Що входить в страховий стаж і як його правильно розрахувати: головні деталі призначення пенсії.
Що входить в систему страхового стажу без сплати внесків? З моменту введення поняття «страховий стаж» саме це стало головним показанням для призначення пенсії, а не період, протягом якого людина працювала. Таким чином, в страховий стаж включають і ті ситуації, які до продуктивності праці не мають прямого відношення.
Страховий стаж: головні нюанси
Найголовніше, що потрібно знати про трудовий стаж, це те, що якщо він був отриманий до січня 2004 року, то автоматично прирівнюється до страхового стажу. А ось після 1 січня 2004 року для розрахунку пенсії береться до уваги період, протягом якого роботодавець сплачував внески до пенсійного фонду.
Через 10 років, уряд вніс поправки до закону про страховий стаж і з 1 січня 2014 року до пенсійного стажу також включають:
- навчання у вищих і середніх навчальних закладах, на курсах з підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
- період проживання дружин офіцерів, прапорщиків і мічманів, а також військовослужбовців внесрочної служби з чоловіками в місцевостях, де не було можливості працевлаштування за спеціальністю (але не більше 10 років).
Таким чином, дві ситуації вище гарантують вам нарахування пенсійного стажу навіть у випадку, якщо якийсь час ви не працювали.
Як розрахувати стаж
Пенсійний стаж розраховується щомісячно, при цьому неповний місяць роботи може бути включений до страхового стажу, якщо сума сплачених за цей місяць внесків до Пенсійного фонду була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Розмір страхового внеску в 2019 році
Розрахувати розмір страхового внеску дуже просто, оскільки з 1 червня 2016 року для всіх категорій платників єдиний соціальний внесок дорівнює 22%. Таким чином, з 1 січня 2019 року всі підприємці на загальній системі оподаткування, так і платники єдиного податку мають сплачувати внесок у розмірі 918,06 гривень в місяць.
Що входить до трудового стажу без сплати внесків
Ситуація така, що деякі види діяльності зараховуються до страхового стажу пенсіонера і без сплати внесків до Пенсійного фонду, згідно Закону України «Про обов'язкове державне пенсійне страхування»:
- строкова служба в армії і військова (нетермінова) служба;
- відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами та відпустка по догляду за дитиною до трьох років;
- догляд за дитиною з інвалідністю;
- термінова альтернативна (невійськова) служба;
- перебування на фронті і участь в бойових діях;
- період перебування закордоном подружжя дипломатів на час їх служби;
- інвалідність через нещасний випадок на виробництві або професійне захворювання;
- виконання обов'язків батьків-вихователів дитячих будинків сімейного типу;
- служба у воєнізованих формуваннях, гірничорятувальних частинах та аварійно-рятувальних підрозділах, які були створені згідно з українським законодавством;
- період отримання допомоги по безробіттю;
- догляд за особою з інвалідністю I групи;
- догляд за престарілим, який потребує постійного догляду;
- догляд за особою, яка досягла 80-річного віку.