В Івано-Франківську відзначать 30-у річницю перепоховання жертв репресій у Дем’яновому Лазі

В Івано-Франківську готуються до відзначення 30-ї річниці перепоховання жертв сталінських репресій в Дем’яновому Лазі. Про це повідомили в Івано-Франківській Архієпархії УГКЦ.

Рівно 30 років тому, у жовтні 1989 року, в Дем’яновому Лазі відбулося перепоховання жертв комуністичних репресій. Подія зібрала тисячі свідомих українців різних конфесій, які об’єдналися в спільній молитві за всіх невинно вбитих жертв радянського терору. З нагоди відзначення цієї сумної дати та вшанування всіх жертв сталінських репресій, цієї неділі, 27 жовтня, у меморіальному комплексі Дем’янів Лаз відбудеться поминальне богослужіння.

«Ці жертви були замучені ще в сталінські часи. І зрозуміло, що це приховувалося. Однак знаємо зі св. Євангеліє, що немає нічого тайного, щоби не стало явним. Тому сьогодні, знаючи про всі ті жахіття, ми покликані прийти та вшанувати цих осіб, наших братів та сестер по крові», - зазначив Митрополит Володимир Війтишин.

За його словами, це були прості хлопці та дівчата, такі ж люди, як ми з вами, яких просто виводили з рідних домівок, піддаючи терору та страшній смерті без жодної вини.

«Тридцять років тому на наших землях був ще Радянський Союз. Власне та атеїстична держава підходила до свого фінішу, і тоді цілий свій побачив, яким насправді злом була та залишається комуністична свідомість», - вважає Владика.
О. Іван Жук розповів про богослужіння, які відбудуться цієї неділі 27 жовтня. В 13:00 год. розпочнеться Божественна Літургія, далі - народне віче, а опісля панахида, яку очолить наш Митрополит Володимир. Також в усіх храмах Івано-Франківської Архієпархії в цей час звучатимуть дзвони, єднаючись з поминальною молитвою в Дем’яновому Лазі.

Розкопки розпочалися 21 вересня 1989 і тривали 40 днів. Було знайдено три могили і в них останки 524 людей, із них 151 молодих дівчат. Більшість загиблих убиті пострілом в потилицю з дрібнокаліберної гвинтівки.

«Розкопки почалися після Служби Божої, яка була в Пасічній. Всі буквально побігли на гору. Перших тринадцять ям не дали результату, а з чотирнадцятої екскаватор дістав одяг і кістки. Про цей момент трудно розказати, але всі впали на коліна. Люди почали молитися», - пригадує учасник розкопок, судово-медичний експерт-криміналіст Омелян Левицький.

Потім почалися повноцінні розкопки.

«Без трактора, тільки вручну, лопатами копали, щоб не пошкодити скелети. Люди помирали не тільки через постріл, а ще й через механічні пошкодження, у деяких людей були зв’язані руки, переламані щелепи та розбитий череп. Це були страшні болі», – каже п. Омелян.

За його словами, дуже велику увагу приділяли речовим доказам. На виявлених в’язничних бланках було написано «Тюрма НКВД г. Станилавов», що свідчить про те, що розстріли проводили якраз енкаведисти.

В свою чергу, голова товариства “Меморіал”, Василь Тимків зазначив про ключову роль Української Греко-Католицької Церкви в тодішніх подіях.

«Дем’янів Лаз став досить відомим і містичним місцем. Якщо б не ті документи, які знайшли при вбитих, ніхто б досі про них не знав. Сьогодні я хочу подякувати Греко-Католицькій церкві, яка постійно є біля свого народу», - каже історик.