Депутати облради стурбовані станом справ у веденні мисливського господарства

Івано-Франківська обласна рада схвалила звернення обласної ради до Президента України В. Зеленського, Прем’єр-міністра України Д. Шмигаля, Голови Верховної Ради України Д. Разумкова, народних депутатів України від області щодо врегулювання окремих питань в галузі мисливського господарства.

Звернення

Ми, депутати Івано-Франківської обласної ради, стурбовані станом справ у веденні мисливського господарства та охороні державного мисливського фонду.

Галузь мисливського господарства є сферою суспільного виробництва, основними завданнями якого є охорона, регулювання чисельності диких тварин, використання та відтворення мисливських тварин. Однак, донедавна державному регулюванню вітчизняного мисливського господарства не приділялася належна увага, внаслідок чого останнє не набуло вагомості як прибуткова складова національної економіки і сприймається українським суспільством переважно як асоціальна форма проведення дозвілля незначної категорії громадян.

Наголошуємо на необхідності реформування цієї галузі задля встановлення ефективної системи управлінських заходів, які будуть сприяти вирішенню основних завдань мисливської політики та стимулюватимуть суб’єктів господарювання до раціонального використання, охорони та відтворення ресурсів диких тварин.

При законодавчо визначеному навантаженні на 1 єгеря не більше 5 тис. га лісових угідь чи 10 тис. га польових і водно-болотяних угідь актуальним виникає питання потреби якісного покращення матеріально-технічного забезпечення єгерської служби, фахової підготовки, освіти та відповідного стажу єгерів, які забезпечують охорону мисливських угідь в галузі мисливського господарства.

Сучасні браконьєри не тільки озброєні краще ніж служба охорони мисливських угідь, а й використовують на полюванні тепловізори і прилади нічного бачення, які заборонені відповідними міжнародними конвенціями. Водночас законодавство не передбачає відповідальності за їх застосування. Тому на сьогодні існує нагальна потреба удосконалення правового регулювання юридичної відповідальності за правопорушення у сфері мисливського господарства та створення державної служби охорони державного мисливського фонду (на зразок європейських природоохоронних служб) з реальними повноваженнями та державною підтримкою, що призведе до зменшення випадків браконьєрства та збільшення чисельності основних видів мисливських тварин, особливо копитних.

Статтею 24 Закону України «Про мисливське господарство та полювання», яка у відповідності до Прикінцевих положень цього Закону набрала чинності з 01 січня 2015 року, передбачено, що користування мисливськими угіддями є платним. Однак на сьогодні відсутні порядок та методика здійснення плати за їх користування, які б визначали критерії, механізм, розмір плати за користування угіддями, що призводить до невиконання чинного Закону.

У зв’язку із запровадженням реформи децентралізації необхідно законодавчо визначити повноваження місцевих рад в частині погодження надання мисливських угідь в користування, а також щодо відшкодування збитків, нанесених дикими тваринами сільському та мисливському господарству.

Не відповідає вимогам децентралізації також те, що подання до обласної ради документів з питань надання в користування мисливських угідь та у подальшому укладення з новими користувачами договору про умови ведення мисливського господарства здійснюється Державним агентством лісових ресурсів України.

Враховуючи вищезазначене, з метою удосконалення законодавчої та нормативно-правової бази задля розвитку галузі мисливського господарства просимо:

  • врегулювати питання плати за користування мисливськими угіддями, з можливістю справляння їх органам місцевого самоврядування, з подальшим використанням виключно на заходи щодо відтворення державного мисливського фонду;
  • спростити процедуру отримання мисливських угідь у користування в частині суб’єктності подання з подальшим укладенням договору про умови ведення мисливського господарства із користувачами на рівні області;
  • передбачити необхідність погодження надання мисливських угідь органами місцевого самоврядування, на території яких безпосередньо здійснюється ведення мисливського господарства;
  • передбачити на законодавчому рівні наявність відповідної професійної освіти єгерської служби та необхідність створення державної служби охорони державного мисливського фонду з реальними повноваженнями у боротьбі з браконьєрством.

Приєднуйтесь до нашого каналу в Телеграмі та сторінки у Фейсбуці, щоб дізнаватись про найважливіші новини.