб добиватися результатів», – наголосив голова АМУ.
Зокрема, Віталій Кличко зазначив, що в 2021 році, завдяки наполегливості АМУ в бюджетному процесі, громади додатково отримали майже 54 мільярди гривень. Із яких 27 мільярдів – це кошти на виконання умов Меморандуму щодо теплопостачання. Підприємства теплоенерго отримали компенсацію за різницю в тарифах за минулі роки. І змогли погасити борги за газ.
«Ми змогли забезпечити тепло в оселях українців, не збільшивши вартості тарифів! Як би складно це для нас не було. На 2022 рік завдяки Асоціації для всіх громад забезпечене збереження та залучення фінансового ресурсу загалом на понад 89 мільярдів гривень. Окремо хочу наголосити, що влада дослухалася до наших пропозицій щодо необхідності збільшення частки ПДФО, яка йде до місцевих бюджетів. У цьому році громади будуть отримувати 64 відсотки цього податку (на 4 відсотки більше). А це – додаткові 11 мільярдів гривень до бюджетів громад. Такі результати нашої з вами співпраці, консолідації зусиль, свідчать, що разом ми сильніші, міцніші. І зробимо ще більше корисних справ для комфортного життя наших громадян», – сказав Віталій Кличко.
Він підкреслив, що Асоціація також реалізує різноманітні проєкти і програми, які сприяють розвитку громад, демократичному врядуванню, впровадженню смарт-технологій, допомагають забезпечити людям доступ до якісних сервісів.
«Я переконаний, що Асоціація міст України і надалі залишатиметься авторитетним представником та захисником інтересів громад, мешканців, які в них проживають. Бо саме в цьому – наша місія і наше завдання, – підкреслив Віталій Кличко. – Сьогодні, коли в Україні така тривожна ситуація, коли нависла загроза подальшої агресії Росії, громади координують також свої зусилля в створенні системи територіальної оборони. Бо безпека – одне з головних питань, яке сьогодні хвилює українців. І сьогодні, як ніколи важливі наша єдність, готовність усім разом захищати свою державу і свою гідність, захищати і розвивати свої громади. Будувати сильну і успішну державу з ефективним і спроможним місцевим самоврядуванням. Працюємо далі на благо наших громад, на втілення перетворень в наших містах, селищах та селах!» – звернув увагу Віталій Кличко.
Руслан Марцінків наголосив на важливості проведення форуму в Івано-Франківську з огляду на те, що Івано-Франківське регіональне відділення АМУ першим об’єднало усі громади, яких на Прикарпатті є 62. «Наше регіональне відділення дуже добре працює щодо відстоювання прав громад, його ініціативи стають важливими для всіх громад України. Необхідно триматися купи, відстоювати інтереси місцевого самоврядування, тим паче в час, коли фактично відбувається централізація влади, бо кошти не передають у належній кількості для забезпечення повноважень на місця. Але ми пробиваємо стіну нерозуміння, це непросто, але час до часу вдається, бо, хто стукає, тому відкривають», – акцентував Руслан Марцінків.
Спеціальний гість форуму – проректор Українського Католицького Університету, відомий український правозахисник, публіцист, релігієзнавець Мирослав Маринович, звертаючись до самоврядців наголосив, що в їхніх руках є ключ до спокою і нормальної життєдіяльності українських громад і від їхніх рішень немало залежить, наскільки ефективно справиться Україна з нинішніми викликами, яких є дуже багато. Демократія існує там, де переважна більшість людей її захищає і підпорядковується їй. І важливо не лише боротися за цінності, а й жити відповідно до них, переконаний правозахисник.
У рамках форуму відбулася відкрита дискусія «Об’єднання України через розвиток муніципалітетів», яку модерував виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук. «Асоціація міст України – це організація, яка упродовж 30 років систематично та наполегливо відстоює інтереси громад. Приємно, що Івано-Франківськ був серед перших 35 міст, які утворили об’єднання депутатів місцевих рад, що згодом стало Асоціацією міст України, а Івано-Франківське відділення АМУ пройшло шлях від невеликого осередку з 14-ма учасниками до першого в Україні регіонального відділення, до складу якого входять усі 62 територіальні громади області.
АМУ є надійним партнером у непростих умовах розвитку та реформування місцевого самоврядування, коли баланс між державними та місцевими повноваженнями і фінансуванням – далекий від ідеалу. Сьогодні громади об’єднались навколо спільних інтересів і проблем, і це робить їх сильнішими», – наголосив Ю. Стефанчук.
Як відомо, Асоціація міст України розпочала роботу зі збирання та поширення кращих практик місцевого самоврядування у далекому 1999 році, оскільки успіхи та інноваційний досвід громад є свідченням спроможності органів місцевого самоврядування. Усі ці роки програма «кращі практики» допомагає поширювати та реплікувати успішні кейси громад, демонструє здобутки економічного та соціального розвитку на місцях, підтверджує ефективність реформ. До свого 30-річчя Асоціація міст України вирішила провести Всеукраїнський відбір кращих прикладів місцевого управління, перший етап якого відбувся на форумі. Представляв цю ініціативу для учасників заходу виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан.
Також перед заходом на приміщенні Івано-Франківської ратуші відкрили пам’ятний знак з нагоди 30-річчя Асоціації міст України, а відтак відбувся брифінг Віталія Кличка та Руслана Марцінківа.
Під час роботи форуму працювала виставка бізнесу Західного регіону.
Довідково
Цього року Асоціація міст України святкує 30-річчя.
Асоціація міст України була створена у 1992 році з ініціативи 35 міських голів. Сьогодні АМУ об’єднує близько 1000 громад і є найавторитетнішою недержавною організацією в Україні, яка представляє інтереси та захищає права місцевого самоврядування і жителів громад.
Асоціація виступає єдиним голосом у діалозі з центральною владою, оскільки розуміє проблеми усіх громад – від найменшого села до великого міста та знаходить спільні для всіх рішення. Головний пріоритет АМУ – допомагати громадам бути спроможними забезпечувати комфортні умови життя та надавати якісні послуги для усіх громадян.
Постійне збільшення кількості громад, що прагнуть стати членами АМУ, свідчить про ефективність роботи Асоціації міст України. Адже громади-члени АМУ мають значні переваги перед іншими. Вони першими дізнаються про важливі рішення, нові можливості розвитку, беруть участь у конкурсах, проєктах та програмах, отримують необхідну правову допомогу.
Спільними зусиллями всіх членів Асоціація міст України розбудовує місцеве самоврядування європейського зразка та перетворює Україну у державу сильних, спроможних громад.