Голови прикарпатських ОТГ зустрілись з новообраними депутатами

Діалог між об’єднаними територіальними громадами та депутатами започаткував Івано-Франківський центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою». Голови прикарпатських ОТГ зустрілись з новообраними депутатами Верховної Ради України в округах області у Нижньовербізькій ОТГ. Про це повідомили в пресслужбі Івано-Франківської ОДА.

«Організувавши таку зустріч на базі об’єднаної територіальної громади, центр розвитку мав на меті ознайомити новообраних депутатів зі станом впровадження реформи децентралізації на практичному прикладі однієї з громад, яка не має ані великого промислового потенціалу, ані інших особливих конкурентних переваг. Проте, ця громада демонструє стабільне зростання», - зазначає директор Івано-Франківського ЦРМС Руслан Панасюк.

Загалом він коротко зупинився на перевагах створення об’єднаної територіальної громади, серед яких отримання коштів державної підтримки для ОТГ та 60% ПДФО, отримання у розпорядження громад земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів тощо.

У свою чергу радник з питань децентралізації Максим Чопей зупинився на кількості створених громад, яких станом на серпень в області є 37, а 30 з них вже перейшли на прямі міжбюджетні відносини. Лише в одному районі Івано-Франківської області не створено жодної ОТГ, тоді як в 11 районах близько 50% території покрито ОТГ. Він також акцентував увагу на державній підтримці ОТГ, зокрема на інфраструктурній субвенції. За його словами, дуже хорошим мотиватором для добровільного об’єднання громад був законопроєкт, яким зафіксували на 5 років інфраструктурну субвенцію для громад, що об’єднались добровільно. Але він так і залишився законопроектом.

«Адже добровільно об’єднані громади – це лідери, які ризикнули, згуртувались, сформували свої команди і отримали певні знання, досвід. Вони матимуть значно більше шансів на розвиток порівняно з тими, хто буде об’єднаний адміністративним шляхом», – зазначив Максим Чопей.

Голови прикарпатських громад, насамперед підняли кілька бюджетних питань, зокрема, освітньої субвенції та питання нічного тарифу на електроенергію, а також питання формування нового адміністративно-територіального устрою.

«Сьогоднішня зустріч - це знайомство і озвучення очікувань обох сторін. Донести до новообраних депутатів хотілося багато, тому і говорили про різні речі – від нічного тарифу, до актуального для всіх питання ремонту доріг та відновлення інфраструктури. Тішить вже те, що новообрані депутати з самого початку йдуть на контакт», – підкреслив голова Ланчинської ОТГ Володимир Попович.

Новообрані народні депутати також зазначили, що зустріч була практичною і корисною. Насамперед для розуміння стану впровадження реформи та її перспектив, необхідних подальших рішень.

«Такі зустрічі корисні. Голови об’єднаних громад озвучують найважливіші проблеми і пропонують шляхи їх вирішення. Реформу децентралізації необхідно продовжувати. Ми виробили спільну позицію з головами ОТГ, які є практиками реформи. Однозначно, реформу адмінтерустрою на базовому рівні необхідно завершувати, не може країна жити у двох вимірах. І наступні місцеві вибори, я переконаний, ми проведемо вже на новій територіальній основі в рівних для всіх умовах», – зазначив обраний депутат Верховної Ради Едуард Прощук.

Інший новообраний депутат Зіновій Андрійович наголошує, що найважливішим тут є контакт з людьми, які несуть відповідальність за свої громади.

«Для мене важливо було сьогодні почути думку голів громад щодо принципів фінансової децентралізації та їх співвідношення з переданими повноваженнями. З власного досвіду знаю, що є багато невідповідностей у законодавстві, а сьогодні почув цьому підтвердження від своїх колег. Тож є над чим працювати, щоб громади не залишались сам на сам зі своїми проблемами, а отримували відповідні ресурси від держави», – розповів Зіновій Андрійович.