На Івано-Франківщині фахівці виявили місця із забрудненням атмосферного повітря

Фото ілюстративне

ДУ «Івано-Франківський обласний лабораторний центр МОЗ України» проводить лабораторний контроль (моніторинг) за станом атмосферного повітря в місцях проживання населення та в зонах рекреації.

В атмосферне повітря області щорічно викидається близько 200 тис. тонн забруднюючих речовин від стаціонарних джерел викидів. Основними забруднювачами повітря є підприємства з виробництва та розподілення електроенергії, газу, нафти, цементу та інші. Значний вплив на атмосферне повітря здійснює автотранспорт.

Контроль проводився за вмістом наступних речовин: оксид вуглецю, діоксид азоту, діоксид сірки, формальдегід, аміак, пил та інші.

Результати лабораторних досліджень атмосферного повітря в зонах впливу промислових підприємств за 2018р. та перше півріччя 2019р. виявили незначне перевищення гранично допустимих концентрацій (ГДК) забруднюючих речовин по таких показниках:

- по вмісту діоксиду азоту в м. Івано-Франківську, вул. Деповська,1 (промзона);

- по вмісту аміаку в м. Надвірна КП «Надвірнакомунсервіс» (СЗЗ полігону ТПВ).

Аналогічна ситуація спостерігається при аналізі результатів лабораторних досліджень атмосферного повітря в зонах впливу автотранспорту в населених пунктах області. Так, у 2018 р. та першому півріччю 2019 р. перевищення ГДК забруднюючих речовин в атмосферному повітрі реєструвались по таких показниках:

- по вмісту оксиду вуглецю в Тисменицькому районі с. Ямниця, с. Марківці, с. Чукалівка; в Богородчанському районі смт. Богородчани, смт. Солотвин; в м. Калуш вул. Бандери та вул. Долинська; в м. Івано-Франківськ вул. Коновальця 132, вул. Довга, вул. Деповська; в м. Коломия вул. Грушевського, вул. Карпатська, вул. Мазепи, вул. Коновальця, вул. Привокзальна; в м. Городенка вул. Височана, вул. Шевченка; в м. Снятин вул. Шевченка;

- по вмісту діоксиду азоту - м. Івано-Франківськ, вул. Галицька,65, перехрестя вулиць Галицька-Тролейбусна-Пасічна, вул. Привокзальна, Вовчинецька, Дністровська; в м. Коломия вул. Грушевського, вул. Карпатська, вул. Мазепи, вул. Коновальця, вул. Привокзальна; в м. Надвірна вул. Шевченка;

- по вмісту формальдегіду – в м. Калуш, вул. Бандери, вул. Долинська;

- по вмісту пилу – в Тисменицькому районі с. Ямниця, с. Марківці ; в м. Івано-Франківськ, перехрестя вулиць Галицька-Тролейбусна-Пасічна, вулиці Галицька, 65, Дністровська, Незалежності; в м. Коломия вулиці Карпатська, Мазепи, Коновальця; в Рожнятівському районі смт. Перегінськ; в Богородчанському районі смт. Солотвин.

Слід відмітити, що перевищення фіксувались незначні, в межах 1,1 – 1,5 ГДК, в основному, на перехрестях, біля вокзалів та транспортних розв’язок.

«За останні роки в регіоні різко збільшилась кількість автомобілів у зв’язку з розвитком туризму. Впливає на ситуацію якість пального, стан автодоріг, завезення через кордон автомобілів з відпрацьованим моторесурсом. По виявлених фактах інформувались органи місцевого самоврядування; питання заслуховувались на засіданнях міськвиконкомів та громадських рад», - йдеться у повідомленні Івано-Франківського обласного лабораторного центру МОЗ України.