До старту вступної кампанії ще далеко, але профільне міністерство вже оприлюднило правила гри. Вони вже традиційно зазнали певних змін та вдосконалень. Зокрема дещо скорочено терміни вступної кампанії, розширено практику виставлення мінімальної кількості балів, збільшено перелік конкурсних предметів внесенням до нього фізики й математики, а також запроваджено механізм першочергового зарахування для майбутніх медиків та педагогів.
Скорочення дистанції
Заступник відповідального секретаря приймальної комісії Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу (ІФНТУНГ) Андрій Юрич зауважує, що з точки зору вступника немає радикальних змін в правилах прийому до закладів вищої освіти (ЗВО). Втім, таким є погляд працівників приймальної комісії. Та зазвичай і абітурієнти, і їхні батьки мають свої міркування з цього приводу. Хоч варто зауважити, що в принципі умови прийому щороку зазнають певних змін та вдосконалень.
«Ці зміни невід’ємні, оскільки у нас постійно змінюється законодавство, виникають різноманітні нюанси, також беруться до уваги недоліки попередніх вступних кампаній, – наголошує А. Юрич. – Загалом для вступника ці зміни не мають глобальних стресових, кризових чи несподіваних ситуацій, тому що останніми роками вони налаштовані на процес уніфікації вступу. Раніше складали іспити в кожному навчальному закладі, потім запровадили ЗНО. А згодом перейшли на електронний вступ: уже не треба папери носити, сидиш вдома і надсилаєш заяви».
Проректор з науково-педагогічної роботи ІФНТУНГ Олег Мандрик як батько цьогорічного абітурієнта стверджує, що насправді не так легко вникнути в правила прийому до університетів. Зазвичай абітурієнти звертають увагу на те, які дисципліни потрібно складати на ЗНО, скільки заяв можна подавати і які терміни вступної кампанії. В інші нюанси, як правило, вникають уже тоді, коли може бути пізно. Тому Олег Миколайович радить не дистанціюватися від університетів, відвідувати «Дні відкритих дверей» і просто звертатися до приймальної комісії з тих чи інших питань: «Потрібно приходити в університети завчасно, а не з оригіналами документів, коли вже знаєш, що вступив».
В ІФНТУНГ, як і у більшості закладів вищої освіти, вже три роки працює консультаційний пункт. За словами А. Юрича, щороку близько ста абітурієнтів приходять сюди в період подачі заяв з різноманітними проблемами та запитаннями. Працівники приймальної комісії роблять усе можливе, щоб допомогти вступнику розв’язати його проблему.
Етапи вступної кампанії
Вступна кампанія має свої етапи, котрі чітко прив’язані до дат і навіть годин, тому важливо не проґавити кожен цикл. «Вчасно зареєструватися на ЗНО, не забути прийти та успішно скласти його і, маючи результати незалежного оцінювання до початку реєстрації електронних кабінетів, вже для себе скласти дорожню карту, куди саме подавати заяви», – наголошує А. Юрич.
У 2019-му році вступна кампанія буде компактнішою, ніж торік. Реєстрація електронних кабінетів та завантаження до них документів розпочнеться 1 липня. А от прийом заяв та документів від вступників приймальні комісії провадитимуть з 10 по 22 липня. Тобто на все – 12 днів, але для тих, хто вступає лише за сертифікатами ЗНО. А для осіб, котрі вступають на основі співбесіди, вступних іспитів або творчих конкурсів, термін подачі документів спливе 16 липня. Оприлюднення рейтингових списків вступників також змістився в часі: торік їх «оголосили» 1 серпня, цього року оприлюднять 26 липня. За словами відповідального секретаря приймальної комісії ІФНТУНГ Ярослава Коваля, дещо скорочені строки вступної кампанії підганятимуть цьогорічних вступників швидше зорієнтуватися та оперативніше подавати заяви, але часу для того буде більш ніж достатньо.
Цього року в умовах прийому чітко прописано, що навчальний заклад має оприлюднити рекомендації на контракт за фіксованими або бюджетними конкурсними пропозиціями не швидше як о 12 год. 1 серпня. В ІФНТУНГ схвалюють цей крок, адже торік окремі навчальні заклади вдавалися до різноманітних маніпуляцій, щоб заманити студента на контракт, наприклад, телефонували вступникам у період прийому заяв і просили їх привезти оригінали документів для зарахування на контракт.
Ажіотаж перших днів
Формат подачі заяв не змінився. Вже впродовж кількох років, щоб подати заяву на вступ, не доводиться їхати до університету, витрачати час і гроші на дорогу, адже це все потрібно робити дистанційно в електронній формі. Попередніми роками електронний вступ не завжди працював як годинник. Бували роки, що перебої у роботі системи спричиняли неабиякий ажіотаж і викликали занепокоєння у вступників.
Ярослав Коваль зауважує, що нині система працює більш-менш стабільно, хоча не ідеально. Як правило, на якість роботи системи впливає те, що більшість вступників прагне подати заяви в перший день прийому документів.
«Особливо першого дня починається масовий психоз, всі думають, що хто швидше встав, той швидше вступив. І якщо є напливи вступників, які стукають до сервера Єдиної державної електронної бази з питань освіти, то можливі нюанси, – коментує Андрій Юрич. – Загалом в останні рік-два база працювала більш-менш стабільно. В цьому плані складним був 2017-й, коли змінилося програмне забезпечення і база повністю обновилася. Торік усе працювало без серйозних порушень термінів чи з неможливістю подачі заяв. Думаю, що хто хотів, той реалізував своє право на вищу освіту».
Прохідний мінімум
Профільне міністерство продовжує встановлювати мінімальні прохідні бали при вступі на окремі спеціальності. Торік першими це нововведення випробували на практиці ті абітурієнти, котрі хотіли навчатися в медичних університетах, зокрема на спеціальностях: «медицина», «педіатрія», «стоматологія». Їм треба було набрати мінімум 150 балів на ЗНО з другого і третього конкурсних предметів. Такі ж правила діятимуть для них і цього року. Втім, 2019-го перелік спеціальностей з фіксованим прохідним балом розширили. Отже, щоб подати заяву на «право», «публічне управління та адміністрування», «міжнародні відносини», «міжнародні економічні відносини», «міжнародне право», «фармацію, промислову фармацію», абітурієнт має мати конкурсний бал не менше 130.
З цього списку в ІФНТУНГ лише одна спеціальність, а саме: «публічне управління та адміністрування». Заступник відповідального секретаря А. Юрич наголошує, що це обмеження стосується лише окремих спеціальностей, тож альтернатива є завжди.
«Міністерство освіти і науки каже, що на певні кон’юнктурні спеціальності, на їхню думку, мають вступати найкращі вступники, тому підвищують прохідні бали. Як воно відіб’ється? Думаю, кожен за рівнем своїх результатів ЗНО зможе для себе знайти якщо не саме ту спеціальність, то хоча б у межах галузі знань, де він зможе здобути вищу освіту. Такого, щоб усі залишилися за бортом вступної кампанії і не мали можливості здобути освіту, мабуть, не буде», – роз’яснює він.
Найвагомішим нововведенням цьогорічної вступної кампанії є запровадження механізму першочергового зарахування у медичні та педагогічні навчальні заклади. Щоправда, ця практика пошириться лише на тих вступників, майбутніх медиків та педагогів, котрі готові після закінчення навчання відпрацювати в селі або селищі міського типу не менше трьох років і укладуть відповідну угоду.
Детально вивчивши умови вступу до ЗВО, важко не помітити чіткий математичний курс, який взяло профільне міністерство. Перелік конкурсних предметів за окремими спеціальностями також зазнав змін. Для таких спеціальностей, як «середня освіта (фізика)», «професійна освіта (охорона праці)», «аудіовізуальне мистецтво та виробництво», «дизайн», «менеджмент соціокультурної діяльності», «психологія», «хімія», «фізика та астрономія», «прикладна фізика та наноматеріали», «географія», «технології легкої промисловості», «агроінженерія», «цивільна безпека», та на всі спеціальності в галузі знань «охорона здоров’я» ввели третім профільним предметом математику або фізику.
«Переконаний, що нині відбувається революція у свідомості вступників. На більшості спеціальностей необхідно складати математику, разом з тим багато вступників бояться цього предмета і не обирають його на незалежному оцінюванні. На 87 спеціальностей зі 151-ї, на які здійснюється набір, другим предметом є математика, – коментує Андрій Юрич. – Але загалом усі зміни відбулися до початку вступної кампанії та старту реєстрації на ЗНО. Той, хто має на меті вступити на омріяну спеціальність чи галузь знань, має можливість ознайомитися з правилами гри. За серйозного підходу до цієї справи, мабуть, можна за чотири-п’ять місяців підготуватися до ЗНО з цих предметів, щоб скласти його на достатній рівень».
Кількість заяв і держзамовлення
Щодо сертифікатів ЗНО минулих років, то дійсними будуть документи 2017– 2019 рр., окрім оцінок з англійської, французької, німецької та іспанської мов. З іноземних мов зараховуватимуть лише сертифікати 2018-го та 2019-го.
Жодних змін немає у кількості заяв, які можна подати для вступу на бакалавра. На бюджет – це максимум 7 заяв на 4 спеціальності. На контракт кількість заяв не обмежується. Вагому роль при вступі відіграє пріоритетність заяви, тому освітні фахівці рекомендують абітурієнтам перш ніж виставляти заявам пріоритети від одного до семи, добре обдумати та зважити всі «за» і «проти». Профільне міністерство проаналізувало вступну кампанію 2018-го і зробило цікаве відкриття, що 80% вступників вступили до університетів за заявами з першим-третім пріоритетом.
У спадок з минулих років перейшли коефіцієнти, котрі збільшують шанси абітурієнта на вступ, зокрема: регіональний, сільський, галузевий. Втім, у 2019-му вага сільського коефіцієнта дещо змінилася. За словами Я. Коваля, при подачі заяви на інженерно-технічні та природничо-математичні спеціальності він становитиме 1,05, а був – 1,02.
Якщо говорити про кількість державних місць, то за всіма прогнозами найбільше їх буде на спеціальностях технічного і природничого циклів. А скільки державних місць буде фактично доведено до того чи іншого ЗНО, залежатиме від самих абітурієнтів, адже широкий конкурс, за яким уже кілька років здійснюють розподіл державних місць, передбачає, що бюджетне місце йде до навчального закладу за вступником з найкращими балами, а не закріплюється за університетом.
У магістратуру – через ЗНО
Щодо вступу в магістратуру, то основною зміною стало розширення переліку спеціальностей, на які треба складати єдиний вступний іспит (ЄВІ) з іноземної мови за технологією ЗНО. Зокрема додали такі спеціальності: «музеєзнавство, пам'яткознавство», «менеджмент соціокультурної діяльності», «інформаційна, бібліотечна та архівна справи», усі спеціальності галузей знань «богослов’я», «соціальні та поведінкові науки», «управління та адміністрування», «інформаційні технології», «публічне управління та адміністрування».
Як і торік, ЄВІ потрібно буде складати на спеціальності галузей знань «гуманітарні науки», крім «філологія», «соціальні та поведінкові науки», «журналістика», «сфера обслуговування», «право» та «міжнародні відносини». На спеціальності «право» та «міжнародне право», окрім цього, вступники складатимуть єдине фахове вступне випробування з права та загальних навчальних правничих компетентностей.
Я. Коваль розповідає, що в ІФНТУНГ вступний іспит з іноземної мови на магістратуру у форматі ЗНО складали лише студенти на спеціальностях «економіка» і «туризм». Та цього року до переліку додали ще 7 спеціальностей. Відповідальний секретар роз’яснює, що навчальні заклади проводять реєстрацію, а самою організацією іспиту займається Український регіональний центр оцінювання якості освіти.
А. Юрич наголошує, щоб студенти були уважними і не плутати єдиний вступний іспит зі ЗНО для вступників, адже це два цілком різні паралельні процеси. Він розповідає, що торік в університеті був випадок, коли студент замість того, щоб зареєструватися на ЄВІ, зареєструвався на звичайне ЗНО і намагався вступити в магістратуру.
«Це єдиний вступний іспит за технологією ЗНО – це потрібно чітко відрізняти, тому що на незалежне оцінювання реєструють у лютому і складають в квітні, а на єдиний іспит реєструють у травні і складають його 2 липня», – роз’яснює заступник відповідального секретаря.