…А напрям головного удару ще невідомий. Сили оборони України перейшли до атак ворожих позицій на кількох ділянках фронту

Контрнаступ ЗСУ, який готували понад півроку і майже два місяці відкладали, схоже, нарешті розпочався. Принаймні, як повідомила в понеділок заступник голови Міноборони України Ганна Маляр, озброєні важкою бойовою технікою західних взірців, у тому числі німецькими танками Leopard, британськими Challenger та французькими Leclerc, Сили оборони України (СОУ) перейшли до «наступальних дій на деяких напрямках».

За її словами, епіцентром бойових дій залишається Бахмутський напрямок. «Там ми рухаємось досить широким фронтом. Є успіх. Займаємо панівні висоти». Те, що бойові дії на фронті дійсно тривають у рамках українського контрнаступу, які й розпочалися того самого 5 червня, підтверджує і часопис The Economist.

Та загалом маємо доволі скупі офіційні відомості про початок наступальної операції СОУ. Приміром, на момент підготовки цього випуску газети до друку (12 год. 6 червня) стало відомо, що українські війська вже просунулися на п’ять – шість кілометрів на схід біля селищ Новодонецького та Великої Новосілки, розташованих на західній околиці Донецької області. Це підтвердила і ворожа сторона. Скажімо, командир батальйону донецьких сепаратистів «Схід» Олександр Ходаковський повідомив, що вперше у бойових діях ЗСУ використовують західні танки. За його словами, ситуація важка: ЗСУ намацали «слабкі місця», кинули в бій додаткові сили та змогли «зачепитися» за Новодонецьке. Проте, як твердить Г. Маляр, на бахмутському напрямку просування відбулося всього на 1,6 кілометра. Заразом українські війська намагалися прорвати лінію оборони на запорізькому напрямку, в районі Времєвського виступу, щоб вийти до узбережжя Азовського моря… Але досі невідомо, де саме можливий напрям головного удару українських військ.

Водночас, як визнає, наприклад, колишній стратег Пентагону і офіцер сухопутних сил США Біллі Фебіан, росіяни побудували масштабні укріплення вздовж лінії фронту і на шляху можливого просування українських військ. Там створили глибоко ешелоновану оборону, в тому числі, крім будівництва відповідних інженерних споруд, вирили протитанкові рови та облаштували мінні поля, провели ряди колючого дроту…

«Але такі укріплення допоможуть відбити атаку тільки тоді, якщо їх здатні утримувати ефективні, добре підготовлені частини, які швидко реагують на зміну бойової ситуації. Російські ж підрозділи здебільшого укомплектовані погано підготовленими та забезпеченими резервістами, правда, їх багато, на що і сподівається їхнє командування», – зазначає старший військовий аналітик Rand Corporation Скотт Бостон.

«Ці підрозділи ще необхідно постачати боєприпасами, і українські обстріли російських складів і шляхів постачання якраз покликані позбавити противника того козиря, який йому дає перевага в живій силі й техніці, – вважає колишній командувач американськими силами в Європі генерал-лейтенант у відставці Бен Ходжес. – І ЗСУ не потрібно проривати російську оборону по всьому фронту, швидше за все вони сконцентрують зусилля у кількох місцях. Їм потрібно зробити глибокий прорив у двох-трьох областях, щоб ізолювати Крим. Гадаю, вони зберуть головні сили в певному місці».

Тим часом на Херсонщині розігралася нова трагедія. Російські окупаційні війська підірвали дамбу Каховської ГЕС. Місцева влада оголосила про евакуацію жителів населених пунктів на правому березні області. Населення ж тимчасово окупованої, лівої частини Херсонщини, закликали до самостійної евакуації. Потенційними зонами затоплення на правобережній частині області села Миколаївка, Ольгівка, Льово, Тягинка, Понятівка, Іванівка, Токарівка, Понятівка, Придніпровське, Садове, та частково місто Херсон – острів Корабел.