На Івано-Франківщину передали приклад для контролю рівня радону

Лабораторія електромагнітних полів та інших фізичних факторів ДУ «Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» отримала новий сучасний прилад − Радон Монітор AlphaGUARD.

«Прилад призначений для безперервного автоматичного вимірювання об’ємної активності радону в повітрі житлових будинків та будівель соціально-побутового та виробничого призначення, а також в атмосферному повітрі, з одночасною реєстрацією температури, тиску та відносної вологості повітря; в ґрунтових газах і в пробах води підземних джерел водопостачання», - йдеться у повідомленні установи.

Прилад передали за сприяння МОЗ України.

Радон утворюється в результаті радіоактивного розпаду радію-226, який міститься в уранових рудах, фосфатних, вулканічних і метаморфічних породах, таких як: граніт, гнейс, сланець, і, в меншій мірі, в звичайних породах, наприклад, вапняку. Радон також може бути присутнім в ґрунтових водах, наприклад, у деяких джерельних водах і термальних джерелах.

Радон у нормальних умовах є газоподібною речовиною і легко вдихається. Це радіоактивний інертний газ без кольору, запаху і смаку.

Газоподібний радон із природних джерел може накопичуватися в приміщеннях, особливо в підвалах і цокольних поверхах будівель.

Газ радон вважається небезпечним для здоров’я. Він є радіотоксичним і канцерогенним. За даними Агентства з охорони навколишнього середовища США (EPA), радон – другий за частотою (після куріння) фактор, що викликає рак легенів.

Рівень радоно-газової небезпеки залежить від гірничо-геологічних особливостей місцевості, будівельних матеріалів, використовуваних при будівництві будівлі, якості ізоляції від ґрунту, а також застосовуваних систем вентиляції та водопостачання.

Певний рівень радону буде наявним у будь-яких будівлях, оскільки середній рівень радіаційного фону, викликаного радоном в атмосферному повітрі, коливається в діапазоні 5-15 Бк/м3. При цьому концентрації радону в одному і тому ж місці приміщення можуть відрізнятися в два рази протягом однієї години. Крім того, концентрація в одній кімнаті будинку може значно відрізнятися від концентрації в сусідній кімнаті.

Приєднуйтесь до нашого каналу в Телеграмі та сторінки у Фейсбуці, щоб дізнаватись про найважливіші новини.