![](https://galychyna.if.ua/wp-content/uploads/2023/11/skeli-dovbusha-1.jpg)
Розроблено тривимірну модель та 3D візуалізацію історичної дерев’яної надбудови періоду Середньовіччя на території комплексної пам’ятки природи загальнодержавного значення «Скелі Довбуша». Про це повідомили в Болехівській міській раді.
Роботи виконані у рамках проєкту «Скелі Довбуша - подорож в легенду».
Концепцію тривимірної моделі історичної дерев’яної надбудови розробив 3D-моделлер, візуалізатор, архітектор Назарій Дубів. Вагому лепту в розробку внесли доктор історичних наук, доктор філософії, професор кафедри етнології і археології, декан факультету історії, політології і міжнародних відносин Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, заслужений діяч науки і техніки України Кугутяк Микола Васильович та кандидат історичних наук, доцент, завідувач кафедри етнології і археології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Томенчук Богдан Петрович.
Завдяки археологічним дослідженням Богдана Томенчука отримана інформація щодо розташування, глибини та розмірів штучного рову і валу, на якому розміщувалися додаткові дерев’яні укріплення. А також схематичні креслення розміщення забудови та усні рекомендації.
![](https://galychyna.if.ua/wp-content/uploads/2023/11/skeli-dovbusha-2.jpg)
Крім цього, досліджено велику кількість джерел інформації, зокрема, праці вченого, краєзнавця Михайла Рожка та краєзнавця Романа Скворія, праці якого надала пані Галина Якимів-Скворій, наукова співробітниця музею історії міста Болехова ім. Р.Скворія, та інших дослідників скель. Кожний із них пропонував свою теорію наскельної забудови.
На основі отриманої інформації та проведеного лазерного 3D-сканування скель, а також особистих спостережень - наявних збережених врубів та пазів, було розроблено декілька варіантів концепцій, з яких вибрано найбільш достовірну.
Саме завдяки новітнім технологіям лазерного 3D-сканування, чого досі ніхто не виконував на даній локації, вдалось отримати найбільш точну інформацію рельєфу Cкель Довбуша та прилеглого майданчику. У подальшому, за допомого програми для 3D моделювання та візуалізації, а саме 3D MAX, допрацьовано інші деталі, сформовано ландшафт території, а найголовніше – втраченої дерев’яної забудови.
Фінальною частиною роботи є 3D візуалізація та презентаційний відеоролик, а також панорамне зображення 360 градусів.
Приєднуйтесь до нашого каналу в Телеграмі та сторінки у Фейсбуці, щоб дізнаватись про найважливіші новини.