В Івано-Франківську обговорили проблеми паліативної допомоги

30 липня в Івано-Франківську відбувся «круглий стіл» на тему «Паліативна допомога на Прикарпатті: стан, проблеми, шляхи та перспективи розвитку». Про це повідомили в пресслужбі Івано-Франківської ОДА.

Участь у ньому взяли регіональний представник уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Людмила Непийвода, заступник директора департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Володимир Чемний, експерт ДОЗ ОДА у напрямку «Паліативна допомога» Людмила Андріїшин, міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, головний лікар Солотвинської районної лікарні, депутат обласної ради Манолій Піцуряк та головний лікар Івано-Франківського обласного клінічного центру паліативної допомоги Ірина Слугоцька, працівники закладів охорони здоров’я області та духовенство.

Розвиток паліативної допомоги в Україні проходить дещо повільно через невідповідність світовим стандартам. Окрім того, варто змінити ставлення до хворих, центром має бути хвороба, а не людина. Саме такої думки дотримуються фахівці.

Як зазначила регіональний представник уповноваженого ВРУ Людмила Непийвода, паліативна допомога – це пріоритет державної політики. У провідних країнах світу навіть діє потужна мережа закладів, які надають таку допомогу.

«В період з 2014 року працівниками секретаріату уповноваженого ВРУ спільно з громадськістю проведено 60 візитів до лікувальних закладів, які надають паліативну допомогу. Виявлено ряд порушень у цих установах. Основне з них – це порушення права на медичну допомогу. Така проблема є у зв’язку з недостатнім фінансуванням на медикаменти і харчування, тож сьогодні родичі забезпечують пацієнта необхідними засобами гігієни та ліками. Що стосується Івано-Франківського центру паліативної допомоги (хоспісу), то інформації про порушення немає», - зазначила Людмила Непийвода.
«Паліативна допомога – це не лише лікування, – наголосила представник уповноваженого ВРУ, – це також надання психологічної підтримки. В області мають бути створені мультидисциплінарні команди, в які будуть входити психологи та духовенство. Вони повинні надавати допомогу хворим вдома, це своєрідний метод лікування поза межами лікарні».

Як відомо, обласний хоспіс один з кращих в Україні. На Прикарпаття приїжджають фахівці з інших областей, щоб запозичити позитивний досвід.

Головний лікар Івано-Франківського обласного клінічного центру паліативної допомоги Ірина Слугоцька зазначила, що різко зростає потреба в наданні паліативної допомоги.

«Івано-Франківщина – одна з лідерів у наданні паліативної допомоги. У нас розрахована потреба 8-9 тисяч в рік, а ми можемо забезпечити лише 1500-1600 осіб. Потрібно, щоб були різні сервіси надання такої допомоги, в районних округах мають бути хоспіси, паліативне відділення в лікарні чи виїзна мобільна бригада», - відзначила Ірина Слугоцька.

Експерт ДОЗ ОДА з паліативної допомоги Людмила Андріїшин пояснила, що паліативна допомога – це підхід, який покращує якість життя пацієнтів та їх сімей при тих захворюваннях, які загрожують життю або обмежують його. Паліативний догляд – це медичний, психологічний та духовний супровід. На жаль, виїзні служби з надання паліативної допомоги не створені в жодному районі Прикарпаття, хоч і відповідне рішення було прийняте ще давно.

На основі пропозицій за результатами «круглого столу» будуть складені відповідні рекомендації щодо покращення стану надання паліативної допомоги.