Протистояння “Порошенко – Зеленський”, вважають експерти, триватиме й надалі

Цьогорічні президентські вибори були чи не найдраматичнішими в історії незалежної України. Вибух емоцій, жорстке протистояння, інформаційні війни опонентів Порошенка і Зеленського заполонили весь інформаційний простір на телебаченні і в інтернетмережах. Мабуть, стільки бруду ще не лилося на кандидатів на посаду глави держави, як під час цьогорічних президентських перегонів.

Але найбільше вразило те, що команда Порошенка (політтехнологи, експерти, рекламні агенти і т. ін.) опустилася до рівня брудних технологій у інформаційному знищенні опонента й просуванні свого кандидата, що скоріш за все й призвело до протилежних результатів, аніж очікували. Можливо, тому Зеленський і набрав таку рекордну кількість голосів виборців за всю історію незалежності України. А ще такий, здавалось би, нелогічний вибір українців говорить про те, що громадяни вже втомилися від прогресуючого безладу в нашій державі і вимагають нових облич у владі.

На жаль, промоутери Петра Порошенка і далі продовжують робити антирекламу новообраному главі держави, хоч той ще не встиг нічого зробити для країни. І їх мета зрозуміла – вони прагнуть усіма методами не лише очорнити Зеленського, але й зробити усе, щоб його правління перетворилося на суцільне фіаско і якнайшвидше достроково закінчилося. Адже Порошенко вже пообіцяв повернутися через рік…

До яких викликів із боку опонентів мав би бути готовий новообраний Президент, висловили свою думку директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін, політтехнологи Тарас Загородній, Сергій Гайдай та політолог Валентин Гладких, повідомляє vgolos.com.ua.

Олег Соскін зауважив, що корпоративна група Порошенка проводить серйозну навіть не боротьбу, а війну проти Зеленського. Прагнення відтермінувати інавгурацію Зеленського і терміново ухвалити закони, які б обмежували права нового Президента, розслідування нібито «кримінальних» дій у діяльності «95 кварталу», пошук їх співпраці у далекому минулому з російськими телеканалами, а також якихось маєтків колишнього актора (чомусь про мільярдні статки деяких членів з команди Порошенка і звідки вони узялись забули) – все це вказує на спроби колишнього гаранта утриматися при владі будь-якими методами, або ж на прагматичний розрахунок у майбутньому повернутися якнайшвидше у президентське крісло. Порошенко може зробити що завгодно, адже в його руках ще є всі важелі впливу – владні структури, які йому підконтрольні. Він намагається мобілізувати й електорат, який підтримав його на виборах, щоб створити центр протидії Зеленському.

Сергій Гайдай вважає, що для Порошенка втрата влади – це великий стрес і він просто так її не віддасть й зробить для цього усе можливе. Для цього у нього є не лише величезна інформаційна система, а й кошти. Також він матиме можливість через своїх підконтрольних депутатів у Верховній Раді тиснути на Зеленського, блокувати його рішення, а згодом через них же вимагати імпічменту президента. А через те, що для наших депутатів та їхнього оточення В. Зеленський є ризиком, бо він людина – не із системи, то вони з власної ініціативи теж можуть діяти проти нього через побоювання розпуску парламенту чи внесення змін до Закону «Про вибори», які унеможливлять «мажоритарку».

Ще П. П. може поставити собі за мету стати прем’єр-міністром і через більшість у парламенті максимально зняти повноваження з президента, перетворивши його на «англійську королеву» та перебравши на себе і на уряд повноваження. На думку політтехнолога, Зеленський у цьому плані програє ще й тому, що йому може не вистачити політичної волі, аби розслідувати та пред’явити оточенню діючого поки що президента велику кількість тих кримінальних справ, які вже існують, чи перетворити чинні журналістські розслідування на кримінальні справи. Він каже, що поки Зеленський має підтримку людей, які очікують на зміни, йому потрібно це масове бажання людей до змін застосовувати і діяти, чинити соціальний тиск на депутатів. Також активно діяти в інформаційному просторі: чітко пояснювати, хто створює йому супротив, і не втрачати підтримки людей. Повинен використовувати такі важелі, як важелі правового і силового блоку, дані йому як президентові.

Політолог Валентин Гладких, оцінюючи нинішні намагання Петра Порошенка втриматися при владі і ті методи, якими його команда очорнює майбутнього главу держави, взагалі висловлює побоювання що П. П. може вдатися й до кардинальних кроків – влаштувати державний заколот чи замах на Володимира Зеленського і т. п. Адже він пообіцяв своїм прихильникам через рік повернутися у крісло президента. Але яким чином? Зеленський ще офіційно не став президентом України, ще нічого не зробив для держави, а його попередник уже складає плани, як його усунути від влади.

А ще треба врахувати, каже політолог, що в Україні є різні політичні сили, які вдають, що представляють інтереси певних соціальних груп, а насправді – винятково власні інтереси та інтереси фінансово-промислових груп. Вони також перешкоджатимуть роботі новообраного президента.

Політтехнолог Тарас Загородній теж зауважує, що Порошенко намагатиметься створити максимальну кількість перешкод, аби Зеленський нікуди не зміг ворухнутися. А ще бачить небезпеку для Зеленського в тому, що колишні політичні антиукраїнські діячі, вбачаючи в ньому слабку політичну фігуру, почали піднімати голови, розраховуючи на повернення в політику. І у тому, що депутати, серед яких дуже мало прихильників Зеленського, розраховуючи на некомпетентність новообраного, будуть тиснути на нього своїми рішеннями на користь власних інтересів. Окрім того, невідомо ще, кого Володимир Зеленський обере у свою команду, з ким співпрацюватиме. І є побоювання, чи не залишиться він «командувачем без армії»…

Додасть труднощів і те, що команда Порошенка й надалі буде «ловити» колишнього коміка-актора на різних ляпах і дурницях у риториці, на тому, що він переховується і уникає спілкування з пресою, нагадуватиме українцям про політичну безграмотність нового гаранта. Під лупою буде кожен крок Зеленського, кожне його слово. (Шкода, що Петро Порошенко не контролював так свої кроки і вчинки своєї команди – а здалось би!).

Порошенко, опираючись на свій електорат і на гасла «Віра...», «Мова...», «Патріотизм...», якими останнім часом спекулюють більшість політиків, вишукуватиме кожен «промах» Володимира Зеленського, аби вказати українцям, як вони помилились у виборі. І новому керманичу держави й суспільству треба бути до цього готовими...

спецкор