Прикарпатські лікарі відновили хворому щелепу шляхом 3D моделювання і друку

На Прикарпатті онкологи вперше використали метод пластичного відновлення дефектів щелеп шляхом 3D моделювання і друку.

Така методика в Україні використовується не часто, а в нашій області її застосували вперше фахівці кафедри онкології Івано-Франківського національного медичного університету, а саме доцент Іван Костишин та асистент Галина Гірна разом із доктором медичних наук кафедри хірургічної стоматології Андрієм Пантусом, на базі другого хірургічного відділення Прикарпатського клінічного онкологічного центру, хворому з пухлиною нижньої щелепи. Цей метод можна використовувати і при щелепно-лицевій травмі, що є актуальним в умовах війни.

Варто зазначити, що загальноприйнятим та першочерговим методом лікування хворих із пухлинами щелеп є хірургічний. Проте, це неминуче зумовлює утворення великих дефектів тканин з порушенням багатьох життєво-важливих функцій, таких як прийом їжі, мовлення, деформація тканин обличчя, незадовільний психічний стан пацієнта. Великі дефекти викликають зміщення нижньої щелепи, больовий синдром і порушення прикусу.

Фахівці кафедри онкології Івано-Франківського національного медичного університету доцент Іван Костишин, асистент Галина Гірна та доктор медичних наук кафедри хірургічної стоматології Андрій Пантус на базі Прикарпатського клінічного онкоцентру виконали операцію хворому з приводу пухлини нижньої щелепи. Лікарі провели резекцію бокового сегменту та частково гілки нижньої щелепи. Відновлення дефекту, що утворився провели титановим протезом, виготовленим шляхом 3D друку.

Задля точності майбутнього титанового протезу його виготовляли по попередньо змодельованій конструкції в комп’ютерному режимі з використанням сканів спіральної комп’ютерної томографії нижньої щелепи пацієнта. Для забезпечення точного прилягання протезу до залишених фрагментів щелепи її резекцію проводили за попередньо виготовленим резекційним шаблоном. Тому межі видалення пухлини відповідали межам майбутнього титанового протезу, що не вимагало додаткової припасовки чи зміщення щелепи, а тільки фіксації протезу у заздалегідь спланованому положенні. Такий метод пластичного відновлення цілісності щелепи дозволив відтворити попередні анатомічні контури ділянки щелепи, що була видалена.

Важливо, що хворий позбавлений будь-якого косметичного і функціонального дефекту.

«Дуже відрадно, що прикарпатські лікарні вдаються до нових методик та всяко розвивають галузь медицини області навіть в умовах воєнного стану. Адже це сприяє покращенню якості та ефективності лікування не тільки онкологічних хворих, але й пацієнтів інших профілів, тим більше, що війна ставить перед нами нової й складні виклики» - зазначив директор департаменту охорони здоров’я Ігор Дмитренко.

Приєднуйтесь до нашого каналу в Телеграмі та сторінки у Фейсбуці, щоб дізнаватись про найважливіші новини.