Алгоритм залучення психологів до реалізації Програми відновного правосуддя для неповнолітніх прописано недосконало

Найкращими практиками з реалізації «Програми відновного правосуддя для неповнолітніх, які підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення» і взаємодії в тому з органами прокуратури та адвокатами-посередниками обмінялись одночасно на Івано-Франківщині й Закарпатті в рамках онлайн-зустрічі.

Директор Регіонального центру з надання БВПД в Івано-Франкцівській області Михайло Євчук: Потрібно залучати саме тих фахівців, які мають досвід комунікації з неповнолітніми

«Система безоплатної правової допомоги Закарпаття долучилася до реалізації Програми відновного правосуддя для неповнолітніх з 2020 року. За цей час вже є 17 справ, половину з яких уже позитивно вирішено, а ще стільки ж перебуває на розгляді у суді. Медіацію забезпечують три сертифіковані адвокати-посередники», – зазначив керівник Регіонального центру з надання БВПД у Закарпатській області Василь Попадинець.

А директор Регіонального центру з надання БВПД в Івано-Франкцівській області Михайло Євчук виокремив коло проблем, які виникають у процесі реалізації програми. Чи не найбільше питань викликає процес залучення психолога. Цілком очевидно, що наразі алгоритм залучення до тієї справи психологів прописано недосконало. Причому потрібно залучати саме тих фахівців, які мають досвід комунікації з неповнолітніми. Іншою істотною проблемою є питання оплати послуг адвокатів-посередників та психологів.

«За 2020-2022 роки на Івано-Франківщині надійшло сім заяв про участь у Програмі відновного правосуддя», – розповів в. о. начальника відділу БВПД Регіонального центру з надання БВПД в Івано-Франківській області Ігор Королик. За результатами розгляду справ та проведеної медіації шість із них успішно завершено.

Начальник відділу захисту інтересів дітей та протидії насильству Івано-Франківської обласної прокуратури Наталія Фільварок зазначила, що важливим є етап інформування сторін кримінального провадження, роз’яснення їм переваг і правових наслідків, які дає їм участь у програмі відновного правосуддя. Адже роль прокурора полягає в активній участі на кожному з етапів – від роз’яснення підлітку її суті до прийняття рішення судом.

Як зазначили учасники заходу, обмін досвідом та практиками є чудовою можливістю вдосконалити реалізацію проєкту у регіонах, застосувавши позитивний досвід колег та врахувавши проблемні питання.

Про конкретні справи участі в Програмі відновного правосуддя для неповнолітніх та зустрічі зі сторонами для їх примирення і застосування медіаційних процедур говорили адвокати-посередники Оксана Міськів та Артур Доронін.

Цікавою була думка керівника державної установи «Центр пробації» Оксани Устимчук про залучення до програми психологів на волонтерських засадах, які співпрацюють з центрами пробації.