Івано-Франківщина серед регіонів-аутсайдерів за показниками імунізації населення

Аналіз стану імунопрофілактики за 9 місяців 2023 року свідчить про покращення показників охоплення вакцинацією населення Івано-Франківської області у порівнянні із аналогічним періодом минулого року, які знаходяться на рівні показників держави, а в окремих видах щеплень їх перевищують. Про це йдеться у доповіді в.о. директора департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської облдержадміністрації Володимира Дзьомбака.

Так, показники імунізації коливаються від 24,5% вакцинації дорослого населення проти дифтерії та правця до 79,1% проти кору, паротиту, краснухи дітей у віці 1 року. За рейтинговими показниками імунізації дітей у віці до 1 року (АКДП-3, Поліо-3, ВГ В 3, НіВ 2) Івано-Франківська область посідає 19-20 місце серед інших областей України, в той час як показник щеплень мав би становити не нижче 90-95%.

Слід зазначити, що профілактика вакцинокерованих інфекцій не припиняється у дитинстві. Доросле населення також потребує захисту від вкрай небезпечних хвороб, таких як дифтерія та правець, кожні 10 років.

Недостатньо проводиться робота щодо охоплення вакцинацією дорослого населення проти дифтерії та правця за наявності вакцини у КНП «Центр первинної медичної та консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради» – 12, 8%, КП «Надвірнянський некомерційний центр первинної медико-санітарної допомоги» Надвірнянської міської ради – 8,0%, КНП «Центр первинної медичної допомоги Івано-Франківської міської ради» – 14,5%, ТзОВ «Медекс плюс» – 7,7%, КНП «Верховинський Центр первинної медико-санітарної допомоги Верховинської селищної ради» – 13,0%, ФОП Костирко Н.І. – 4,2%, КНП «Яблунівська районна лікарня Яблунівської селищної ради» – 11,2%.

«Причинами низьких рівнів охоплення дорослих профілактичними щепленнями є недостатня поінформованість цієї категорії населення про необхідність вакцинації за Календарем щеплень, недовіра до окремих виробників вакцин та можливі побічні реакції. Зниження рівня охоплення населення профілактичними щепленнями в області частково зумовлено активізацією антивакцинальної пропаганди, що знижує рівень прихильності населення до імунопрофілактики як серед дитячого, так і серед дорослого населення. Потребує покращення робота медичної спільноти з батьками, які відмовляються від щеплень, а також аналіз випадків наявності у дітей непідтверджених протипоказань до вакцинації. Причинами цього є недостатня поінформованість про сучасні дані, побудовані на доказах щодо ефективності та безпеки вакцин, відсутність адекватного потребам часу інформаційного наповнення програм вищої освіти та післядипломної підготовки лікарів та середнього медичного персоналу», - йдеться у звіті.

Ще однією із причин недостатнього рівня охоплення щепленнями та формування колективного імунітету є дефіцит імунобіологічних препаратів на ринку України, а саме – вакцини для профілактики дифтерії, кашлюка, правця із цільноклітинним кашлюковим компонентом (АКДП) для вакцинації дітей до 1 року та у 18 міс., вакцини АДП – для вакцинації дітей 6 річного віку, вакцини для профілактики вірусного гепатиту В у дітей до 1 року, вакцини для профілактики гемофільної інфекції у дітей до 1 року.

Заклади охорони здоров’я області забезпечені сучасним холодильним обладнанням, що дозволяє транспортувати та зберігати вакцини з дотриманням вимог «холодового ланцюга».

Зважаючи на зміни, які відбуваються в системі охорони здоров’я щодо забезпечення інфекційної безпеки по догляду за пацієнтами під час перебування їх у закладах охорони здоров’я, потребує вирішення питання захисту медичних працівників із групи епідемічного ризику проти вірусного гепатиту В та кашлюка, що сприятиме наданню якісної медичної допомоги відповідно до пакетів медичних гарантій Національної служби здоров’я України.

У зв’язку із зниженням показника охоплення профілактичними щепленнями населення, зокрема, дітей першого року життя, з року в рік накопичувалася “нещеплена” група дітей та суттєво знижувався рівень колективного імунітету.

Для запобігання поширення спалахів інфекційних хвороб серед населення області необхідно:

  • забезпечити максимальний рівень охоплення вакцинацією проти вірусного гепатиту В, дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту, гемофільної інфекції (на рівні 90-95%) дітей та дорослих, що дозволить знизити рівень захворюваності на керовані інфекції, підвищити індивідуальний захист населення від правця;
  • посилити належний контроль за дотриманням норм законодавчих актів стосовно обмеження допуску дітей, у яких відсутні відомості про обов’язкові профілактичні щеплення відповідно до календаря профілактичних щеплень, до організованих дитячих колективів;
  • посилити контроль за дотриманням термінів вакцинації підлягаючих контингентів та зменшення необґрунтованих медичних протипоказань для вакцинації;
  • розглянути можливість виділення коштів із обласного бюджету на придбання вакцин проти вірусного гепатиту В та вакцини АКДП-м для медичних працівників групи епідемічного ризику;
  • активізувати інформаційно-роз’яснювальну роботу з питань імунопрофілактики, підвищити рівень поінформованості батьків та медичної спільноти щодо ефективності та безпеки вакцин.

Приєднуйтесь до нашого каналу в Телеграмі та сторінки у Фейсбуці, щоб дізнаватись про найважливіші новини.