Обласна рада закликала центральну владу забезпечити фінансування районних рад

Івано-Франківська обласна рада схвалила звернення обласної ради до Президента України В.Зеленського, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, обласних рад щодо незабезпеченості коштами на утримання районних рад області.

За звернення проголосувало 69 депутатів.

Депутати від фракції «Слуга народу» не голосували за це рішення, оскільки їм не надали розрахунків щодо фінансових ресурсів необхідних для утримання районних рад.

Звернення направлять Президенту України В.Зеленському, Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України, обласним радам.

Звернення

Ми, депутати Івано-Франківської обласної ради, стурбовані критичною ситуацією, що склалася із забезпеченістю та фінансуванням районних рад.

Недостатність обсягу коштів для фінансування діяльності районних рад за рахунок джерел доходів, що визначені Бюджетним кодексом України, унеможливлює здійснення районними радами повноважень, що регламентовані діючим законодавством України.

Бюджетним кодексом України в частині затвердження нового складу доходів районних бюджетів визначено, що основним бюджетоутворюючим податком для наповнення бюджету є надходження від орендної плати за користування майновим комплексом та іншим майном, що перебуває в комунальній власності, засновником яких є районні ради.

Виходячи з таких «прогнозів», у 2021 році доходи загального фонду районних бюджетів області складуть: Верховинського – 112,2 тис. гривень, Калуського – 87,7 тис. гривень, Коломийського – 101,0 тис. гривень, Косівського – 400,0 тис. гривень, Надвірнянського – 425,0 тис. гривень, Івано-Франківського – 120,0 тис. гривень.

Водночас тільки на утримання апарату шести районних рад Івано-Франківської області необхідні видатки в сумі 40,0 млн. гривень, з яких 90 відсотків (36,0 млн. гривень) – це видатки на оплату праці з нарахуваннями, при тому, що дохідна частина цих бюджетів на 2021 рік передбачається у розмірі 1,2 млн. гривень або лише 3 відсотка до необхідної суми.

Незабезпеченість коштами по Верховинському районному бюджету складе 4,7 млн. гривень, Калуському – 6,8 млн. гривень, Коломийському – 7,0 млн. гривень, Косівському – 3,8 млн. гривень, Надвірнянському – 7,4 млн. гривень, Івано-Франківському – 9,0 млн. гривень.

Сьогодні районні ради функціонують виключно за рахунок фінансового резерву залишків коштів, що утворилися на 01 січня 2021 року, які не є постійним джерелом доходів, а норми законодавства щодо формування їхньої ресурсної бази аж ніяк не відповідають принципам бюджетної системи України в частині обґрунтованості, справедливості і неупередженості розподілу суспільного багатства між громадянами і територіальними громадами.

Зважаючи на це звертаємося з вимогою внести зміни до Бюджетного кодексу України в частині зарахування податку на доходи фізичних осіб у таких пропорціях: до державного бюджету – 20 відсотків, обласних бюджетів – 15 відсотків, районних бюджетів – 5 відсотків, бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад – 60 відсотків.

Завдяки таким змінам у бюджетному законодавстві до районних бюджетів області буде додатково залучено понад 312,0 млн. гривень, в тому числі до Верховинського – 3,5 млн.гривень, Івано-Франківського – 160,6 млн. гривень, Калуського – 65,7 млн. гривень, Коломийського – 46,6 млн. гривень, Косівського – 8,0 млн. гривень, Надвірнянського – 27,6 млн. гривень.

Враховуючи зазначене, просимо вжити заходів у межах компетенції щодо невідкладного врегулювання порушеного питання, зокрема:

1. Кабінет Міністрів України:

– розробити та подати на розгляд Верховній Раді України зміни до Бюджетного кодексу України щодо передбачення реальних дохідних джерел наповнення бюджетів районних рад або додаткової дотації з державного бюджету для забезпечення функціонування органів місцевого самоврядування субрегіонального рівня;

– у разі прийняття Верховною Радою України зазначених змін до законодавчих актів передбачити внесення відповідних змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік»;

– напрацювати зміни до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», чітко визначивши повноваження органів місцевого самоврядування субрегіонального рівня, та внести відповідний законопроект на розгляд Верховної Ради України.

2. Верховній Раді України внести до порядку денного чергового пленарного засідання запропоновані Кабінетом Міністрів України законопроєкти з порушених питань та ухвалити відповідні рішення.

Звертаємося до депутатів усіх обласних рад з проханням підтримати звернення Івано-Франківської обласної ради та враховуючи те, що питання має загальнодержавний характер і такі проблеми існують в кожній області, прийняти аналогічні звернення до органів влади вищого рівня.

Приєднуйтесь до нашого каналу в Телеграмі та сторінки у Фейсбуці, щоб дізнаватись про найважливіші новини.